Ana Sayfa Teknik Bilgiler Yağ Pompası Nedir? Nasıl Çalışır ve Olası Arızaları

Yağ Pompası Nedir? Nasıl Çalışır ve Olası Arızaları

- Advertisement -

Yağ pompası, bir motorun kalbi gibidir.

Bir motorun yağ pompası, bir bakıma vücudumuzun kalbi gibidir, zira yağın doğru basınçta ve eşit olarak dağıtılmasından sorumludur. Bu nedenle, bir motorun en iyi şekilde ve uzun bir süre için uygun şekilde yağlanmasına bağlı olan düzgün çalışması için gerekli bir unsurdur.

Daha az sürtünme, daha az sürtünme, aşınma ve aşırı sıcaklık, böylece tüm bileşenler en iyi şekilde çalışabilir ve sonuçlarına çok daha aşamalı ve kontrollü bir şekilde katlanabilir.

Özünde, yağ pompası, yağ filtresinden ve geçişlerden krank mili ve eksantrik mili yataklarına doğru itmek için krank karterindeki yağı emmekten sorumludur . Bu sayede istenmeyen sürtünmelerin önüne geçilebileceği gibi , motorun yapısal parçalarının da hasar görmesi veya tutukluk yapması çok korkunç bir nöbet geçirmesine neden olur.

Ancak, yalnızca eşit bir yağ dağılımına sahip olmak değil, aynı zamanda sabit ve yeterli basınçta olması da önemlidir. Motor tipine veya üreticiye bağlı olarak 2 ile 10 kg arasında değişen sözde çalışma basıncı .

Bu basınç ne kadar yüksekse çalışma sıcaklığı o kadar yüksek olur, bu nedenle sistemde onu kontrol etmek için bir yağ radyatörü gerekli olabilir . Yağ 70 ºC’yi aşarsa, karışım yoğunluğunu kaybeder ve etkinliğini azaltır. Aynısı, sıcaklık düşükse ve yağlayıcı yeterince akışkan değilse de olur.

Bir yağ pompasının bileşenleri

Bir araba yağ pompasını oluşturan genellikle beş parça vardır:

 • Karter (pompa gövdesi)
 • Kontrol halkası (basınç regülatörü)
 • Rotor kanatları
 • Dönüş (kontrol halkasını hareket ettirir)
 • Yağ girişi ve çıkışı

Yağ pompası arızaları

Pompada bir arıza tespit ederken ihtiyacımız olan ilk şey, arabanın sahip olduğu sorunu ve bunun nedenlerini belirlemektir. Günümüz modern araçlarında alışılageldiği gibi, ilk gösterge kontrol paneli uyarı ışığıdır ve yanarsa bir şeyin düzgün çalışmadığını gösterir.

- Advertisement -

Genel olarak temel sorun, devrede kir veya istenmeyen parçacıkların bulunması, yağ filtresinin bozulması veya kötü montaj sonucu yağ basıncının olmamasıdır .

Devredeki sızıntılar veya hava girişleri, aşırı yağlama maddesi, aşınmadan kaynaklanan açıklıklar veya kötü montaj nedeniyle pompanın basınç sorunları olup olmadığını belirlemek için aşağıdakileri dikkate almalıyız:

 • Karterin iyi durumda olup olmadığını kontrol edin: yağ seviyesini ve kullanılan yağlayıcı tipinin uygunluğunu kontrol edin.
 • Motorun pompayı çalıştırdığını doğrulamak için motor bloğu basıncını manuel olarak kontrol edin.
 • Pompanın yerleşiminin doğru olduğundan emin olun. Tüm vidalara sahip olmanın yanı sıra eksenini ve yerleşimini görselleştirin. Son olarak yüzeyde yağ izi olmadığını kontrol edin.
 • Pompanın emme modülünde metal partikül olmadığını kontrol edin.

İkincisinin geçerli olup olmadığını belirlemek için, aşağıdaki yönergelerin karşılanıp karşılanmadığını kontrol edeceğiz:

 • Valf tutucuları hasar görmüş.
 • Valf ve naylon zamanlama dişlileri aşınmış.
 • Derz dolgusu kötü.
 • Yağ filtresi eskimiştir.
 • Tamburlar hasar görmüş.
İlgili Haber  AdBlue, Blue + ve EcoBlue Nedir?
- Advertisement -
- Advertisment -

En Son Gönderiler

Nissan Fiyat Listesi 2021 Şubat

Nissan Micra, Nissan Qashqai, Nissan X-Trail ve Nissan Navara'nın 2021 Şubat ayına ait sıfır km fiyatlarını ve modellerini gösteren tablo halindeki güncel fiyat listesi...

Su pompası nedir?

- Advertisment -