Japonya Uluslararası Plaka Kodu

- Advertisement -

 

Japonya ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

- Advertisement -

Japonya uluslararası plaka kodu ”J” dir.

Japonya ülkesi bir ada ülkesi olup, hiçbir kara sınırı bulunmamaktadır. Yaklaşık tahmini nüfusu 127,131,800 kişiden oluşmaktadır. Ülkenin başkenti Tokyo’dur. Ülkenin yönetim şekli Anayasal monarşi ile Parlamenter demokrasi olmuştur. Japonya da çok miktarda akarsu bulunmaktadır. Japonya da bunun yanı sıra ormanlık alamda bulunmaktadır. Envayi çeşit ağaç türünün olduğu ormanlarda en çok rastlanan tür Hinoki ve Akamustu en çok yetişen ağaç türlerindendir.

Japonya ter altı kaynakları bakımından çok zengin olmayıp çok az miktarda çinko ve kireç taşı bulunmaktadır ve ihtiyacını diş ülkelerden karşılamaktadır. Zengin bir ülke olan Japonya da tahmini milli gelir dört milyon olarak ABD den sonra gelen zengin bir devlettir.

Su ülkesi olan Japonya da tarım arazilerinin çoğunluğunda pirinç ekilidir. Hayvancılık da çok ilerlememiş olmasına rağmen küçük baş ve kümes hayvancılığı etkili olup ülke ihtiyacını karşılamaktadır. Ülke sularla çevrili olduğundan balıkçılık geçim kaynağı olup dünyada bu anlamda birinci olan ülkedir. Dünyada bir çok ülkeye ihraç yapan Japonya ihracın büyük kısmını deniz yolu ile yapmaktadır.

- Advertisement -