Ana Sayfa Teknik Bilgiler AdBlue, Blue + ve EcoBlue Nedir?

AdBlue, Blue + ve EcoBlue Nedir?

- Advertisement -

Genel olarak ‘AdBlue’ olarak bilinen katkı maddesi birçok dizel araçta vazgeçilmez hale geldiAdBlue, Blue + ve EcoBlue Nedir?

2014 yılında yürürlüğe giren ve araç emisyon seviyelerini düzenleyen EURO 6 yönetmeliği , dizel motorların atmosfere 80 mg / km’den fazla nitrojen oksit (NOx) yaymamasını zorunlu kılıyor. Bazı araçların bu gereksinimi karşılama kapasitesi yoktur, bu nedenle egzoz borusundan atılmadan önce bu bileşiklerin seviyelerini düşüren bir katkı maddesinin yardımına ihtiyaçları vardır.

AdBlue ürününün kalite standartlarına vücut olmasını sağlar uyum olduğunu Otomobil Endüstrisi Alman Derneği tarafından oluşturulan özel bir katkı ticari adıdır. Ancak, Repsol durumunda Blue + veya Cepsa durumunda EcoBlue gibi farklı petrol şirketleri tarafından kullanılan diğer isimler altında bulabiliriz .

Bileşimi% 32,5 üre ve% 67,5 demineralize sudur, bu da AUS32’yi SCR sistemi ile birlikte bir NOx indirgeme ajanı, seçici bir katalitik indirgeme (SCR) elemanı yapar. Bu sıvı saydamdır, zararlı değildir veya yanıcı veya patlayıcıdır, ancak bazı metaller için aşındırıcıdır. Ayrıca kışın dikkatli olmalısınız çünkü -11 C’nin altında donabilir. Son kullanma tarihi genellikle, özelliklerini kaybettiği bir dönem olan yaklaşık 12 aydır.

İşlevini nasıl yerine getiriyor?

Egzoz gazları motora EGR valfinden geri döndükten ve ardından katalizör ve partikül filtresinden geçtikten sonra SCR katalizörüne yönlendirilirler . Bu noktada gazlar AdBlue ile karışır ve bu da amonyak salınımı ile sonuçlanan kimyasal bir reaksiyon oluşturur. Buna karşılık, amonyak, nitrojen oksitlerin su buharına ve serbest nitrojene dönüşmesini teşvik eder, bunlar sonunda egzoz yoluyla dışarı atılır ve atmosfere kirletici emisyonlarında önemli bir azalma ile sonuçlanır.

Dikkate alınması gereken detaylar

AdBlue kullanan her araçta, söz konusu katkı maddesini halihazırda yakıtla birlikte sunan birçok servis istasyonundan birinde hortum veya tamburlar ve / veya karaflarla doldurmak için bir yardımcı depo bulunur . Bu nedenle, her arabada, kalan sıvı miktarını ve ne zaman doldurulması gerektiğini kontrol eden bir sensör takılmalıdır.

İlgili Haber  Suda Kızaklama Nedir?
İlgili Haber  Motor Yağı Türleri, API ve SAE nedir?

Genel olarak, benzin istasyonu dağıtıcıları ağır taşıtları beslemek için yüksek basınç altında çalışır, bu nedenle her zaman sürahi kullanma seçeneği vardır.

Genel hatlarda – ve her zaman ağır araçlardan değil, binek araçlardan bahsederken – tanklar 15 litreye yakın bir kapasiteye sahiptir ve söz konusu otomobilin kontrol ünitesinin programlamasına bağlı olarak 20.000 kilometreye kadar dayanabilir . Bazı üreticiler bunu aracın bagajına veya arkasına yerleştirmeyi tercih etse de, genellikle doldurma ağzı yakıtın yanındadır. Fiyatı litre başına bir euro’yu geçmez, ancak bu, nereden ve nasıl satın aldığımıza bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

Ya biterse?

- Advertisement -

Depodaki düşük AdBlue miktarı konusunda bizi uyaran ikaz ışığının uyarılarını görmezden gelirseniz, bir zaman gelir ve aracın arıza emniyetli moda geçerek motor devrini düşürür ve performansını en aza indirir. Her zaman ve her koşulda uyulması gereken EURO 6 yönetmeliklerine uymaya devam etmek.

Bu, tehlikeli bir durumdan kaçınmak için sürüş sırasında gerçekleşecek, ancak elektronik kontrol ünitesi buna izin vermeyeceğinden , motor kapatıldığında , katkı maddesi doldurulmadıysa tekrar çalışmayacağı çok muhtemeldir . Bu nedenle -ve herhangi bir arıza meydana gelmeyecek olsa da- yolculuğun ortasında mahsur kalmaktan kaçınmak için arabanın bagajında ​​her zaman en az az miktarda AdBlue taşıması tavsiye edilir.

- Advertisement -
- Advertisment -

En Son Gönderiler

Nissan Fiyat Listesi 2021 Şubat

Nissan Micra, Nissan Qashqai, Nissan X-Trail ve Nissan Navara'nın 2021 Şubat ayına ait sıfır km fiyatlarını ve modellerini gösteren tablo halindeki güncel fiyat listesi...

Su pompası nedir?

- Advertisment -