Ana Sayfa Haberler Afganistan Uluslararası Plaka Kodu

Afganistan Uluslararası Plaka Kodu

- Advertisement -

Afganistan Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

Afganistan ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

Afganistan uluslararası plaka kodu ”AFG” dir.

Asya kıtasında yer alan Afganistan, müslüman bir ülkedir. Yer yer karasal iklim görülürken ülkenin dağlık yapısı nedeniyle mikro klima alanları oluştuğundan farklı iklim tiplerini de görmek mümkündür.

Asya kıtasında geçmişten günümüze oldukça fazla sayıda medeniyet kurulmuştur. Bu medeniyetlerin Afganistan kültüründe etkisi oldukça fazladır. Asya kıtasındaki önemli ticaret yollarından İpek Yolu için mücadeleler sonucunda ortaya çıkan tablonun Afganistan’a da elbet etkisi olmuştur.

Ayrıca Osmanlı Devletinin ardından yeni kurulan Türk devleti’ni de ilk tanıyanlar arasında Afganistan gelmektedir. Türk heyetinin Rusya ile Dostluk Antlaşması imzaladığı bir dönemde, Afgan yetkililerin diplomatik görüşmeler için geldikleri Rusya’da Türk heyeti ile Dostluk anlaşması imzanlanmıştır. Böylece Türk- Afgan dostluk dönemi resmi olarak başlayarak günümüze kadar devam etmiştir.

Denize kıyısı olmadığından dolayı, kara yolu ulaşımı gelişmiştir. Ülkenin en önemli yer altı kaynakları arasında “Bakır” gelmektedir. Nüfus artışının sürekli devam ettiği ülke de 2015 yılı itibariyle 30-38 milyon vatandaş yaşamaktadır.

İlgili Haber  Cezayir Uluslararası Plaka Kodu
- Advertisement -
- Advertisment -

En Son Gönderiler

Nissan Fiyat Listesi 2021 Şubat

Nissan Micra, Nissan Qashqai, Nissan X-Trail ve Nissan Navara'nın 2021 Şubat ayına ait sıfır km fiyatlarını ve modellerini gösteren tablo halindeki güncel fiyat listesi...

Su pompası nedir?

- Advertisment -