Ana Sayfa Teknik Bilgiler Yakıt Olarak Bitkisel Yağ Kullanılır mı?

Yakıt Olarak Bitkisel Yağ Kullanılır mı?

- Advertisement -

Gıda pazarında birden fazla yağ var, ancak kullanımlarının otomotiv sektörüne yönlendirilmesi tavsiye edilir mi?

Yıllardır , yeni veya kullanılmış bitkisel yağ , dizele alternatif bir yakıt olarak kullanılmıştır, ancak bunun uygulanabilir olması için, onu yasal ve mekanik olarak aracınız için güvenli kılan özel koşullar olmalıdır.

Daha önce yemek pişirmek için kullanılan yeni yağ, ayçiçeği, kolza tohumu … Bazı sürücülerin, başlangıçta dizel motorlu kendi arabaları ile kilometrelerce seyahat ederken tasarruf etmek için tasarladıkları birçok alternatif var. Ama gerçekten uygulanabilir mi, hatta tavsiye ediliyor mu?

Çözülmesi gereken ilk soru yasal olan sorudur, çünkü ülkeye bağlı olarak mevcut mevzuat bazı davalara izin verirken diğerlerine izin vermez. İspanya’da bir yakıtı kullanabilmek için , ilgili hidrokarbon vergileriyle vergilendirilmesi gerekir . Bu nedenle süpermarkette bir şişe yağ alıp, otoparkta sabırla bekleyen arabanızın deposuna eklemek yasal değildir.

Mekanik olarak uygulanabilir mi?

Evet, soyadını taşıyan motor tipinin mucidi Rudolf Diesel, bitkisel yağ ile çalışan ilk ünitelerinden birini tasarladı ve boşuna değil. Ancak bu çok özel koşullar altında gerçekleşmelidir.

Bazı dolaylı enjeksiyon motorları , sert kış koşulları dışında modifiye edilmemiş yağlarla çalışabilmesine rağmen , genel olarak yağın uzun vadeli bir yakıt olarak uygun olması için belirli viskozite, yağlayıcı ve termal koşulları karşılaması gerekir. Bu uygulama, çok eski motorlarda daha uygundur, çünkü günümüzün modern iticilerinden çok daha yüksek toleranslara sahiptirler, örneğin mikronla kalibre edilmiş enjektörler kullanırlar.

Yağ viskozitesi sıcaklığa çok duyarlıdır.

Ev yapımı yağ, bu enjektörleri hızlı bir şekilde bloke edecek, ayrıca pistonlara, gömleklere zarar verecek ve son olarak motorun tutukluk yapmasına neden olacak önemli miktarda kalıntı içerir. Bu nedenle, bitkisel yağın doğru atomizasyonunu sağlayan ve böylece eksik yanma sonucunda artıkların birikmesini önleyen motorda modifikasyonların yapılması gerekir. Bunu yapmanın bir yolu , ön ısıtma aşamasında viskoziteyi ve yüzey gerilimini azaltan bir ısı eşanjörüdür .

- Advertisement -

Hava koşullarına bağlı olarak, petrolün viskozitesini doğrudan etkilediği için petrol oranı artabilir (daha sıcaksa) veya düşebilir (çok soğuk havalarda). En olası şeydir çünkü nedenle, bize zorla sona erecek kurtarmak için girişimde bir hale getirmek için bu, ayçiçeği yağı bir şişe alarak tankında koyarak ve araba ile dolaşmaya başlayan olarak basit olarak değil mekanik atölyesinde hatırı sayılır harcama veya yenisini satın almak için bayileri ziyaret etmek zorunda bile.

İlgili Haber  Suda Kızaklama Nedir?
- Advertisement -
- Advertisment -

En Son Gönderiler

Nissan Fiyat Listesi 2021 Şubat

Nissan Micra, Nissan Qashqai, Nissan X-Trail ve Nissan Navara'nın 2021 Şubat ayına ait sıfır km fiyatlarını ve modellerini gösteren tablo halindeki güncel fiyat listesi...

Su pompası nedir?

- Advertisment -