Ana Sayfa Teknik Bilgiler Suda Kızaklama Nedir?

Suda Kızaklama Nedir?

- Advertisement -

Yolda aşırı su olması, suda kızaklama gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

Kızaklama için fazla su birikimi yol yüzeyi ile dış lastiğin temas kaybı zaman bu durum ortaya çıkar. Bu sorun, araçta önemli bir çekiş ve kontrol kaybına yol açarak, sürüş sırasında ciddi bir risk oluşturabilir.

Neden üretiliyor?

Suda kızaklama üç ana nedenden dolayı oluşur . Bunlardan biri hava durumu, özellikle çok yerel bir noktada aşırı yağmur suyu. İkinci neden, yetersiz drenaj veya yolun düşük eğimi nedeniyle bu muazzam miktarda suyu ememeyen yoldur. Böylelikle su yeterince hızlı bir şekilde dışarı atılamaz ve yani su havuzları oluştuğunda.

Suda kızaklamadaki üçüncü faktör, lastiklerin durumudur . Araba ile yol arasındaki tek temas unsuru olduklarını ve bunun gibi kritik durumlarda, sorunun başka bir şeye dönüşmemesi için iyi durumlarının çok önemli olduğunu unutmayın. Lastikler, bu tür durumların üstesinden gelmek için tasarlanmıştır.

Lastiğin yapısı boyunca bazı ana drenaj kanallarımız vardır. Bunlar, adından da anlaşılacağı gibi, ana işlevi yoldan fazla suyu uzaklaştırmaktır . Aynı rol, daha ikincil bir şekilde de olsa, lastik oluklarının geri kalanından sorumludur. Son olarak, suda kızaklamayı etkileyen son bir faktör var: hız.

Lastik çok fazla su çıkaramadığında, altta birikerek aracın yüzmesini sağlar.

Lastiklerdeki oluklar, belirli bir miktardaki suyu belirli bir hızda tahliye etmek için tasarlanmıştır . Büyük bir su havuzuyla karşı karşıya kaldığımızda bu hızın aşılması, kanalların olması gereken tüm suyu tahliye etmemesine neden olur ve bu, lastiğin yüzeyle temasını kaybettiği zaman olur.

Suda Kızaklama Nasıl Çözülür?

- Advertisement -

Gerçek şu ki, suda kızaklama olgusuna bir kez maruz kaldığımızda, yapabileceğimiz çok az şey var. Aslında bu uç noktalara ulaşmadan önce tüm çalışmalar yapılmalıdır. Yol koşulları kötüyse, öngörülemeyen bir olay durumunda daha fazla tepki süresine sahip olmak için hızı azaltmalıyız ve böylece sorun zamanında tespit edilmezse, lastiklerin fazla suyu boşaltmak için yeterli kapasiteye sahip olması gerekir.

Ancak yine de suda kızaklamanın meydana geldiğini görebiliriz. Bu noktada yapılabilecek çok az şey var, en mantıklı şey gaz pedalını hafifçe kaldırmak ve direksiyonu sağlam tutmaktır. Aşırı veya şiddetli önlemler almamalıyız çünkü arabanın dengesini değiştirebiliriz ve bu durumda kontrolü kaybedeceğiz. Sakin olmaya ve lastiklerin kavrayışını yeniden kazanmasını çok nazikçe beklemeye değer.

Yeterli hız ve iyi durumdaki lastikler, suda kızaklama sorununu çözmeye yardımcı olacaktır.

İlgili Haber  Alüminyum'un Otomobillerde Uygulanması
- Advertisement -
- Advertisment -

En Son Gönderiler

Nissan Fiyat Listesi 2021 Şubat

Nissan Micra, Nissan Qashqai, Nissan X-Trail ve Nissan Navara'nın 2021 Şubat ayına ait sıfır km fiyatlarını ve modellerini gösteren tablo halindeki güncel fiyat listesi...

Su pompası nedir?

- Advertisment -