İran Uluslararası Plaka Kodu

- Advertisement -

İran Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

İran ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

- Advertisement -

İran uluslararası plaka kodu ”IR” dir.

Ülkenin Başkenti Tahran’dır. Arabistan yarım adasından bulunan İran ülkesi nüfus bakımından yaklaşık 78,143,644 kişiden oluşmaktadır. İran da konuşulan dil Hint-Avrupa dilin göbeğidir. Günümüzde 150-200 kişinin konuştuğu bir dil ailesidir. Para birimi olarak dinar kullanılmakta olan bu ülke, resmi dili farsça olan bu ülke halkının neredeyse tamamı Müslümandır.

Fiziki koşulları oldukça engebeli olduğundan dolayı ülkenin farklı yerlerine farklı farklı yer şekillerine rastlanmaktadır. Bu durum Ülke iklimini de etkilemektedir. Ülkenin iklimi sert karasal iklim olduğundan kışları oldukça soğuk geçiren ülke yazları ise sıcaktır. Ülkenin komşuları arasında bölgenin güçlü Devletlerinden olan Türkiye Devleti bulunmaktadır.

Ülkenin Türkiye ile arasında sıkı bir dostluk bulunmaktadır. İki ülkede birbiriyle büyük ticari anlaşmalar imzalayarak hem ekonomileri güçlendirmiştir hem de dostluklarını pekiştirmiştir. Ülkemizin de dağlık ve engebeli yapıda olması İran ve Ülkemiz arasında benzer özelliklerin bulunmasına neden olmaktadır. Ülkemizde dağ eteklerinde hayvancılık faaliyetleri yapılırken aynı durum İran Ülkesinin dağlarında da gerçekleştirilmektedir. Yer altı kaynakları arasında petrol vardır. Petrol Ülke ekonomisi için önemli bir gelir kaynağı olmuştur.

- Advertisement -