Kongo Uluslararası Plaka Kodu

- Advertisement -

Kongo Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

Kongo ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

- Advertisement -

Kongo uluslararası plaka kodu ”CGO” dur.

Kongo Afrika’da Atlas Okyanusunun kıyı bölgesinde yer alan ülkedir. Ülkenin tahmini nüfusu 4,504,962 dir. Resmi dili Fransızcadır. Oldukça engebeli olan ülkenin batı kısmı engebesiz ve oldukça düzdür. Ekvator çizgisinin üstünde olan ülkede ekvator iklimi hüküm sürmektedir. Her zaman yağışlı olan ülkede yağışın yanı sıra sıcaklıkta yüksektir.

Ülkenin kuzeyi ekvator ormanlarıyla kaplıdır. Yabani hayvanların da olduğu bu ormanlar çok geniş alana kaplı olup envayi çeşitte bitki bulunmaktadır. Bulunan bu ormanlık safari yapmak için uygun olup ağaçlar fazladır. Yer altı kaynakları bakımından fakir bir ülkedir. Petrol, gümüş ve altın yok denecek kadar azdır.

Ülkede okuma yazma bilen çok azdır ve okul yok denecek kadar azdır sadece bir üniversiteye sahiptir. Geçim kaynağı tarım olurken, köyde yaşayan insanlar tarımla uğraştığı için büyük bir kısmı eski yöntemler ile tarımcılık yapmaktadırlar. Şekerkamışı, tatlı patates ve tütün başlıca üretim kaynaklarıdır. Sanayisi çok gelişmemiş olan ülkede sigara, hurma yağı ve lastik fabrikaları vardır. Ülkeye ulaşım her sekil de vardır. Deniz yolu, kara yolu, demir yolu ve hava alanı da bulunmaktadır.

- Advertisement -