Ana Sayfa Haberler Bağlantı Çubuğu Nedir?

Bağlantı Çubuğu Nedir?

- Advertisement -

Görünüşte basit olan bu eleman , içten yanmalı bir motorun dişlisinde birincil bir işlevi yerine getirir. Krank, bir tarafta aynakol dişlilerinin eksenine sabitlenen ve diğer tarafta pedalı içeren bir bisiklet pedalının gövdesi gibi bir şeydir. Böylelikle pedala uyguladığımız kuvvetin dingile ve dişlilerine iletilmesini sağlayarak tekerleklerin hareketini sağlar.

İçten yanmalı bir motorun biyel kolu, krank milini silindirin içindeki yanmanın bir parçası olan pistona bağladığı için özünde aynıdır. Bu nedenle, bağlantı çubuğu, çekme veya sıkıştırma yoluyla hareketi bir makinenin veya motorun diğer parçalarının eklemlenmesi yoluyla ileten mekanik eleman olarak tanımlanabilir.

Bir Bağlantı Çubuğu Hangi Malzemeden Yapılmıştır?

Biyel kolu, gerilimlere ve sıcaklıklara karşı oldukça dayanıklı olmalı, aynı zamanda motor içinde hareketli bir unsur olduğu için mümkün olduğunca hafif olmalıdır. En yaygın malzemeler, çelik, titanyum veya alüminyum tabanlı alaşımlardır , hemen hemen tüm durumlarda dövme tekniğini kullanır ve daha az ölçüde işlemedir.

Bir bağlantı çubuğunun parçaları

Bir bağlantı çubuğu üç ana bölüme ayrılmıştır:

  • Biyel kolu başı: en büyük deliğe sahip parçadır ve krank mili muylusunu sarar. İki yarıya sahip bir kelepçe görevi görür. Biri gövdeye tutturulur, diğeri kapak denilen diğerine vidalarla tutturulur. Bahsedilen kelepçe, daha sonra krank mili muylusunu sıkıştıran bir metal kovanı veya yatağı tutar.
  • Gövde: Uzatılmış merkezi kısımdır ve en büyük streslere dayanması gereken kısımdır. Bölüm H, çapraz veya I şeklinde olabilir.
  • Ayak: Piston milini saran ve kafadan daha küçük çapa sahip parçadır. İçine, daha sonra bağlantı çubuğunu pistona birleştirme işlevini yerine getiren bir metal silindiri barındıran bir basınç kovanı yerleştirilir.

Biyel türleri

Bağlantı kolu kafası ve başlığa bağlantısı, sınıflandırılmalarına izin veren farklı şekillerde olabilir:

Hafifletilmiş bağlantı çubuğu: Kafanın iki yarısının oluşturduğu açının gövdenin uzunlamasına eksenine dik olmadığı bir bağlantı çubuğudur.

 

İlgili Haber  Slovenya Uluslararası Plaka Kodu
İlgili Haber  İspanya Uluslararası Plaka Kodu

Tek parçalı biyel kolu : Başın çıkarılabilir bir kapak içermediği, bu nedenle krank mili ile bir bütün oluşturduğu veya çıkarılabilir krank pimleriyle ayrılması gereken bir biyel türüdür.

Bir bağlantı çubuğunun boyutu neye bağlıdır

- Advertisement -

Bir bağlantı çubuğunun boyutları doğrudan motor krank milinin boyutuna bağlıdır . Bu, maksimum dönüş rejimi ile belirlenir ve ne kadar yüksek olursa, çap o kadar küçük, ancak aynı zamanda daha büyük krank pimleri de gerekecektir.

Benzer şekilde, silindir sayısı ve krank milinin uzunluğu arttıkça , daha fazla sertlik ve ayrıca krank pimlerinin çapında bir artış gereklidir.

Motor yanma sürecinde bağlantı çubuğu işlevi

Dört zamanlı bir motorun yanma süreci emme işlemi ile başlar, bu da piston üst ölü merkezde (en yüksek nokta) olduğunda başlar ve alt ölü noktaya (en düşük nokta) ulaştığında sona erer. ). Giriş valfi açık ve egzoz valfi kapalı. Aşağı doğru hareket, karışımı yanma odasına zorlayan bir emme etkisi yaratır. Krank mili 180 derece ve eksantrik mili 90 derece dönmüştür. Bağlantı çubuğu, psitonun aşağı inmesine neden oldu.

Bir sonraki adım, piston alt ölü merkeze ulaştığında başlayan sıkıştırmadır . Giriş valfi kapanır, bağlantı çubuğunun hareketi ile pistonu yükseltir ve yanma odasının hacmini azaltır. Bu, karışımı sıkıştırır. Eksantrik mili 180 derecelik bir dönüşü tamamlarken krank mili zaten tam bir dönüş yaptı.

Patlama karışım tamamen sıkıştırıldığında başlar ve emme ve egzoz supapları kapalı kalır buji karışımı yanıklar bir kıvılcım oluşturur. Üretilen patlama pistonu ve biyel kolunu aşağı doğru iter. Eksantrik mili 270 derece dönerken krank mili tam 540 derecelik bir dönüşü tamamladı.

Son olarak, egzoz fazı piston alt ölü merkeze döndüğünde başlar ve egzoz valfi açılarak tekrar yükselmesine ve patlamadan kaynaklanan gazların dışarı atılmasına neden olur. Döngü daha sonra tekrarlanır. Krank mili iki tam tur ve eksantrik mili bir.

Bir de iki zamanlı bir motorla , tüm süreç krank milinin bir dönüş ile tamamlanır. Birinci aşama, pistonun yükseldiği ve hava, yakıt ve yağ karışımını sıkıştırdığı sıkıştırma ve emme aşamalarını içerir. Bu, krank karterinde bir vakum yaratır ve strokunun sonunda piston, karterin karışımla tekrar doldurulmasına izin veren bir giriş veya emme deliğini açar.

- Advertisement -

İkinci aşama patlama ve kaçış aşamasından oluşur. Buji, sıkıştırılmış karışımı ateşleyen bir kıvılcım yaratarak pistonu ve biyel kolunu aşağı doğru iten bir patlama yaratır. Bu, karışımın karter içinde sıkışmasına neden olur. Bağlantı çubuğu, silindirin egzoz kanalını serbest bırakan ve ortaya çıkan gazları bırakan pistonu yükseltir. Karteri silindire bağlayan port aracılığıyla, önceden sıkıştırılmış karışım silindiri doldurur ve geri kalan gazları serbest bırakarak çevrimi yeniden başlatır.

- Advertisement -
- Advertisment -

En Son Gönderiler

Nissan Fiyat Listesi 2021 Şubat

Nissan Micra, Nissan Qashqai, Nissan X-Trail ve Nissan Navara'nın 2021 Şubat ayına ait sıfır km fiyatlarını ve modellerini gösteren tablo halindeki güncel fiyat listesi...

Su pompası nedir?

- Advertisment -