Kamboçya Uluslararası Plaka Kodu

- Advertisement -

Kamboçya Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

Kamboçya ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

- Advertisement -

Kamboçya uluslararası plaka kodu ”K” dır.

Kamboçya ülkesi Doğu Asya da bulunan bir ülkedir. Kullanılan resmi dil Kmer dir. Ülkenin tahmini nüfusu 15,328,136 dir. Düz bir ülke olan Kamboçya kuzeyinde sıra dağlar ve yaylaları bulunur. Mekong kamboçyanın en büyük nehirleri arasında yer alır ve su ihtiyacını karşılamaktadır.

Ülkenin iklimi muson olup kuvvetli esen lodos ve yağmurun etkisi altındadır. Yüksek alanlara sürekli yağmur yağdığı için tropikal ormanlar olup aşa kesimlerde kuraklık mevcuttur. Oramlar da fil. Kaplan ve timsah gibi yabani hayvanlar bulunmaktadır. Buraya geldiğiniz zaman yabani hayvanları görmek için safari yapabilirsiniz. Ağırlıkları olarak et yemekleri menülerde başlardadır.

Oldukça fakir olan ülkenin geçim kaynağı tarımdır. Toprak ve sulak yerde yetişen pirinç besin kaynakları arasındadır. Sanayi bakımından da gelişmemiş olup, ormanların ok olmasına rağmen ormancılık da sanayi açısında da geri kalmıştır. Balıkçılık ülkede besin kaynağıdır genellikle tatlı su balıkları avlanır. Ülkedeki balık ezmesi ve sosları dünyaca meşhurdur. Dünyaca meşhur olan bu ezmelerin de ihracatı pek yapılmamakla birlikte ülkenin geçim kaynağı balıkçılık da diye biliriz.

- Advertisement -