Ana Sayfa Teknik Bilgiler Kör Nokta Nedir ve Nasıl Önlenir

Kör Nokta Nedir ve Nasıl Önlenir

- Advertisement -

Bir araçta oturduğumuzda, çevremizde olup bitenlerle ilgili aldığımız bilgilerin çoğu bize görme yoluyla gelir. Bu nedenle, güvenli bir şekilde ve daha büyük bir kaza riski olmaksızın dolaşım için iyi bir görüş alanına sahip olmak çok önemlidir.

Ancak gözlerimiz sınırlıdır ve aracın kullanımımıza sunduğu dikiz aynaları gibi cihazlar bu sınırlamaları büyük ölçüde karşılasa da hiçbir zaman görme alanının% 100’üne yani 360 derecelik bir görüşe sahip olamayacağız .

Günümüzde birçok araçta çevresel görüş kameraları veya kör nokta algılama sensörleri var , ancak her durumda sürücüler olarak tam olarak ne olduğunu ve nasıl önleneceğini bilmemiz gerekiyor.

Kör nokta, sürücünün doğrudan görüş sahibi olmadığı veya bir dikiz aynası vasıtasıyla aracın alanıdır . Araç ne kadar büyükse veya dikiz aynaları ne kadar kötüse, bu kör nokta o kadar büyüktür. Açıktır ki, kör nokta kamyonlar, otobüsler veya kapalı kabinli kamyonetler gibi araçlarda binek otomobiller veya motosikletlere göre çok daha yüksektir.

Fakat aynı şekilde, hepsinde varlar ve onlarla savaşmayı ve en aza indirmeyi öğrenmeliyiz.

Her araç türü için kör nokta

Ulusal İşyerinde Güvenlik, Sağlık ve Refah Enstitüsü (INSSBT) tarafından hazırlanan aşağıdaki infografikte görebileceğimiz gibi, motosikletler, mopedler ve bisikletler , daha az görünür ve daha çevik oldukları için özellikle kör noktalara karşı savunmasız olabilir . Bu nedenle, her motosikletçi başka bir aracı sollarken, özellikle de kamyonlar, otobüsler veya kamyonetler ise son derece dikkatli olmalıdır.

Ve her ikisinin de kapalı kabinler veya kargo alanları nedeniyle arkasını kontrol edecek bir iç aynaya sahip olmamasıdır. Bu , kör noktaları daha büyük ve aynı zamanda daha büyük hale getirir.

İlgili Haber  Tekerlek Hizalama, Nedir ve Ne Zaman Yapılmalıdır?

Arabalar söz konusu olduğunda kör noktalar azaltılır ancak ortadan kalkmazlar. Bu, özellikle yanlarda A sütunu (ön camın her iki tarafında), B ve C (kapılar arasındaki ve yolcu bölmesi ile bagaj arasındaki ayrılık) nedeniyle fark edilir.

İlgili Haber  Su pompası nedir?
- Advertisement -

Söylediğimiz gibi, şu anda birçok araç 360 derecelik kameralar (çoğunlukla park etmek için) veya kör nokta sensörleri kullanıyor, bu da manevra yaparken içlerinden birinde başka bir araç olduğunda bizi uyarıyor.

Kör noktalardan nasıl kaçınılır?

Kör noktaları ortadan kaldırmamıza veya en azından onları azaltmamıza yardımcı olabilecek farklı önlemler var. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  1. Koltuğu ve dikiz aynalarını , bu açılar mümkün olduğunca küçük olacak şekilde doğru şekilde konumlandırın .
  2. Yan aynalar etrafında daha fazla yer göstermek için aracın sadece ucunu göstermelidir. Bu şekilde mekansal bir referansı sürdürüyor ve “daha fazla yol” görüyoruz.
  3. İç ayna sunduğu görüş alanın tamamını kapsayacak şekilde arka pencere ile merkezli olmalıdır.
  4. Her zaman manevrayı önceden işaret edin, böylece kör noktada olabilecek araçlar ne yapmak istediğimizi bilir ve bir çarpışmayı önleyebilir.
  5. Döner kavşaklarda, şerit değişikliklerinde ve sollamalarda özel dikkat , çünkü bu, yörünge değiştirilirken kör noktanın tehlikeli hale geldiği zamandır.
  6. Manevra yapmadan önce vücudu dikiz aynasına bakmak için ilerletmek veya kafayı döndürmek, özellikle bir araç bize paralel hareket ediyorsa kör noktayı daha da azaltmamızı sağlar.
  7. Her aracın kör noktalarını bilmek, dolaştığımızda kendimizi oralara yerleştirmekten kaçınmamızı sağlayacaktır; bu, özellikle motosiklet veya mopedlerde yaparsak önemli bir şeydir.

BLIS

Birkaç durumda tahmin ettiğimiz gibi, kör noktalardan kaçınmak için üreticiler zaten bazı araçlarında BLIS (Kör Nokta Bilgi Sistemi) gibi sürüş yardım sistemleri sunuyor .

Bir Volvo’nun dikiz aynasındaki görsel uyarı örneği.

Bu sistemin amacı, otomobilimizin yanlarında, özellikle kör noktalarda, sürücüyü dikiz aynasındaki sesli veya ışıklı bir sinyalle veya direksiyon simidindeki veya gidondaki bir titreşimle uyaran araçların varlığını tespit etmektir . bir motosiklet veya bisiklet.

İlgili Haber  Motor Yağı Türleri, API ve SAE nedir?

Benzer şekilde, sürücüye geri gitme veya park etme manevralarında yardımcı olan başka sistemler de vardır . Akustik, görsel veya her ikisinin bir kombinasyonu olabilirler ve bazıları aracın etrafında 360 derecelik bir görüş sunar.

İlgili Haber  Yakıt Pompası Nedir? Özellikler, Arızaları ve İpuçları
- Advertisement -
- Advertisment -

En Son Gönderiler

Nissan Fiyat Listesi 2021 Şubat

Nissan Micra, Nissan Qashqai, Nissan X-Trail ve Nissan Navara'nın 2021 Şubat ayına ait sıfır km fiyatlarını ve modellerini gösteren tablo halindeki güncel fiyat listesi...

Su pompası nedir?

- Advertisment -