Ana Sayfa Teknik Bilgiler Motor Yağı Türleri, API ve SAE nedir?

Motor Yağı Türleri, API ve SAE nedir?

- Advertisement -

Benzinli motorlar dizel motorlarla aynı şekilde çalışmadığından her motortürü için önerilen bir yağ türü vardır ve üretim teknikleri 30 yıl önceki itici gazlarda bugün olduğu gibi aynı değildir. Yağlayıcı, bir motorun ömrünün yanı sıra performansını, tüketimini ve aşınmasını etkileme kabiliyetine sahip olduğu için bir motorun en önemli unsurlarından biridir.

İşlevi, motorun hareketli parçalarının yağlanmasını sağlamak ve böylece koruyucu bir film oluşturabildiğinden sürtünmeden kaynaklanan aşınmayı azaltmaktır . Aynı zamanda parçaları temiz ve korozyondan korur, ayrıca dağılmasını artırarak motor sıcaklığını kontrol eder . Bu özelliklerin korunabilmesi için motor tipine ve araç üreticisinin tavsiyelerine bağlı olarak yağın ve filtresinin periyodik olarak değiştirilmesi gerekir.

Motor Yağı Viskozite

Bir yağlama maddesinin temel özelliği, yağın sıcaklığın bir fonksiyonu olarak stabiliteyi muhafaza etme yeteneğini belirleyen değerden başka bir şey olmayan viskozite derecesidir.

Tek mevsim: Bu tür yağlar her zaman aynı viskozite derecesine sahiptir ve bu, kış veya yaz döneminde değişmez.

Çok dereceli: En gelişmiş yağlayıcılardır ve motoru her koşulda en iyi şekilde korumak için sıcaklığa bağlı olarak değişen yüksek bir viskozite aralığına sahiptirler.

Motor Yağı Sınıflandırma türleri

Yağlayıcıların özelliklerini belirleyen standartlaştırılmış iki sistem vardır. Avrupa’da daha yaygın olan SAE, yağın viskozite derecesini gösterir ve Otomotiv Mühendisleri Derneği tarafından sınıflandırılır. API, Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından yaratıldığı için Amerika kıtası için daha tipiktir ve yaratıldığı motorun türünü ve yağlayıcının kalitesini belirler.

SAE

Viskozite derecesini işaretlemekten sorumludur ve bir kodla belirlenir. Yağ tek dereceli ise, tek bir sayı gösterecektir: 0, 5, 10, 15, 20, vb. Çok dereceli olması durumunda, SAE viskozite derecesini kışın (İngilizce’de W, Kışla veya İspanyolca’da kışın) ve yaz aylarında gösterecektir, çünkü bu tip yağlayıcı sıcaklıklara ve orada motor ihtiyacı var. Örneğin, SAE 15W-40 içeren bir yağ , kışın tek dereceli 15 ve yazın tek dereceli 40 karakteristiklerine sahip olacaktır. Uygulamada, sıcaklık aralığı -20 ºC ile 150 C arasındadır.

İlgili Haber  ABS Nedir?
- Advertisement -

API

İlgili Haber  Hava Yastığı Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bu değer iki şeyi belirtir: Yağlayıcı, benzinli (S harfi) veya dizel (C harfi) motorlar için belirtilmişse ve kalite seviyesi. Bu son değer, alfabe ilerledikçe artar, şu anda SN koduna karşılık gelen benzin için ve dizel için CJ-4 için maksimum düzey .

Motor Yağı İmalatı

Son olarak, yağlar üretim türlerine göre ayrılabilir ve üç seçenek belirlenebilir:

Mineral: Performans açısından en temel olanıdır ve doğrudan yağ damıtma işleminden gelir. Genellikle çok fazla aşınan ve yıpranan ve kilometrelerce birikmiş motorlar için önerilir.

Yarı sentetik: En yaygın olanlardır ve birçok üretici tarafından tavsiye edilenlerdir. Belirli zamanlarda normal ve yoğun kullanımda iyi performans sunarlar.

Sentetik: Laboratuvarda tasarlanmıştır ve bu daha hassas ve performans özelliklerine sahip olmasını sağlar. Daha az uçucudurlar ve aşırı sıcaklıklara daha iyi dayanırlar.

- Advertisement -
- Advertisment -

En Son Gönderiler

Nissan Fiyat Listesi 2021 Şubat

Nissan Micra, Nissan Qashqai, Nissan X-Trail ve Nissan Navara'nın 2021 Şubat ayına ait sıfır km fiyatlarını ve modellerini gösteren tablo halindeki güncel fiyat listesi...

Su pompası nedir?

- Advertisment -