İsviçre Uluslararası Plaka Kodu

- Advertisement -

İsviçre Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

İsviçre ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

- Advertisement -

İsviçre uluslararası plaka kodu ”CH” dir.

İsviçre ülkesi orta Avrupa da yer alan bir ülkedir. Ülkenin tahmini nüfusu 8,190,229 kişidir. Yüksek dağları olan bir ülkedir. Dünyaca bilinen alp dağları bu ülkededir. Tırmanışlar yapabilir kış aylarında İsviçre ülkesine kuş bakışı bakabilirsiniz. Tam bir doğa ortamı olan Alplerin içinde iki büyük akarsu geçmektedir.

Ülkede iklim çok değişken olup, alp dağlarının tepesinden kar hiç eksik olmaz. Genellikle Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Ülkede çok orman olmamasına rağmen kereste ihtiyacının yarısını karşılamaktadır. Ormanların yarısını kozak lı ağaçlar oluşturmaktadır. İsviçre ye geldiğinizde doğa yürüyüşleri de yapabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Hayvancılık bakımında da üretilen süt den yapılan peynir ve çikolata da dünyada söz sahibi olan İsviçre ihraç ettiği ürünlerin başında gelmektedir.

Yer altı kaynakları çok bulunmayan ülkede tuz kaynakları önemlidir. Ekonomik açıdan bankaları ön plandadır ve ülke ekonomisine katkısı büyüktür. Dünyaca bilinen ünlü saatler bulunmaktadır ve üretilen saatlerin yaklaşık %90ı ihraç edilmektedir. Ülkeye gelen turist akımı yaz kış devam etmektedir. Gelen turistlerin ekonomik açıdan ülkeye katkısı oldukça fazladır.

- Advertisement -