Ana Sayfa Teknik Bilgiler Yakıt Pompası Nedir? Özellikler, Arızaları ve İpuçları

Yakıt Pompası Nedir? Özellikler, Arızaları ve İpuçları

- Advertisement -

Yakıt pompası genellikle yakıt deposunun içinde bulunur.

Bir motorun düzgün çalışması, kullanılan yakıt türünden, motor enjektörlerinden ve tabii ki yakıt pompasından büyük ölçüde etkilenen motora giden yakıt beslemesinin kalitesine büyük ölçüde bağlıdır .

Bu vesileyle , enjektörlerin raylar boyunca gerekli yakıt akışını almasını sağlamaktan ve içinde bulunduğu depodan yakıtı çekmekten sorumlu olan benzin pompasını derinlemesine analiz etmeyi bırakacağız. ve yakıt ikmali işlemini daha önce doldurduğumuz. Ek olarak, bu besleme sabit ve kontrollü olmalıdır, bu bir basınç regülatörü ile elde edilen bir şeydir.

Bir Benzin Pompasının Özellikleri

Şu anda, çoğu benzin pompası elektriklidir ve genellikle yakıt deposunun içine veya yakınına yerleştirilen 12 voltta (V) çalışır . Karbüratörlü eski otomobillerde, motora monte edilir ve eksantrik mili tarafından tahrik edilen bir diyafram kullanır.

Basınca gelince, enjektör rampasının minimum 2 bara sahip olması gerekir ki bu, hızı ve dolayısıyla aracımızın motorunun çalışması gereken devirleri artırdıkça dörde çıkması gerekir.

Rezervasyonu aceleye getirmek iyi mi?

Pek çok sürücünün araçlarını kilometrelerce yedekte kullanma alışkanlığı vardır, ancak bu hiç tavsiye edilmemektedir, çünkü elde edeceğimiz tek şey, tankın tabanında depolanan katı atığın yakıt besleme devresine geçerek tıkanması ve hasar vermesidir. bazı parçaları. Bu, özellikle çok küçük yakıt püskürtme toleransları ile çalışan enjektörler için zararlıdır.

Yalnızca benzin pompasıyla ilgili olarak, yakıt, tankın içindeyken kendisi için soğutma sıvısı olarak hizmet eden yakıt olduğundan tavsiye edilmez . Rezervi boşaltırsak, pompayı örtmek yetersiz olacak ve aşırı ısınma riskini doğuracaktır

Yakıt Pompasının Olası Arızaları

Bir aracın diğer tüm unsurları gibi, benzin pompası da bozulmaya veya bozulmaya karşı hassastır, bu, en yaygın semptomlardan bazılarını bilerek tahmin edebileceğimiz bir şeydir:

 • Araç çalışmıyor veya sadece bazı zamanlarda yapıyor:
- Advertisement -

Bunun nedeni, pompanın düzgün çalışmaması ve yakıtın enjektörlere ulaşmaması veya bunu yetersiz basınçta yapmasıdır . Bu da, silindirlerin yanma oluşturmaya ve motoru çalıştırmaya yetecek kadar yakıt almasını engelleyecektir.

Birkaç kez başlatabilirsek, sorun büyük olasılıkla gerekli voltajı sağlayamayan elektrik kontaklarından kaynaklanmaktadır . Diğer bir neden, pompa rölesindeki bir arıza olabilir.

 • Motor arızası veya aralıklı gürültü:

Bu durumda pompa tutukluk yapabilir ve onarım için mekanik bir atölyeye gitmemiz gerekir.

 • Gerizekalı

Eğer yakıt filtre tıkanırsa sabit bir basınçta ve yeterli miktarda benzin tedarik mümkün değildir olarak, bu, pompanın çalışmasını etkiler. Sonuç olarak, motor aldığı yakıt miktarına bağlı olarak ani bir şekilde çalışır.

Elektrikli yakıt pompasının nasıl çalıştığına dair basit açıklama.

Arızanın yakıt pompası olup olmadığını veya motorun başka bir öğesi olup olmadığını (buji, motor zamanlaması veya enjektörler gibi) bir miktar doğrulukla belirlemek için aşağıdaki basit adımları izleyebiliriz:

 • Kaput açıkken kontak anahtarını çeviriyoruz. Başlamaz ancak denemeyi başlatırsa, büyük olasılıkla yakıt pompasıdır.
 • Bujileri , buji tellerinden birine bağlı bir test cihazı ile de ekarte edebiliriz . Bir kıvılcım çıkarırsa, bujiler iyi durumdadır.
 • Motor zamanlama zinciri, hareketini senkronize etmekten sorumludur. Genellikle tek taraftadır ve normal ve sarsıntı olmadan dönüp dönmediğini kontrol etmeliyiz.

Yakıt pompası arızalarını nasıl önleyebilirim ve bunu değiştirmenin maliyeti nedir?

- Advertisement -

Daha önce de ilerlettiğimiz gibi, ilk ve en kolay şey, uygun soğutmayı sağlamak için depoda çok az yakıtla dolaşmamaktır. Ancak, onu tamir etmenin veya değiştirmenin gerekli olduğu noktaya gelirsek, bir aracın diğer birçok unsurunda olduğu gibi, daha yüksek maliyetin gerekli işçilik saatlerinden kaynaklandığını bilmeliyiz.

Benzin pompasını tamir etmek mümkün olduğunda, maliyet 60 Euro artı gerekli işçilikten başlayacak , genellikle bir ila iki saat arasında olacak. Ameliyatı kendimiz yapmak istiyorsak aşağıdaki ipuçlarını takip etmeliyiz:

 • Gösterge panelindeki göstergenin asla doğru olmadığını aklınızda tutarak depoda yakıt olup olmadığını kontrol edin.
 • Motoru çalıştırmadan anahtarı açık konuma çevirerek kurulumun durumunu kontrol edin. Pompanın uğultusunu duyduğumuzda, enjeksiyon sisteminin basınç yapması için üç saniye bekleyeceğiz.
 • Vızıltıyı duymazsak, pompaya bağlı kablolardan 12 V gelip gelmediğini kontrol etmek için bir multimetre kullanmalıyız.
 • Voltaj yetersizse, akımın kaybolduğu noktayı bulmak için devreyi kontrol etmeliyiz veya kablolar hasar görmüşse, kötü kontak yapmalı veya bağlantılar sülfatlanmışsa.
 • Voltaj doğru ise pompa terminallerindeki elektrik motorunun devamlılığını bir ohmmetre ile ölçeceğiz. Okuma yüksekse, arıza kurulum sisteminde değil pompada olacaktır.
 • Pompayı değiştirin, yakıt deposunu ve sistem hatlarını iyice temizleyin.
İlgili Haber  Yağ Pompası Nedir? Nasıl Çalışır ve Olası Arızaları
- Advertisement -
- Advertisment -

En Son Gönderiler

Nissan Fiyat Listesi 2021 Şubat

Nissan Micra, Nissan Qashqai, Nissan X-Trail ve Nissan Navara'nın 2021 Şubat ayına ait sıfır km fiyatlarını ve modellerini gösteren tablo halindeki güncel fiyat listesi...

Su pompası nedir?

- Advertisment -