Libya Uluslararası Plaka Kodu

- Advertisement -

Libya Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

Libya ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

- Advertisement -

Libya uluslararası plaka kodu ”LAR” dır.

Libya ülkesi Afrika kıtasının kuzeyinde bulunmaktadır. Ülkenin tahmini nüfusu 6,258,984 dir. Ülkenin büyük bir kısmı çöl ve kurak arazilerle doludur. Trablus ülkenin başkentidir. Resmi dili Arapçadır. Plajı ve sahili önemli turizm aracıdır. Libya’nın tarihini merak edenler bu çöllerde bulunan antik şehiri gezebilirler.

Ülkede çöl iklimi hüküm sürmektedir, yazları sıcak ve kurak geçerken kışları da ılımandır. Ülkede tarım çok mümkün değildir anca üzüm bağları vardır. Kıyılarda Akdeniz ikliminin etkisinde kalan bölgelerde nadiren görülen zeytinlik vardır. Halkın yarısı okuma ve yazma bilmektedir. Yaşlı kesimler bilmemektedir.

Ekonomi açısından zayıf olan ülkede petrolün bulunmasından sonra ekonomi düzeldi diyebilir. Yer altı kaynakları sayesinde petrolü bulun ülke ihraç ederek ekonomisini düzeltmiştir. Bir diğer ihraç ettiği ürünler ise yerfıstığı, post ve zeytin gibi ürünlerde vardır. Bunun yanı sıra eğitimde biraz geri kalmış bir ülkede diyebiliriz. Bunun yanı sıra balıkçılık geçim kaynağı olmuştur özellikle ton balığı üretimi yapılmak için ve ihraç edilmek üzere özelliklede ton balığı avlanmaktadır.

- Advertisement -