Bahreyn Uluslararası Plaka Kodu

- Advertisement -

Bahreyn Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

Bahreyn ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

- Advertisement -

Bahreyn uluslararası plaka kodu ”BRN” dir.

Bahreyn, birçok adadan oluşan bir ülkedir. Yaklaşık 40 ada dan oluşan bu ülke ismini de en büyük adadan almaktadır. En büyük adanın yüz ölçümü yaklaşık olarak 600km’dir. Bu ada topluluğuna takım ada denilmektedir. Başkent Menama’dır. Başkent Bahreyn adasında bulunmaktadır.

Sadece başkent değil diğer adalarında yapısını inceleyecek olursak, iklimi oldukça sıcaktır. Ekvatoral iklime benzeyen bir iklimden söz edebiliriz. Yaz ayları oldukça sıcaktır, kış ayları ise ılık geçmektedir. Kar yağması görülmemektedir. Adaların bazı kısımları oldukça sığ denizle kaplı olduğundna buralara doldurma çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmaların sonucunda ülkenin tarım arazilerinin genişletilmesi hedeflenmiştir.

Ülkenin neredeyse tamamı İslamiyeti benimsemiştir. Yeraltı kaynakları açısından da oldukça zengindir. Petrol ve doğalgaz en önemli kaynaklar arasında yer almaktadır. Bu ürünleri ihraç ederek ekonomisine katkı sağlamaktadır. Bu nedenle sanayi yapılanması incelendiğinde doğalgaz ve petrol ağırlıklı kimyasal sanayilerin yaygınlaştığını görmekteyiz.

Ülke adalardan oluştuğundan dolayı en önemli ulaşım çeşidi deniz yolu ulaşımıdır. Bu nedenden dolayı deniz yolu taşımacılığında oldukça gelişmiş bir teknolojiyi kullandıklarını söyleyebiliriz. Ayrıca başkent Menama’da bir hava alanı bulunmaktadır. Bu havaalanı sayesinde dünyaya açılan bir kapı oluşturmuş görünüyorlar.

- Advertisement -