Sudan Uluslararası Plaka Kodu

- Advertisement -

Sudan Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

Sudan ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

- Advertisement -

Sudan uluslararası plaka kodu ”SUD” dur.

Sudan Afrika’da bulunan bir ülkedir. Ülkenin nüfusu 39,350,274kişidir. Ülkenin Başkenti Hartum dur. Ülkede okuma yazma bilen kişi sayısı azdır ve Hakim dil olarak Arapça konuşulmaktadır. Ülkenin kuzeyi ve doğusu birbirinden çok farklıdır. Ülkenin kuzeyi dağsız ve çölün başlangıcı varken doğusunda ise yılda birçok defa azalan ve çoğalan akarsular bulunmaktadır. Yağmurun yağmasıyla artan suların zaman zaman çekildiği görülmektedir.

Ülkede tropikal ormanları görmek mümkün olurken, bu ormanda bulunan birçok ağaç türünü görmekte mümkündür. Sudanın tropikal iklime sahiptir. Nem oranı düşükken yazları sıcak, kışları ise soğuk geçmektedir ve kış aylarında çok yağış görülmektedir. Ülkede hayvancılık geçim kaynağıdır. Kümes hayvanı daha çok yetiştirilirken, tropikal ormanlara sahip olan ülkede vahşi hayvan yoktur.

Nehir ve göller ülkenin geçim kaynağının tarım olmasında büyük önem taşımaktadır. Ülkenin nerdeyse herkes tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Ekonomiye can veren tarımsal faaliyet ise pamuktur. Ülke yetişen pamukları ihraç ederek ekonomiye katkı sağlamaktadır. Ülke yeraltı kaynakları bakımından da çok zengin olmamasıyla birlikte, demir, bakır ve krom barındırmaktadır.

- Advertisement -