Özbekistan Uluslararası Plaka Kodu

- Advertisement -

Özbekistan Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

Özbekistan ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

- Advertisement -

Özbekistan uluslararası plaka kodu ”UZ” dur.

Özbekistan bir Türk Devleti olup, Orta Asya da bulunmaktadır. Ülkenin Başkenti Taşkent tir ve nüfusu 30,742,500dir. Resmi dili Özbekçedir. Ülkenin iklimi kara iklimi olmakla birlikte yazları uzun ve sıcak kışları ise kısadır ve nadiren soğuk olur. Ülke az yağış aldığından tarıma pek elverişli toprakları yoktur.

Ülke yer altı kaynakları bakımından çok zengindir. Yapılan araştırmalara göre çok sayıda petrol ve kömür yataklarının bulunduğu ülkede çalışmalara başlanmış ve ülke ekonomisine bulunan kömür ve doğal gazın katkısı büyük olmuştur. Enerji açısından da kendi kendine yeten bir ülkedir. Verimsiz topları olduğu için üretilen ürünler ülkeye yettiği için dış ticaret olarak doğal gaz ilk sırada gelmektedir. Topraklarında pamuk yetiştiren ülke bu ürünü de ihraç etmektedir.

Bunun yanı sıra ülkenin tarihini merak edersiniz, ülkede bulunan camiiler ve kaleler bakımından tarih bakımından da zengin bir ülkedir. Ülkede bir çok kesimde hayvancılık yapılmaktadır koyun, sığır ve kümes hayvancılığı üretimi yapılmaktadır. Ve ülkede pamuk ve koyun yünlerinden yapılan iplerin ihracatı yapılmaktadır.

- Advertisement -