Ana Sayfa Teknik Bilgiler Alternatör İşlevi ve Arıza Belirtileri

Alternatör İşlevi ve Arıza Belirtileri

- Advertisement -

Bir motora monte edilmiş alternatör, motor devirleriyle senkronize bir şekilde dönmesini sağlayan kayışla birlikte.

Alternatör, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek alternatif akım üretmekten sorumludur . Ayrıca alternatör, elektriğin aküde depolanmasını mümkün kılar, ancak yalnızca doğru akımı biriktirir (bunun için alternatörün tek yönlü valfli yarı iletkenlere sahiptir).

Ama alternatif akım nedir? Elektronların akış yönünün düzenli aralıklarla veya döngüler halinde gelip gittiği bir elektrik akımı türüdür. Elektrik hatlarından akan akım ve normalde duvardaki prizlerden evlerde bulunan elektrik alternatif akımdır. Avrupa’da ve dünyanın çoğunda kullanılan standart akım saniyede 50 döngü, yani 50 Hz frekanstır.

Alternatif akımın avantajlarından biri, nispeten ucuz voltaj değişimidir. Dahası, uzun mesafelerde akım taşırken kaçınılmaz enerji kaybı, doğru akıma göre çok daha azdır.

Alternatör Parçaları

Stator : Enerji dönüşümünün gerçekleştiği bir kuvvet alanına maruz kalan statik kısım ve iletkendir. Olukları bobinleri barındıran bir halka şeklindeki yaprak paketinden oluşur.

Rotor : Mekanik enerjiyi elektriksel gerilime dönüştüren manyetik alanı döndüren ve oluşturan parçadır. İndüktör sargılarının kısmen sarıldığı polar genişleticili bir paket tabakadan oluşur.

Voltaj regülatörü : Motor devrine bağlı olarak değişir, böylece araç daha fazla güce ihtiyaç duyduğunda daha fazla enerji üretir.

Bir alternatörün statoru.

Alternatör Arızaları

- Advertisement -

Hiç şüphe yok ki, günümüz otomobilleri, ihtiyaç duyan birden fazla unsuru kullandıkları için elektriğe büyük ölçüde bağımlıdır . Yeterli güç kaynağı olmadan çalışamayan ses sistemleri, navigasyon, aydınlatma, klima, sürüş yardımı, çalıştırma ve durdurma vb.

Bu nedenle, alternatöre mümkün olduğunca özen gösterilmesi ve arızalı olduğunu gösterebilecek belirtilere dikkat edilmesi önerilir:

Düşük akü : Düşük şarjı varsa, alternatör iyi çalışmayacaktır, bu nedenle motor kapalıyken akü çıkışına bir voltmetre bağlayarak voltajını kontrol etmeniz önerilir. Bunu yaptığımızda motoru çalıştırmalıyız. Motor dururken okuma 12 volttan azsa, arıza aküdür. Bir kez açıldığında, değer 13,8’den küçükse, arızalanan alternatördür.

İlgili Haber  Tekerlek Hizalama, Nedir ve Ne Zaman Yapılmalıdır?

Uyarı ışığı : Kontrol panelinde, alternatörde veya aküde bir tür sorun olduğunu gösteren bir uyarı ışığımız var. Bu ışık pırıl pırıl parlarsa, başarısızlık olasıdır.

İlgili Haber  Alüminyum'un Otomobillerde Uygulanması

Sesler : alternatör kayışı veya yatakları hasar görmüş.

Yardımcı elemanlar arızalı : Bataryayı normal seviyelerde şarj etmemek, aksesuarlar düzgün çalışmaz ve performanslarını düşürür.

- Advertisement -
- Advertisment -

En Son Gönderiler

Nissan Fiyat Listesi 2021 Şubat

Nissan Micra, Nissan Qashqai, Nissan X-Trail ve Nissan Navara'nın 2021 Şubat ayına ait sıfır km fiyatlarını ve modellerini gösteren tablo halindeki güncel fiyat listesi...

Su pompası nedir?

- Advertisment -