Ana Sayfa Teknik Bilgiler Hava Yastığı Nedir ve Nasıl Çalışır?

Hava Yastığı Nedir ve Nasıl Çalışır?

- Advertisement -

Konumlarına bağlı olarak diğerlerinin yanı sıra ön ve perde hava yastıkları vardır.

Hava yastıkları, boş kalan ve bir darbe meydana geldiğinde şişen ‘hava yastıkları’dır. Hızla şişirerek, sürücünün veya yolcuların vücudunun hareket ettirdiği kuvveti azaltır ve ayrıca emniyet kemeri yardımıyla olası yaralanmaları en aza indirir.

Daha çok hava yastığı olarak bilinen adı İngilizce’den geliyor ve ‘hava yastığı’ anlamına geliyor . Bu bir olan pasif güvenlik sistemi ve Mercedes-Benz 23 Ekim’de ve teknoloji geliştirme ve taşıma beş yıl geçirdikten sonra, 1971 yılında sistem patentli üreticisi olmasına rağmen o, yıllardır araçlarda kurulduktan ilgili testleri yapın.

Hava yastıkları ilk kez 1981 yılında bir araca takıldı ve aslında ilk adım Mercedes tarafından daha sonra E-Serisi’nde yapmak üzere Mercedes S-Serisi ile atıldı . Hava yastığının kaynağı budur , ancak tam olarak hava yastığı nedir ve nasıl çalışır?

Hava yastıkları emniyet kemeri ile birlikte etkilidir.

Araba hava yastıkları nedir ve nasıl çalışır?

Hava yastığının kendisi olan hava yastığı olarak bilinmelerine rağmen , gerçekte birkaç darbe dedektöründen, aracın hava yastığı ve naylon torbaların kendisi kadar çok şişirme cihazından oluşan tam bir pasif güvenlik sistemidirler . Bu torbalar, bir bütün olarak güvenlik sisteminin yalnızca bir parçasıdır ve operasyonları için mükemmel bir şekilde incelenmiş kimyasal reaksiyon sonucunda nitrojen ile doldurulur .

Araç yastıkları bir durumunda devreye girerler çarpışma sürece hızlanma gibi, 3G daha büyük ve bu poşetlerle yastığına etki yan camlar, ön cam, gösterge paneli ve karşı Yolcuların direksiyon. 300 km / saate yakın bir hızda şişirmek için ancak 30 veya 40 ms sürüyorlar ve saniyenin birkaç onda birinde, ancak daha yavaş bir şekilde sönüyorlar.

Çalışması, ivmeölçerler, darbe ve basınç sensörleri, tekerlek hızı ve koltuk doluluk gibi sensörleri kontrol etmekten sorumlu bir bilgisayar sistemi olan bir kontrol ünitesine dayanmaktadır . Sensörlerin önceden belirlenmiş eşikleri aşılırsa, kontrol ünitesi , torbaların şişirilmesi için itici gazın üretilmesine neden olan şişirme ‘komutunu’ gönderir .

İlgili Haber  Ateşleme Bobini Nedir? ve Ne Zaman Değiştirilmelidir?
- Advertisement -

Belirli alanlarda mikro delikli torbalar şişirildiğinde darbe sönümlenir ve araçta bulunan kişinin vücudunun naylon torbaya yaptığı basınç, içindeki gazı yavaşça dışarı çıkmaya zorlar. Hava yastığı şişmesi, nitrojen salınımı ile gerçekleşir.

İlgili Haber  Amortisörler Türleri, Arızaları ve Ne Zaman Değiştirilir?

 

- Advertisement -
- Advertisment -

En Son Gönderiler

Nissan Fiyat Listesi 2021 Şubat

Nissan Micra, Nissan Qashqai, Nissan X-Trail ve Nissan Navara'nın 2021 Şubat ayına ait sıfır km fiyatlarını ve modellerini gösteren tablo halindeki güncel fiyat listesi...

Su pompası nedir?

- Advertisment -