ABS Nedir?

- Advertisement -

Bu kısa videoda ABS’nin sunduğu avantajları açıkça görebiliyoruz.

ABS , ” Kilitlenmez Fren Sistemi ” veya ” Kilitlenmeyi Önleyici Sistem” ” Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi” anlamına gelir . Otomobillerde ve diğer araç tiplerinde kullanılan , lastiklerin yolda tutuşunu kaybetmesini önlemek için frenleme kuvvetinin değiştirilmesine imkan veren bir cihazdır . Başlangıçta uçaklar için geliştirilmiş bir sistem olmasına rağmen, Bosch şirketi 1978’de ilk elektronik kilitlenme önleyici fren sistemini tanıttığında tarih yazdı.

Günümüzde bu teknoloji kullanımı tüm elektronik sistemler için temel haline gelmiştir içinde ABS çeşit . Örneğin, çekiş ve denge kontrolleri. Dünyada üretilen araçların% 75’inden fazlası standart olarak ABS’ye sahiptir. Avrupa Birliği’nde üretilen binek otomobiller hakkında konuşursak% 100’e yükselttiğimiz bir yüzde, 1 Temmuz 2004’ten beri hepsinin standart olarak dahil edilmesi zorunlu olduğundan.

ABS Nasıl Çalışır?

ABS, aracın geleneksel fren sistemi ile birlikte çalışır . Fren hidroliği devrelerine entegre edilmiş bir pompadan ve tekerleklerin dönüşlerini kontrol eden bir dizi dedektörden oluşur. Ani bir frenleme algılandığında veya bir veya daha fazla tekerleğin aniden devirlerini azaltması durumunda, ABS devreye girecek ve tekerleklerin araç durmadan kilitlenmek üzere olduğunu yorumlayacaktır.

Bu nedenle, bu, aracın kontrolsüz ve bizim yörüngesini değiştirmeden yolda kaymaya başlayacağı anlamına gelir. Bu durumun oluşmaması için yukarıda belirtilen sensörler ABS Sistem Kontrol Modülüne sinyal göndererek frenlere uygulanan basıncı düşürerek sürücünün müdahale etmesine gerek kalmaz. Bütün bunlar tamamen otonom bir şekilde.

Durum “normalleştiğinde” tekerlekler tekrar doğru döner. ABS, tekerleklerin dönüşünü tekrar kontrol eder ve tekerlekler frenin kuvvetiyle kilitlenmek üzereyken tekrar harekete geçer. Acil bir durumda, prosedür saniyede 50 ila 100 kez tekrarlanabilir . Sürücü, fren pedalında bir titreşim hissedecek, ancak yine de aracın yolu üzerinde kontrole sahip olabilir ve bunun sonucunda engelden kaçma ve kazadan kaçınma olasılığı vardır.

ABS ne tür bir bakım gerektirir?

Dediğimiz gibi, ABS, geleneksel fren sistemi ile birlikte çalışır. Bu nedenle, aracın fren sisteminin uygun şekilde bakımının yapılması önemlidir . Fren hidroliğini aracımızın üreticisinin bakım programına göre değiştirmeliyiz.

- Advertisement -

ABS sistemi tekerleklerin kilitlenmesini önler ve bu nedenle acil frenleme durumunda aracın kontrolünü kaybetmeyiz.

Bu nedenle, fren sisteminin bakım işlemi sırasında ABS’yi oluşturan tüm elemanların iyi durumda olduğu onaylanmalıdır. Ayrıca, ABS’den bir şey düzgün çalışmıyorsa, yeni araçlar gösterge panelinde uyarı notları görüntüler.

ABS’nin etkinleştirilmesi hangi durumlarda uygun değildir?

Hava koşullarına veya kullandığımız yolun durumuna bağlı olarak, ABS’yi etkinleştirmemize gerek olmadığı paradoks ortaya çıkabilir . Örneğin, yapışmanın minimum olduğu koşullarda ABS’nin devre dışı bırakılması önerilir. Gevşek zemin, kar vb. Bunlardan bazıları. Ve bu koşullarda lastikleri kilitlemek çok kolaydır ve bu nedenle ABS, fren mesafesini uzatarak çalışacaktır ki bu bu durumlar için pek uygun değildir.

ABS olmadan lastikler kilitlenebilir , ancak kar veya çakılda “oluk açmalarına” da olanak tanıyarak, daha yol tutuşlu bir yüzey bulmaya yardımcı olur ve sürüşü kolaylaştırır. Birçok modern araca bakarsanız, ABS’yi etkinleştirmemizi / devre dışı bırakmamızı sağlayan düğme, kavrama yolu düşük bir yolda çizilmiş bir arabayı gösterecektir.

İlgili Haber  AdBlue, Blue + ve EcoBlue Nedir?
- Advertisement -
- Advertisment -

En Son Gönderiler

Nissan Fiyat Listesi 2021 Şubat

Nissan Micra, Nissan Qashqai, Nissan X-Trail ve Nissan Navara'nın 2021 Şubat ayına ait sıfır km fiyatlarını ve modellerini gösteren tablo halindeki güncel fiyat listesi...

Su pompası nedir?

- Advertisment -