Ana Sayfa Teknik Bilgiler Eksantrik Mili Nedir? Türleri ve Arızaları

Eksantrik Mili Nedir? Türleri ve Arızaları

- Advertisement -

Araba mekaniği birçok sürücü için oldukça kafa karıştırıcı bir dünyadır , bu nedenle bu sefer anahtar motor bileşenlerinden birini biraz daha derinlemesine inceleyeceğiz. Bu önemli unsur, giriş ve egzoz valflerinin çalıştırılmasını kontrol etmekten sorumludur, böylece açıklık mümkün olan en kısa aralığı alır veya benzer aralıklarda meydana gelir.

Mekanik olarak, eksantrik mili, valflerin açılıp kapanmasını sağlamaktan sorumlu olan kanatları veya kamları içeren bir çubuk veya dönme eksenidir . Bu çubuk motorun silindir kapağına yerleştirilmiştir ve bazı durumlarda iki tane vardır: biri giriş valfleri için, diğeri egzoz valfleri için. Eksantrik milleri krank miline triger kayışı veya zincir ile tutturulur. Ek olarak, yağın motora dağılmasına ve yakıt pompasının çalışmasına yardımcı olurlar.

Eksantrik Mili nasıl çalışır?

Aracın kontağını çevirdiğimizde bu, krank milinin hareketini elektriksel bir dürtü ile oluşturur. Bu, bağlantı çubuklarının pistonları silindirlerin içine itmesine ve geri çekmesine, hava-yakıt karışımını sıkıştırmasına ve ardından yanma odasındaki bujileri ateşleyen bir kıvılcım oluşturmasına neden olur.

Eksantrik mili krank miline bağlandığında dönüşünü başlatır ve karışımın geçmesine izin vermek için valflerin açılıp kapanmasına izin verir veya oluşan gazları prosesten dışarı atar.

Eksantrik Mili Türleri

  • SV

Motor bloğunun içindeki silindirin yan tarafına yerleştirilmeleri nedeniyle yan valfler olarak da adlandırılır. Bunun iki büyük dezavantajı vardır : sıkıştırma odası daha büyük olmalıdır ve yer olmaması nedeniyle valf kafalarının boyutları sınırlıdır.

  • OHV

Eksantrik mili, genellikle motor bloğunun alt bölümünde bulunur ve valfler silindir kapağındadır. Hareketin krank milinden eksantrik miline iletilmesi , doğrudan dişliler veya kısa bir zincir aracılığıyla gerçekleştirilir . Bu sistemle, bu elemanların aktarımının bakımı pratikte sıfırdır, ancak sistemi oluşturan elemanların sayısı daha fazladır ve motorun ulaşabileceği devir sayısını sınırlar. Ayrıca, motor sıcaklığından dolayı, supap boşluğu daha büyük olmalıdır.

  • OHC
İlgili Haber  Yakıt Pompası Nedir? Özellikler, Arızaları ve İpuçları
İlgili Haber  Su pompası nedir?

Bu durumda eksantrik mili, valflerin yanında silindir kafasında bulunur. En yaygın sistemdir çünkü eksantrik milini ve valfleri bağlamak için gereken parça sayısını önemli ölçüde azaltır, daha hızlı açma ve kapama ve daha yüksek bir hız sağlar .

- Advertisement -

Aksine, hareketin krank milinden aktarılmasını zorlaştırır ve triger kayışları veya zincirleri daha uzun olmalıdır, bu da daha fazla aşınmaya ve daha fazla bakıma yol açar . En pahalı ve karmaşık sistemdir, ancak aynı zamanda performans açısından en verimli olanıdır.

DOHC (çift eksantrik mili) sisteminin çalışmasını gösteren kesit. Mil ve kamlar, pistonları dönüşleriyle sıkıştırır ve geri çeker.

İki çeşit vardır: SOHC ve DOHC . İlki, tüm valfler için tek bir eksantrik mili kullanır. İkincisi, birini giriş için ve diğerini egzoz için kullanır.

Eksantrik Mili Arızaları

Eksantrik mili sorunlarının ana nedeni , yataklarda veya yataklarda artan aşınma anlamına gelen yağlama eksikliğidir . Hasar veya kırılma durumunda, uygulamada bir araçta yaşayabileceğimiz en maliyetli arızalardan biri olan tüm parçayı değiştirmeliyiz.

Ek olarak, bir rulmanda yağlama maddesinin motor gresleme işlemini tamamlamasını engelleyen bir arızaya neden olabilir ve bu durumda onarımı basit olsa da kullanım sonucunda yuvasında gevşeklik görülebilir .

Eksantrik milinin arızasını ve bununla birlikte bize önemli bir mali harcamadan tasarruf etme olasılığını tespit etmenin birkaç olası yolu vardır:

  • Motorda takırdama: zayıf dişli bağlantısı veya burçlarda ve / veya desteklerde aşırı aşınma.
  • Güç kaybı: sıkışmış mil desteği, gevşek veya kırılmış kamlar.
  • Yüksek sesle gıcırdıyor: eksantrik mili sıkışmak üzere, yatakları kontrol edin.
  • Araba çalışmıyor: Eksantrik mili sıkışmış (değiştirilmesi gerekiyor).
- Advertisement -
- Advertisment -

En Son Gönderiler

Nissan Fiyat Listesi 2021 Şubat

Nissan Micra, Nissan Qashqai, Nissan X-Trail ve Nissan Navara'nın 2021 Şubat ayına ait sıfır km fiyatlarını ve modellerini gösteren tablo halindeki güncel fiyat listesi...

Su pompası nedir?

- Advertisment -