Ana Sayfa Teknik Bilgiler Amortisörler Türleri, Arızaları ve Ne Zaman Değiştirilir?

Amortisörler Türleri, Arızaları ve Ne Zaman Değiştirilir?

- Advertisement -

Amortisörler, hem performans hem de güvenlik açısından herhangi bir aracın düzgün çalışması için hayati bir unsurdur.

Amortisörler , bir aracın yolcularının güvenliği ve konforu için hayati bir unsurdur, çünkü arazinin düzensizliklerini yumuşatmanın yanı sıra, lastiklerin her zaman çalışma yüzeyi ile temas halinde olmasını garanti ederek tutuşlarını optimize eder.

Amortisör, diğer elemanların yanı sıra yay, kollar ve bilyeli mafsallarla birlikte süspansiyon sisteminin bir parçasıdır. Ayarı veya özellikleri , sürücünün kendisinden istediği özellikleri veya davranışları için doğru tipte amortisöre sahip olması gereken aracın düzgün çalışması için hayati önem taşır.

Temel olarak, amortisör , süspansiyonun salınımlarını kontrol eder, böylece aşırı sekme olmaz ve lastik yol yüzeyi ile temasını kaybeder. Bu, daha iyi viraj tutuşu, daha az durma mesafesi ve tabii ki yolcular için daha yüksek bir sürüş kalitesi sağlar.

Daha fazla sertlik, engebeli arazinin aracın içine daha fazla aktarılmasına neden olur, ancak iyi durumdaki yüzeylerde çok daha etkili olmasına izin verecektir. Tersine, engebeli arazide, süspansiyon salınımını tam olarak kontrol edemeyerek aşırı yumuşak bir şok gibi yol tutuş kaybına neden olabilir. Bu nedenle, amortisörü kilometrelerce geçişle özelliklerini kaybettiğinde değiştirmenin yanı sıra, aracın en iyi şekilde kullanılmasına izin veren bir denge bulmalısınız .

Türler

Hidrolik : Yağın bulunduğu delikli bir silindirin içindeki bir pistondan oluşurlar. Bakım gerektirmezler ve yüksek basınç seviyelerinde çok iyi çalışırlar. Ekstra pürüzsüzlük ve verimlilik sağlayan, delikleri yağın dolaştığı valflerle değiştiren bir varyant vardır.

Çift tüp : en yaygın olanlarıdır ve hem piston hem de silindir daha büyük bir bölmenin içinde bulunur. Yağ, silindirin içinden değil, aynı zamanda bir valf aracılığıyla haznenin içinden akar. Basınçlılarsa, yağla çalışırlar. Değilse, bunu petrol ve gazla (genellikle nitrojen) yaparlar. Daha kısadırlar ve çok engebeli araziler için uygundurlar.

İlgili Haber  Yağ Pompası Nedir? Nasıl Çalışır ve Olası Arızaları

Motosiklet için ayarlanabilir gaz amortisörü.

- Advertisement -

Monotüp : Odalardan biri yağ ve diğer gaz içerir, ancak bu durumda aralarında, uygulanan basınca bağlı olarak hava hacmini değiştiren yüzer bir pistonumuz vardır . Kendilerini düzenleyebilmelerinin yanı sıra operasyonlarında çok etkili ve pürüzsüzdürler.

  • Sertlikte : değişken çaplı bir diş üzerinden yağ akışını değiştirerek, direnç değiştirilebilir ve arazinin özelliklerine göre uyarlanabilir.
  • Süspansiyonda : vücuttan yere olan mesafeyi değiştirerek yükseklik değiştirilir. Bu nedenle, ağırlık merkezi ve aerodinamik adapte edilebilir.

Reolojik : Bir elektrik çarpması sırasında sıvıyı kalınlaştıran ve süspansiyonu sertleştiren metalik mikropartiküllü yağ içerir. Bu, regüle edilmesine izin verir, ancak sensörler aracılığıyla otomatik bir şekilde.

Seçici frekans : Bu tür, ikincil bir borunun parçası olan pistonun içinde bir valf içerdiğinden, yolun ihtiyaçlarına bağlı olarak sertliğini değiştirir. Daha yüksek bir basınç üretildiğinde, söz konusu valf kapanır ve sönümlemeyi sertleştirir.

Yaygın hatalar, nedenleri ve işaretleri

Amortisörleri iyi durumda tutmak için, her 50.000 kilometrede bir kontrol yapılması önemlidir , çünkü zaman içinde etkinliğini kademeli olarak kaybetmeleri yaygın bir durumdur, bu yüzden sürücü genellikle bunu fark etmez. aracınızın davranışındaki değişikliğe kademeli olarak uyum sağlayarak.

  • Arabalarımızın askıya alınması (I): analiz ve giriş
  • Arabalarımızın süspansiyonu (II): en çok kullanılan sistemler
  • Arabalarımızın süspansiyonu (III): hidropnömatik süspansiyon
  • Arabalarımızın süspansiyonu (IV): akıllı süspansiyon

Amortisörlerin arızalı olduğundan şüphelenmemize neden olabilecek işaretlerden bazıları şunlardır:

Lastik aşınması – Sabit basınç seviyelerini korumasına rağmen düzensiz bir şekilde meydana gelirse, büyük olasılıkla bir süspansiyon uyuşmazlığı vardır.

Direksiyon simidindeki titreşimler : özellikle bir virajda fren yapıldığında meydana gelirse, dış taraftaki ön amortisör veya karşılık gelen yaprak yay kötü durumda olacaktır.

- Advertisement -

Aşırı yalın: Döndüğümüzde, gövdenin çok fazla eğildiğini fark ederiz, hidrolik sistemi, denge çubuğunu ve yayları kontrol etmek gerekir.

Amortisörün nasıl göründüğünün ve nasıl çalıştığının anlatıldığı video.

Eğim : Kuvvetli bir şekilde fren yaptığımızda aracın önü çok aşağıya düşerse ve ardından konumuna geri dönerse, amortisörler ve / veya yaylar çok aşınmış demektir.

Sıçrama : Tekerlek yuvarlanırken temas yüzeyinden sekerse, amortisörler değiştirilmelidir. Üstyapıya basılarak da kontrol edilebilir: birden fazla zıplarsa, mekanik atölyeye gitmelisiniz.

ikame

Daha önce yorumladığımız gibi, genel kural, amortisörlerin her 50.000 kilometrede bir değiştirilmesi gerektiğini tahmin ediyor, ancak her üretici araca ve kullandığı süspansiyon türüne bağlı olarak uygun gördüklerini tavsiye ediyor.

Her halükarda, 30.000 kilometreden sonra fakültelerini kaybetmeye başladıkları tahmin edilmektedir ve bunların, yeterli ayarlamalar için özel bir merkezde aynı özelliklere sahip veya en azından benzer özelliklere sahip başkalarıyla değiştirilmesi tavsiye edilir.

Gerektiğinde değiştirilmemesi durumunda, araç davranışını bozmaya, daha rahatsız olmaya, fren mesafelerini uzatmaya ve viraj tutuşunu uzatmaya veya engellerden kaçarken başlayacaktır . Ayrıca lastikler kullanım ömrünü kaybeder. Son olarak, aynı aksın amortisörlerini aynı anda değiştirmek çok önemlidir, böylece her iki taraf da aynı davranışı sergilediğinden söz konusu aksın dengesini garanti eder.

İlgili Haber  Yağ Pompası Nedir? Nasıl Çalışır ve Olası Arızaları
- Advertisement -
- Advertisment -

En Son Gönderiler

Nissan Fiyat Listesi 2021 Şubat

Nissan Micra, Nissan Qashqai, Nissan X-Trail ve Nissan Navara'nın 2021 Şubat ayına ait sıfır km fiyatlarını ve modellerini gösteren tablo halindeki güncel fiyat listesi...

Su pompası nedir?

- Advertisment -