Letonya Uluslararası Plaka Kodu

- Advertisement -

Letonya Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

Letonya ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

- Advertisement -

Letonya uluslararası plaka kodu ”LV” dir.

Letonya Baltık Denizin yanında olan bir devlettir. Ülkenin yaklaşık nüfusu 1,990,351 dir. Başkenti Riga’dır. Ülke çok düzdür pek dağ bulunmaz ılıman bir iklime sahip olan ülke hava kütlelerinin etkisi altındadır. Yazları ve kışları genellikle serin ve yağışlı geçmektedir.

Yer altı kaynakları bakımından pek zengin olmasa da ülkeye yetecek kadar yer altı kaynakları vardır bunlar; dolomit ve kireç taşlarıdır. Kıyıda bulunan petrol işlenememektedir. Ülke ekonomisi sanayiye dayalıdır metal yapımı çok ilerdedir. Diğer bir sanayi ise beyaz eşya ve ayakkabıdır.

Ülkeye gezmek amaçlı geldiğinizde ülkenin tarihini yansıtan kiliseleri gezebilir ve Baltık denizinin kıyısında gezebilirsiniz her bütçeye uygun konaklama imkanı vardır. Düz ovalarda yürüyüşler yapabilir bisiklet turlarına katılabilirsiniz. Özgürlük atını ziyaret edebilir, her sokakta bulunan sokak çalgıcılarının çaldığı klasik müzik ruhunuzu okşayacaktır. Bira ve ekmek ülkenin ayrı bir vazgeçilmezidir. Yüzyıllardır ayakta duran restoranlarda tarihi buram buram koklarken karnınızı da doyurabileceksiniz. Deni mahsullerinin de hepsini Letonya da bulabilir ve tadabilirsiniz bunun yanı sıra ülkenin geleneksel kara ekmeğinin tadına bayılacaksınız.

- Advertisement -