Hırvatistan Uluslararası Plaka Kodu

- Advertisement -

Hırvatistan Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

Hırvatistan ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

- Advertisement -

Hırvatistan uluslararası plaka kodu ”HR” dir.

Hırvatistan Avrupa kıtasında bulunmaktadır. Başkenti Zagreb’tir. Nüfusu yaklaşık olarak 6milyon kişidir. Osmanlı devletinin saatler içerisinde kazandığı savaş olan Mohaç Meydan savaşı Hırvatistan topraklarında yaşanmıştır. Ülke içerisinde farklı fiziki koşullar etkili olmaktadır. Ayrıca ülkenin Adriatik Denizine kıyısı bulunmaktadır. Bu durumdan dolayı ülke iklimi de farklılık göstermektedir.

Adriatik denizine kıyısı bulunduğu kesimlerde, Akdeniz iklimine benzer bir iklim görülmektedir. Bundan dolayı ılıman bir iklime sahiptir. Adriatik denizi kıyı kesimlerinin karasal iklimde bulunmasını önleyerek ılımanlaştırıcı bir etki yapmıştır. Ülkenin ekonomik gelirleri arasında petrol ve kömür oldukça önemli bir yere sahiptir. Çıkarın petrol ve kömür işlenerek veya işlenmeden ihraç edilerek ekonomik kazanç elde edilir. Petrolün en çok çıkarıldığı kesim Dalmaçya kıyıları olarak tabir edilen kesimdir.

Ülkenin oldukça geniş bir kısmında ormanlar bulunmaktadır. Bu nedenle ormancılık önemli geçim kaynakları arasında yer almaktadır. Ormancılığının yanında tarım ve hayvancılıkta önemli geçim kaynakları arasında yer almaktadır. Ülkenin sanayisi son yıllarda gelişme göstermekte ve ülke ekonomisine katkısını sürekli arttırmaktadır. Gelişen ülke ekonomisi ile dikkat çekmektedir.

- Advertisement -