Portekiz Uluslararası Plaka Kodu

- Advertisement -

Portekiz Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

Portekiz ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

- Advertisement -

Portekiz uluslararası plaka kodu ”P” dir.

Portekiz Güney Batıda yer alan bir Ülkedir. Ülkenin nüfusu yaklaşık olarak 10,397,393dir. Ülkenin başkenti Lizbon dur, resmi dili ise Portekizcedir. Ülkede Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir yazları sıcak ve kura geçerken kışları soğuk ve yağışlı olmaktadır. Ülkede bulunan ormanlarda geniş yaprakları ağaçlar bulunmaktadır. Bu ormanlarda yaban domuz, yavşak ve Afrika’dan gelen göçmen kuşları bulunmaktadır.

Ülkede tarıma elverişli toprakların çok az olması sebebiyle köy halkı tarımla ilgilenmekte olup bunları sayısı azdır. Buğday, yulaf ve patates gibi ürünlerin üretimi yapılmaktadır. Zeytin üretimi de yapılmakla birlikte mantar yetiştiriciliği ülkenin gelir kaynakları arasında yerini almıştır. Ülkede hayvancılıkta yaygındır büyükbaş ve küçükbaş hayvanların yetiştirme çeleği yapılmaktadır. Balıkçılıkta ön planda olan üretim arasında yerini almıştır.

Ülkenin endüstri açısından da çalışmaları bulunmaktadır. Koyunyünü ihracatı, gemi onarımı ve petrol arıtma gibi işlerle ülke ekonomisine katkıda bulunan bu çalışmaların yanı sıra, hidrolik santrallerinde ekonomiye katkısı olmaktadır. Turizm açısından da önemli olan bir ülkedir. Yaz yazlarında ülkenin doğa güzelliklerini görmek için birçok ülkeden turist gelmektedir.

- Advertisement -