Norveç Uluslararası Plaka Kodu

- Advertisement -

Norveç Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

Norveç ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

- Advertisement -

Norveç uluslararası plaka kodu ”N” dir.

Ülkenin resmi dili norveççedir. Başkenti Oslo dur ve ülkenin en büyük kenti olma özelliğine sahiptir. Ülkenin tahmini nüfusu 5,136,475 kişidir. Ülkenin en büyük sorunları arasında nüfus sorun vardır yaşlanan insanlar ve büyük bebeklerin olmaması bu sorunu ortaya çıkmıştır. Ülkede ormanlar az olup, bulunan ormanlarda küçük ayı, geyik gibi hayvanlar görebilirsiniz.

Ülkede tarım azdır, çok az alan da yulaf ve patates üretimi yapılmaktadır. Az olan alanda sanayi makinaları ile hızlı üretim yapılmaktadır. Otlak alanların olması da hayvancılığında ön plana çıkartmıştır. Otlak alanlarda sığır, domuz gibi hayvanlar yetiştirilmektedir. Ülkenin doğal kaynakları, petrol, bakır, çinko ve kömürdür. Ülkede ormancılıkta gelişmiş olup, ülkenin ekonomisine petrolün katısı büyük ölçüde olmuştur.

Ülke ekonomisine turistlerinde katkısı büyüktür. Ülke yaz aylarında ve kış aylarında da doğa güzelliğini kaybetmemektedir yaz aylarında yeşil yaylaları kış aylarında ise dağdaki karları ile doğa güzelliğini yansıtan bir ülkedir. Denizinde yaz aylarında yüzebilir yaylalarını gezebileceğiniz bir ülkedir. Bunun yanında ülke de yaşayan insanların refah düzeyi yüksektir.

- Advertisement -