Avustralya Uluslararası Plaka Kodu

- Advertisement -

Avustralya Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

Avustralya ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

- Advertisement -

Avustralya uluslararası plaka kodu ”AUS” dur.

Avustralya kendi adını taşıyan Avustralya Kıtasında bulunmaktadır. Kıtaya kendi adını veren ülke, aynı zamanda kıtada ki tek ülkedir. Güney yarım kürede ıssız bir bölümde kendi halinde olan bir devlet olarak dikkat çekmektedir. İklimi Akdeniz İklimine benzerlik göstermektedir. Özellikle yaz aylarında şiddetli sıcaklar yaşanmaktadır. Filmlerde görülen Kanguruların anatavanı burasıdır.

Ayrıca evlerimizin tatlı dostları muhabbet kuşlarınında anavatanı Avustralya’dır. Muhabbet kuşları doğada yaşarlar ve topluca hareketler ederler. Eğer Avustralya’ya yolunuz düşürse binlerce muhabbet kuşunu aynı anda hareket ederken görebilirsiniz.

Güney yarım kürede olmasından dolayı bizlerle farklı mevsimi yaşarlar. Yani siz bu yazıyı ülkemizden okuyorsanız ve şuan mevsim kışsa, Avustralya’da mevsim şuan yaz’dır. Yaz mevsiminde okuyorsanız Avustalya’da kış mevsimi yaşanmaktadır.

Bir ada ülkesidir ve diğer ülkelerle herhangi bir kara bağlantısı bulunmamaktadır. Denizcilik bu nedenle oldukça gelişmiştir. Başkenti Canberra’dır, en bilinen şehri ise Sydney’dir. Resmi dilleri İngilizcedir. Fiziki yapısı genel itibariyle geniş düzlükler olarak karşımıza çıkar ve dağ tepe yapısı oldukça az görülür. En küçük kıta üzerinde geniş bir alana sahip olarak yüz ölçümü bakımından dünyanın büyük yüz ölçümüne sahip ülkeleri arasında yer alır.

- Advertisement -