Slovenya Uluslararası Plaka Kodu

- Advertisement -

Slovenya Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

Slovenya ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

- Advertisement -

Slovenya uluslararası plaka kodu ”SLO” dur.

Slovenya Orta Avrupa Devletidir. Ülkenin yaklaşık nüfusu 2,062,218dir. Ülkenin resmi dili Slovencedir. Başkenti Ljubljana dir. Ülkenin büyük bir kısmı dağlarla kaplıdır. Engebeli olan ülkede verimsiz topraklar aşağılara indiğinde verimli topraklara rastlanmaktadır. Ülkede kara iklimi hakimdir bu ülkede yazları sıcak kışları ise soğuk geçmektedir.

Yer altı kaynakları bakımından ülke çok zengin olmayıp bir miktar, kömür ve cıva bulunmaktadır. Ülke ekonomisinin gelir kaynağı tarımdır. Patates, buğday ve üzüm gibi tahıl ürünleri ve meyvelerdir. Bununla birlikte balıkçılık ve ormancılıkta gelişmiştir. Tutulan balıklar konserve olarak ihracata sunulmaktadır. Ülkede işsizlik neredeyse yok denecek kadar azdır. Kışların karlı geçmesi nedeniyle turistler ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Gelen turistlerin kış sporu yaptığı keyifli vakitlerin geçirdiği bir alan haline gelmiştir.

Ülkede gece hayatı da canlı olmaktadır. Ülkede yemeklerin yanında şarap içilebilmektedir. Domuz etinden yapılan meşhur börek ve yanında şarap içilmektedir. Ülkede yetişen üzümlerden şarap yapılmakta olup, yemeklerin yanına geleneksel olarak şarap içme kültürü olmuştur. İnsanların ten renginin sarışın olduğu bu ülke Avrupa’nın merkezi sayılacak bir konumda yer almaktadır.

- Advertisement -