Lübnan Uluslararası Plaka Kodu

- Advertisement -

Lübnan Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

Lübnan ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

- Advertisement -

Lübnan uluslararası plaka kodu ”RL” dir.

Lübnan Ortadoğu da bulunan bir ülkedir. Ülkenin yaklaşık olarak tahmini nüfusu 4,546,774 kişi olmaktadır. Ülkenin Başkenti Beyrut’tur. Resmi dili Arapça ve Fransızcadır ama ülkenin büyük bir kısmı Arapça konuşmaktadır. Halkın büyük bir kısmı Müslümandır.

Fiziki yapısında çok farklılık olan ülkenin, tarım alanlarında insanların çok bulunması geçim kaynağının tarım olduğunu göstermektedir. İklimini de fiziki yapısı gibi farklıdır. Yazları sıcak ve kurak geçerken kışları yağışlı geçmektedir. Dağların yüksek kesimleri hep karla kar la kaplıdır ve o karlar yıl boyunca orda kalmaktadır. Yer altı kaynakları bakımından petrolden başka bir kaynağı yoktur diyebiliriz. İhraç ettiği petrolün ülke ekonomisine katkısı büyüktür.

Ülkede eğitim yaklaşık altı yıl zorunlu olmakla birlikte yarı özel, özel ve devlet okulları bulunmaktadır. Devlet okullarının hepsi ücretsiz eğitim vermektedir. Ekonomi olarak en gelişmiş ülkeler arasında yerini almaktadır. Ülkede yaşayan insanların geçim kaynağı olan tarımda ise, buğday, muz, zeytin ve patates gibi ürünler yetiştirilmektedir. Bu ürünler ihraç edilerek ülkenin ekonomisine katkı sağlanmaktadır. Bunların yanı sıra deri ve makine gibi eşyalarda ihraç edilmektedir.

- Advertisement -