80 Nerenin Plaka Kodu?

- Advertisement -

80 plaka kodu Osmaniye ilimize verilmiş plaka kodudur. Osmaniye’nin eski adı “Cebelibereket”dir. Ayrıca bu ilimiz Akdeniz Bölgesi’nde yer alır. Osmaniye’ye ait ilçeler için birbirinden farklı harf grubu bulunmaktadır. Osmaniye’ye bağlı otomobillerin plakalarının bulunduğu listeye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 • 80 AC 001 – 80 AF 999 Merkez
 • 80 AH 001 – 80 AL 999 Kadirli
 • 80 AN 001 – 80 AT 999 Merkez
 • 80 AU 001 – 80 AV 999 Düziçi
 • 80 AY 001 – 80 AZ 999 Kadirli
 • 80 BA 001 – 80 BZ 999 Bahçe
 • 80 DA 001 – 80 DZ 999 Düziçi
 • 80 EA 001 – 80 EZ 999 Merkez
 • 80 FA 001 – 80 FZ 999 Merkez
 • 80 KA 001 – 80 KZ 999 Kadirli
 • 80 M 0001 – 80 M 5000 Merkez
 • 80 M 5500 – 80 M 5999 Bahçe
 • 80 M 6000 – 80 M 6999 Düziçi
 • 80 M 7000 – 80 M 7999 Kadirli
 • 80 M 8000 – 80 M 8499 Hasanbeyli
 • 80 M 8500 – 80 M 8999 Toprakkale
 • 80 M 9000 – 80 M 9499 Sumbas
 • 80 T 0001 – 80 T 5000 Merkez

Osmaniye

Osmaniye, Türkiye’nin en yeni illerinden biridir. Yüksek Çukurova’daki Ceyhan Nehri’nin doğusunda yer alır.

- Advertisement -

Kaynaklarda da belirtildiği gibi Osmaniye, adını uzun zaman önce burada bulunan Hacı Osman Köyü’nden alıyor. Verimli toprağı olan Osmaniye de önemli tarihi yollarda yer almaktadır. İlki Gavur Dağları (Amanos Dağları) boyunca Tarihi Maraş Yolu olarak bilinen yoldur. Bugün bir Uluslararası karayolu (D-400) ve Gaziantep-Tarsus Karayolu (TEM) ve aynı güzergah üzerinde bir demiryolu bulunmaktadır. Osmaniye’den doğuya giden ikinci yol, halk arasında Agyol, Kocayol olarak bilinir. Bu yol; Orensar ve Kastabala’dan doğar ve Karatepe’ye döner.

Yüksek Çukurova doğal olarak verimli toprakları, nehirleri ve eski zamanlardan beri önemli yollardaki konumu ile en önemli yerleşim alanlarından biri olmuştur. Ceyhan Nehri’nin doğusunda yer alan Yüksek Çukurova, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Karatepe, Kastabala ve Toprakkale ile antik çağlarda ve Kinik kentiyle ünlüdür. Osmaniye’den geçen İpek Yolu ve Maraş Yolu, buradaki ticareti güçlendirmiş ve bölgeyi cazip hale getirmiştir.

Tarih boyunca şehir sırasıyla Hitit, Asur, Helenistik, Roma, Bizans, Abbasi, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini görmüştür. Osmaniye’deki Türk hakimiyeti I. Rukneddin Süleyman’ın 1083 yılında fethedilmesiyle başladı ve daha sonra Anadolu Selçuklu topraklarına eklendi. Bölge 1096 yılında Haçlılar tarafından işgal edildi ve Kilikya Ermeni Prensliği kuruldu. Türkmen Anadolu’ya gelip Moğol baskısı nedeniyle bölgede yerini aldığında Ramazanoğlu Sultanlığı 14. yüzyılda kuruldu. Ermeni Princedom, o sırada orada yaşayan Kinik halkının baskısıyla sona erdi. Kinik halkı burada tarım ve ticarete dayalı bir yerleşim kurdu. Bugünkü Osmaniye, Kinik Residence’ın kalıntıları ile değiştirildi.

1516’da Çukurova’da Osmanlı hakimiyeti başladı. Osmaniye, 19. yüzyılda Adana’nın Cebelibereket Sancak’a bağlı bir ilçeydi ve daha sonra Haziran 1933’ten 1996 yılına kadar Adana

ilçesiydi. Çukurova’nın devam eden parçası olan Gavur Dağları, yeşil platosu ve doğası ile önemli bir turizm merkezidir. . Tekir, Burucek, Namrun, Zorkun, Mitisin- Dervispinari, Olukbaşı, Fenk, Urun, Maksutoğlu ve Bağdaş Yaylası, yaz dönemi Osmaniye ve çevresinde yaşayanların yerleşim yeridir. Bu yaylalar her geçen gün doğal güzellikleri, flora ve faunaları nedeniyle turizm açısından önem kazanmaktadır.

Karatepe Milli Parkı

- Advertisement -

Adana ilinin Kadirli ilçesine 22 km uzaklıkta olan Ceyhan Nehri yakınında yer alan önemli bir parktır. Bu park, hem tarihi sanat el sanatları, açık hava müzesi ve florası hem de barındırdığı çeşitli vahşi hayvanlar ile Osmaniye’de ziyaret edilecek başlıca yerdir.

Nitekim Karatepe, Geç Hitit Beylikleri’ne aittir. Bu yerleşim alanı, M.Ö. 8’de adı Azativatas olan ve adı Azativataya olarak kurucusundan gelen bir Müdür tarafından kurulmuştur. Hitit döneminde Asitavanda olarak bilinen bu kasabada hiyeroglif yazılarının kullanıldığı ve daha sonra M.Ö. 720’den sonra Asur İmparatorluğu tarafından işgal edildiği bilinmektedir. Karatepe Kulesi surlarla çevrilidir. Şehrin kuzey ve güney girişlerinde anıtsal kabartmalar ve sfenksler vardır. Kabartmaların yanı sıra Hitit hiyeroglif (Luvice) ve Fenike dili vardır. Kabartmalar Kral Azativatas’ın yemek festivali hakkında. Buna ek olarak, Fırtına Tanrısı olan bir Baal tüzüğü var.

Hierapolis Açık Hava Müzesi (Kastabala Harabeleri), Osmaniye’nin kuzeyinde yer almaktadır. Kasaba sadece arkeolojik kalıntılarla değil, aynı zamanda doğal güzelliklerle de görülmeye değer. Şehrin en eski tarihinin Hitit döneminden başladığı düşünülmektedir. Kastabala ismi ilk kez Farsça metinlerde görüldü ve kasaba IV tahakküm altındayken damgalı sikkelerde Hierapolis olarak adlandırıldı. Seleukos krallarından biri olan Antiochos Epifhanes (M.Ö. 175-164). Roma İmparatorluğu için stratejik olarak önemli bir konuma sahip olan bölge, eski korsan olan ve Roma İmparatoruna sadık olan Tarkondimotos’un yönetimi altında yaklaşık 80 yıl boyunca bir hanedan dönemi geçirdi. Tarkondimotos ve Antik kaynaklar ve tabletlerdeki dönemi hakkında sınırlı bilgi vardır. Bölge IV yönetimi altındaydı.

Kastabala kasabası Orta ve Geç Bizans dönemlerinde giderek önemini yitirdi ve Haçlı Seferleri’nden sonra terk edildi. Bugün, neredeyse tüm yüzey kalıntıları Roma Dönemi’ne tarihlenmektedir. Kalıntılar arasında 300 metrelik sütunlu cadde şimdiye kadarki en iyi korunmuş durumda. Bu cadde anıtsal bir kapıya ulaşır. Buna ek olarak, bugüne kadar korunan diğer sanat el sanatları, stadyum, tiyatro, hamam kalıntıları, çeşitli mezar yapıları (lahit kaya mezarları) ve AC 6’ya ait iki kilise ve ayrıca Ceyhan üzerine inşa edilen su kemerleri. Şehrin su ihtiyacını karşılamak için Nergis çevresindeki nehir koğuş.

Önemli tarihi yollarda bulunan Osmaniye’de kenti korumak amacıyla yapılmış birçok kale kalıntısı görüyoruz. Roma Dönemi’ne tarihlenen Çardak Kalesi, Osmaniye’nin doğusunda bir tepe üzerinde yer almaktadır. Dikdörtgen şeklinde yapılan kalenin on kulesi vardır.

Yapım tarihi bilinmeyen Hemite Kalesi, Osmaniye’nin 20 km batısında yer almaktadır. Kalede Roma-Bizans kalıntıları ve Hitit kaya kabartmaları bulunmaktadır. Kalenin 1500 uzunluğunda çift surları ve surlarda 20 kulesi vardır.

Savranda (Kaypak) Toweri, Osmaniye’nin doğusunda Kalecik barajının yakınında yer almaktadır. Çevresi 800 m olan kale dikdörtgen biçimindedir ve 12 kulesi vardır. Doğal koşulların yardımıyla güçlü bir savunma anlayışı ile inşa edilmiştir. Kalenin iç kısmı çam ağaçları ile kaplıdır ve bu özellik sahnesini diğer tarihi kalelerden ayırır.

- Advertisement -

Toprakkale Kalesi, Seleucos döneminde M.Ö. 312-64 yıllarında inşa edilmiştir. Abbasiler döneminde kale kara taşla yeniden inşa edildi. Osmanlılar tarafından Kinik Caslte olarak adlandırılan yapı, bu bölgedeki Yavuz Sultan Selim seferlerinde kışla olarak kullanılmıştır. Surlarında 12 kule vardır.

Toprakkale kalesinin kuzeyinde, Sar Ruins Bahçe kasabası sınırları içinde yer almaktadır. Kasaba eski Kinik Şehri olarak da bilinir. Hititlerin dini merkezi olan kentin kalıntıları arasında Roma Dönemi’ne ait bir tiyatro ile bir Bizans kalesi kalıntıları ve Alakapı buluntuları bulunmaktadır.

Hasanbeyli’de bulunan Ala Camii, Roma döneminde tapınak, Bizans döneminde kilise olarak kullanılmıştır. Dulkadiroğlu Sultanlığı’na minare eklenerek bina camiye çevrilmiştir. Agacabey Mosque Bahce ilçesinde bulunmaktadır. Caminin parlak minaresi dikkat çekiyor.

Tarihi ve doğal güzellikleri ile cazip bir turizm merkezi olan Osmaniye kenti, Haruniye, Kadirli ve Kokar kaplıcalarının ziyaretçilerine alternatif olanaklar sunuyor.

Yöresel yemeklerin en lezzetli yemekleri haşlanmış ve dövülmüş buğdaydan yapılır; içli köfte, mercimek köftesi, çiğ köfte, kisir’i tatmanızı tavsiye ederiz.

Haziran ayının ikinci haftasında Kiraz Festivali’nin düzenlendiği Hasanbeyli’ye yakın olan Kızusuflu Köyü’nde Osmaniye’nin en ünlü halıları olan Karatepe Halıları dokunuyor. Kök boya ile boyanmış yünlerden yapılan Karatepe halıları dünyaca ünlü ve yurtdışına ihraç ediliyor. Buna ek olarak, Karatepe ve çevresinde üretilen tahta kaşık, çatal ve çeşitli süs eşyaları el sanatlarının güzel örnekleri arasındadır.

- Advertisement -