Ana Sayfa Teknik Bilgiler Tekerlek Hizalama, Nedir ve Ne Zaman Yapılmalıdır?

Tekerlek Hizalama, Nedir ve Ne Zaman Yapılmalıdır?

- Advertisement -

Aracın düzgün çalışması için tekerlek hizalaması önemlidir.

Süspansiyonların, direksiyonun ve tekerleklerin durumu, sürücüye sürüş sırasında doğru hissi ve kontrolü sağlamak için çok önemlidir. Ancak bu kadar yeter, çünkü tüm bu öğeler doğru şekilde yapılandırılmalıdır.

Bir araç kilometrelerce yol kat ettiğinde, aracın bazı parametrelerinin uyumsuzluğuna veya aşınmasına katkıda bulunan durumlar ortaya çıkar. Bu nedenle, araç satın almak tam olarak ucuz bir yatırım olmadığından, mümkün olan en iyi durumda tutabilmek için periyodik bakım ve kontrolün yapılması gerekmektedir.

Tekerleklerden ve bunların direksiyon ve süspansiyonlarla olan ilişkisinden bahsedersek, hizalama, aracın optimum bakımının yanı sıra sürüş konforu ve güvenliği için temel süreçlerden biridir . Bunun hakkında konuşalım.

Tekerlek Hizalama Nedir?

Tekerlek hizalama direksiyonun, süspansiyonların ve tekerleklerin geometrik konfigürasyonunun sürüş sırasında titreşim veya sapmalara maruz kalmayacak şekilde ayarlanmasıdır.

Tekerleklerin düzenli olarak hizalanması bize kısa, orta ve uzun vadede fayda sağlayacaktır.

Bu, lastik aşınmasının yanı sıra hassas direksiyon ve optimum manevra kabiliyetine izin verir ve ayrıca tüm direksiyon elemanlarının , süspansiyonların ve tekerleklerin (amortisörler, jantlar, bilyeli mafsallar vb.) Dayanıklılığını artırır.

Tekerleklerin hizalanması gerekip gerekmediğini nasıl anlarsınız?

Yeni aracımız bize teslim edildiğinde, hazır olma denen şey sayesinde bayiyi diğer şeylerin arasında mükemmel bir hizada bırakır . Ancak kilometrelerce geçişle çukurlarda, kötü durumdaki yollarda, bordürlerde vb. Dolaşıyoruz. üretici tarafından belirlenen ideal ortamda bir uyumsuzluğa neden olur.

Bu ayarlardan bazıları şunlardır:

 • Kamber veya kamber açısı : Bu parametre, tekerleğin dikey eksenine göre tekerleğin eğim açısını belirler.
 • Yakınsama : Bu durumda, her bir tekerleğin aracın boylamasına eksenine göre sahip olduğu açı belirlenir.
 • Dingil Yatış Açısı – Tekerleğin orta aksının süspansiyon miline göre konumu.
 • Tüm bu parametreler aracın davranışını belirler, ancak uyumsuzlukları, arabamızın tekerlek hizalamasına ihtiyaç duyduğundan şüphelenmemize izin verecek bazı semptomlara yol açacaktır :
  • Düzensiz lastik sırt aşınması.
  • Arabanın yana kayma eğilimi .
  • Normalden daha sert veya farklı bir dokunuşla yön .
  • Keskin bir kaldırıma veya çukura çarpmak.
  • Her ne zaman bir lastik veya tekerlek edilir değiştirilir .
  • Süspansiyon ve / veya direksiyonda herhangi bir bakım veya onarım işlemi yapıldığında .

  Doğru tekerlek hizalamasının faydaları

  - Advertisement -

  Bunların çoğunu zaten geliştirmiş olsak da, tekerleklerin periyodik olarak hizalanmasının bize kısa, orta ve uzun vadede fayda sağlayacağından emin olmalıyız.

  Bir yandan, yönde titreşimlere maruz kalmayacağımız sürece sürüş konforu optimal olacaktır ve bu her zaman düz gitme eğiliminde olacaktır. Dahası, çizgiler daha hassas olacak ve lastik aşınması daha yavaş ve daha düzenli olacaktır.

Bu son nokta, lastiklerin veya diğer direksiyon ve süspansiyon unsurlarının değiştirilmesini geciktirmemize ek olarak , asfalta karşı sürtünmeyi en aza indirerek aracın daha az tüketmesini sağlayacaktır .

Adres nasıl hizalanır?

Bu, ilgili tüm elemanların eğim açılarını hesaplamak için sensörleri kullanan özel bir teknoloji gerektirdiğinden, bu, kendimiz gerçekleştiremeyeceğimiz bir işlemdir . Bu ölçümler çok hassas olmalıdır, bu nedenle işlemi doğru bir şekilde gerçekleştirmenin en iyi yolu, gerekli makinelerle donatılmış bir atölyeye gitmektir.

Son olarak, bu manevranın genellikle paralel olarak da adlandırıldığına dikkat edilmelidir , ancak mesele tekerleklerin birbirine paralel olarak ayarlanmasıyla ilgili değildir, çünkü mesele araç üreticisi tarafından belirlenen parametreleri tam olarak ayarlamaktır.

İlgili Haber  Alternatör İşlevi ve Arıza Belirtileri
- Advertisement -
- Advertisment -

En Son Gönderiler

Nissan Fiyat Listesi 2021 Şubat

Nissan Micra, Nissan Qashqai, Nissan X-Trail ve Nissan Navara'nın 2021 Şubat ayına ait sıfır km fiyatlarını ve modellerini gösteren tablo halindeki güncel fiyat listesi...

Su pompası nedir?

- Advertisment -
İlgili Haber  Alternatör İşlevi ve Arıza Belirtileri