Kırgızistan Uluslararası Plaka Kodu

- Advertisement -

Kırgızistan Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

Kırgızistan ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

- Advertisement -

Kırgızistan uluslararası plaka kodu ”KS” dir.

Orta Asya’da bulunan bir ülkedir. Kırgızistan’ın Başkenti Bişkek dir. Ülkede kara iklimi hakimdir. Yüksek dağların var olması ve bu dağların uç noktalarında karların eksik olmaması görsel bir şölendir. Ülkenin yaklaşık nüfusu beş milyon dur. Resmi dili Kırgızca ve Rusçadır. Ülkede konuşulan diller Kırgızca, Özbekçe, Rusça ve Türkçedir. Ülkenin büyük bir kısmı Müslümandır.

Yer altı kaynakları bakımından zengin bir ülkedir. Petrol, cıva, demir ve tuz yatakları bulunmaktadır. Ormanlarında yabani hayvanları görebilirsiniz. Ülkede okuma yazma bilmeyen neredeyse yoktur ve birçok üniversite vardır. Ülkede gündüz ile gece arasında çok büyük ısı farklı bulunmaktadır.

Ülke ekonomisi madencilik ve tarım sayesinde güçlenmiştir. Dağlık yerlerde hayvancılık da yapılmalıdır büyük baş hayvana göre küçük baş hayvan yetiştiriciliği daha çoktur. Tarımda ise buğday, pamuk, mısır şekerpancarı gibi ürünler yetiştirilmektedir. Sanayi sektörü ise yeni yeni gelişmekte olup otomotiv gibi alanlarda gelişmektedir. Kırgızistan’ın tarihi hakkında bilgi almak ve ülkeyi gezmek isterseniz her bütçeye uygun konaklamak için otel ve pansiyonlar bulunmaktadır.

- Advertisement -