İzlanda Uluslararası Plaka Kodu

- Advertisement -

İzlanda Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

İzlanda ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

- Advertisement -

İzlanda uluslararası plaka kodu ”IS” dir.

İzlanda ülkesi Atlas Okyanusunun Kuzeyinde yer alan bir ülkedir. Ülkenin yaklaşık nüfus 327,589 dir. Volkanik bir ada üstüne kurulmuş olan ülke ve yanında birçok daha ada bulunmaktadır. Başkenti Reykjavik dir. İzlanda’nın büyük bir kısmı volkanik dağdan oluşmakta olup birçok faaliyette olan yana dağ vardır. Ovalarında yer yer buz küplerine rastlamak mümkündür.

Yazları nemli ve sıcakken kışları ise yumuşak geçer ve çok soğuk olmaz. Tarım ve hayvanın geçim kaynağı olmadığı ülkede tarım alanı yok denecek kadar azdır. Buzulların olmadığı yerde otlaklar olup dikenli ağaçlar yetişmektedir ve yabani hayvanlar bulunmaktadır. İzlanda da okuma yazma bilmeyen yoktur ve bunun yanı sıra tahmini olarak 5 Üniversite ve 2 kolej bulunmaktadır.

Geçim kaynağı balıkçılık olan ülkede sanayide bu yönde gelişmiştir. Balık konserveleri ve balık unu fabrikası gibi. İhraç ettiği ürünlerin yarısından büyük kısmı balıkla iliği olup balık yağı, tuzda balık ve balık konservesi gibi ürünleri deniz yolu ile ihraç etmektedir. İzlanda da demir yolu olmayıp havaalanı ve oto yollar bulunmaktadır.

- Advertisement -