Moldovya Uluslararası Plaka Kodu

- Advertisement -

Moldovya Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

Moldovya ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

- Advertisement -

Moldovya uluslararası plaka kodu ”MD” dir.

Moldovya Doğu Avrupa da yer almaktadır. Ülkenin başkenti Kişinev dir. Ülkenin resmi dili Moldovya’ca dır. Ülkenin yaklaşık nüfusu 3,556,400 dır. Ülkenin iklimi kar iklimi olmakla birlikte yazları sıcak kışları da ılımandır. Ormanlarla kaplı olan, ülkede doğa yürüyüşleri yapabilir sabah sporu için bisikletlere binebilirsiniz.

Ülkenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa bağlıdır. Ülkede yaşayan insanların çoğu tarımla uğraşmaktadır. Ülkenin verimli topraklarında bağcılık ve sebze yetiştirilmektedir. Ülkenin yarısı da sanayi ile uğraşmaktadır. Ülkenin Başkenti çok verimli ve içinden akarsu geçen topraklar üzerine kurulmuştur.

Ülkenin bir diğer gelir kaynağı ise şarapçılıktır. Ülkenin verimli toplarında yetişen üzümlerden yapılan şarapçılık Mahzene dönüşmüş olup ihracatı yapılmaktadır. Bununla birlikte ülkede restoranlar ve yemekler gelişmiş ve lezzetlidir. Ekim ayında yapılan bağ bozumunda şarap festivalleri yapılmaktadır. Ülkede yaklaşık seksen altı tane müze bulunmaktadır. Bununla birlikte geldiğinizde tarihi evleri, kiliseleri ve müzeleri gezebilirsiniz. Yıllandırılmış şarabın tadına bakabilir şenliklere katılabilirsiniz. Zengin bir ülke olan Moldovya da çeşitli et yemekleri ve çorbalar ön plana çıkmaktadır.

- Advertisement -