Suriye Uluslararası Plaka Kodu

- Advertisement -

Suriye Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

Suriye ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

- Advertisement -

Suriye uluslararası plaka kodu ”SYR” dir.

Suriye orta doğuda bulunan bir ülkedir. Ülkenin Başkenti Şam’dır. Nüfusu ise 22,157,800kişdir. Ülkenin resmi dili Arapçadır. Ülke çok tarıma elverişli olmayıp dağlarında ağaç yoktur ve ülkenin bir kısmı çöldür. Akdeniz ovasına sahip olan ülkenin bu kısmı tarıma elverişli olmuştur. Ülkede yanar dağ da vardır bu dağın etekleri çöllerle kaplıdır.

Yer altı kaynakları bakımından çok zengin bir ülke değildir. Az miktarda petrol çıkmakla birlikte, alçıtaşı ve mermer elde edilmektedir. Ülkede vahşi hayvan olmayıp çöl ceylanı görülebilir. Bununla birlikte deve, sığır gibi hayvanlarda yetiştirilmektedir. Ülkenin kıyısı yaz aylarında sıcak ve nemli olurken kış aylarında ise yağışlı olmaktadır. Ülkenin dağlık bölgesinde ise kış ayları çok yağışlı geçtiği için göller taşıp bununla birlikte seller meydana gelmektedir.

Ülkenin büyük bir kısmı Müslümandır ve okuma yazma bilmektedir. Ülkenin geçim kaynağı tarımdır fakat tarım yapacak alan az olduğundan sulama yöntemi ile bir kısmı verimli hale gelmiştir. Üretilen tarım ürünleri ise buğday, mısır, pamuk ve zeytindir. Bir diğer geçim kaynağı hayvancılıktır sığır, deve ve koyun gibi hayvanlar yetiştirilmektedir.

- Advertisement -