Ana Sayfa Teknik Bilgiler Alüminyum'un Otomobillerde Uygulanması

Alüminyum’un Otomobillerde Uygulanması

- Advertisement -

Alüminyum şasi, çelik eşdeğerinden% 40’a kadar daha hafif olabilir.

Otomotiv endüstrisi, otomobilleri oluşturan çok sayıda parça için metal kullanıyor ve alüminyum, son yıllarda en değerli olanlardan biri haline geldi. Başta silikatlar olmak üzere pek çok mineralde de bulunmasına rağmen, genellikle boksitten elde edilen bir elementtir.

Metalin çıkarılması için iki işlemin gerçekleştirilmesi gerekir, ancak saf haliyle yapı malzemesi olarak kullanılmak için gerekli özelliklere sahip değildir, bu nedenle ihtiyaca göre farklı alaşımlar uygulanmalıdır . Daha akıcı bir metal istiyorsanız, silikon alaşımı en uygun olanıdır. Daha fazla sertlik elde etmek için bakır ile birleştirilir. Korozyon direncini artırmak veya anotlama ve mekanik parlatma uygulamak için silikon-magnezyum içerir. İhtiyacımız olan şey gerilme mukavemeti ve uzamasıysa, bakır-çinko-magnezyum alaşımı en uygun olanıdır.

Özellikleri

Üreticiler sürekli olarak tüketimi ve emisyonları azaltmalarına izin veren malzemeler arıyorlar ve bunu başarmanın en etkili yollarından biri ağırlığı azaltmaktır. Alüminyumun temel özelliği hafiftir , ancak tek özellik değildir.

  • Korozyona karşı direnç
  • Düşük mekanik direnç
  • Kaynaşabilirlik
  • Isı yayma kapasitesi
  • İşleme kolaylığı

Bütün bunlar, çok sayıda mekanik elemanda ve araçların karoserinde kullanımına izin verir . Kaplama parçaları, tamponlar, emme manifoldları, profiller, fren kaliperleri, dişli kutuları, pistonlar veya silindir kafaları, genellikle çeşitli alüminyum alaşımları ile üretilen elemanlardan sadece birkaçıdır.

Tüm bu özelliklerin sonucu, çeliğe kıyasla% 40’a kadar daha az ağırlığa sahip dayanıklı bir metaldir ve bu da birçok avantaj elde edilmesini sağlar:

  1. Daha düşük tüketim ve daha yüksek performans: Aracın ağırlığını azaltarak daha iyi yakıt kullanımı sağlanır ve daha fazla hızlanma ve daha kısa fren mesafesi elde edilir.
  2. Artan güvenlik: Bu malzemeyle yapılan gövdeler daha serttir ve bir çarpma sırasında enerjinin daha iyi dağılmasına izin veren programlanmış deformasyon bölgeleri içerebilir.
  3. Geri dönüştürülebilir malzeme: Az enerji ile ve kalitesini kaybetmeden kolaylıkla geri kazanılabilen, dolayısıyla hammadde fiyatını düşüren ve çevrenin korunmasına katkı sağlayan bir malzemedir.
  4. Daha yüksek özgül direnç: Daha hafif, daha sert ve burulmaya karşı daha dirençli üç boyutlu yapıların inşası, mevcut teknoloji ile mümkündür.

Dezavantajları

Tüm malzeme ve tekniklerde olduğu gibi, alüminyum kullanırken hepsi avantaj sağlamaz ve güçlü yönlerini gördükten sonra, dezavantajlarına son vermeye odaklanacağız:

Fiyat

- Advertisement -

Bu bir olduğunu daha pahalı malzeme ve mantıklı bu aracın son fiyatını etkiler. Arabalar daha yüksek kalitede olduklarından, alüminyum kaputlarda, gövde panellerinde bulunmaya başlar ve hatta şasi veya motor bloğu için kullanılan malzeme haline gelir.

Direnç

Alüminyum, çelikten daha düşük bir kırılma direncine sahiptir , bu noktada farklı alaşımlar, başlangıç ​​özelliklerini değiştirmek için diğer metallerle birlikte devreye girer. Genel olarak, çeliğin mukavemetini eşitlemek için, maliyeti olumsuz yönde etkileyen daha fazla katman kullanmak gerekir.

İlgili Haber  Tekerlek Hizalama, Nedir ve Ne Zaman Yapılmalıdır?
İlgili Haber  Kör Nokta Nedir ve Nasıl Önlenir

Alüminyum motor blokları, üst düzey veya rekabet modellerinde yaygındır.

Onarım

Gövdede alüminyum parçalar bulunan bir arabanın olması durumunda, tamir edilmesi gereken herhangi bir darbe, hem malzemenin kendisi hem de işleminin gerektirdiği uzmanlık nedeniyle normalden daha yüksek bir maliyete neden olabilir.

Tüm atölyeler alüminyumu işlemeye hazır değildir, bu da çelikle aynı anda kullanılmaması gereken özel aletler gerektirir veya korozyon sorunları ortaya çıkabilir. Onun tamiri daha karmaşık ve pahalı , ve birçok durumda söz konusu parçayı değiştirme daha değerlidir. Alüminyum kasa tamiri ise tüm bu dezavantajlar daha da büyüyor.

- Advertisement -

Sigorta

Yukarıda belirtilenlerin bir sonucu olarak, sigorta primi de daha pahalı hale gelecektir , çünkü onarımın maliyeti ve karmaşıklığı çelik bir araca göre daha yüksektir.

- Advertisement -
- Advertisment -

En Son Gönderiler

Nissan Fiyat Listesi 2021 Şubat

Nissan Micra, Nissan Qashqai, Nissan X-Trail ve Nissan Navara'nın 2021 Şubat ayına ait sıfır km fiyatlarını ve modellerini gösteren tablo halindeki güncel fiyat listesi...

Su pompası nedir?

- Advertisment -