78 Nerenin Plaka Kodu?

- Advertisement -

78 plaka kodu Karabük ilimize aittir. Bu ilde alınan otomobiller için kullanılacak olan plaka numarası 78 dir. Bu yüzden Karabük’ün ilçelerine ait ve 78  plaka koduyla başlayan araçların harf grubu aşağıdadır.

 • 78 AC 001 – 78 AZ 999 Merkez
 • 78 BA 001 – 78 BZ 999 Merkez
 • 78 EA 001 – 78 EZ 999 Eskipazar
 • 78 M 0001 – 78 M 3999 Merkez
 • 78 M 4000 – 78 M 4999 Eskipazar
 • 78 M 5000 – 78 M 5999 Yenice
 • 78 M 6000 – 78 M 9499 Safranbolu
 • 78 M 9500 – 78 M 9999 Merkez
 • 78 S 0001 – 78 S 3999 Merkez
 • 78 S 4000 – 78 S 4999 Eskipazar
 • 78 S 5000 – 78 S 5999 Yenice
 • 78 S 6000 – 78 S 9499 Safranbolu
 • 78 SA 001 – 78 SZ 999 Safranbolu
 • 78 T 0001 – 78 T 3999 Merkez
 • 78 T 4000 – 78 T 4999 Eskipazar
 • 78 T 5000 – 78 T 5999 Yenice
 • 78 T 6000 – 78 T 9499 Safranbolu
 • 78 T 9500 – 78 T 9999 Merkez
 • 78 YA 001 – 78 YZ 999 Yenice

Karabük

Batı Karadeniz Bölgesinde bulunan Karabük, tarihi Safranbolu evleri ve antik kentleri ile bir turizm cenneti.

- Advertisement -

Karabük, Türk Milleti tarihinde sanayileşmeyi temsil eden bir şehir olduğu için hak ettiği şerefi taşımaktadır. Cumhuriyetin ilk yıllarında, kömür ve kıyı havzasına yakınlığı, demiryolu güzergahında olması ve stratejik rahatlığı nedeniyle Karabük ilk entegre demir-çelik tesisi seçildi.

Karabük’ün Bartın, Kastamonu, Çankırı, Bolu ve Zonguldak illeri ile sınırı vardır.

Merkez, deniz seviyesinden 270 metre yükseklikte olmasına rağmen, 2000 metrenin üzerinde bir yükseklikte tepeler ve platolar vardır. Türkiye’nin önemli orman alanlarından biri olan Yenice Ormanları, “Açık Hava Orman Müzesi” olarak belirlenmiştir.

Karadeniz ikliminin özelliklerinin kısmen görüldüğü Karabük, kıyıdan içeride olduğu ve karasal iklimin özellikleri daha baskın olduğu için Karadeniz’in nemli havasından yeterince yararlanamaz.

Ovacık ve Eskipazar kasabalarında yapılan arkeolojik yüzey araştırmalarından da anlaşılacağı üzere, Karabük ve çevresinin en eski yerleşim yeri Eskipazar kasabasındaki “Yaziboy” köyüydü. Bu bölgedeki bir tümülüsün ilk Tunç Çağı’nda (MÖ 2500) yerleşmesi Eskipazar’ın değerini arttırır.

Antik Çağ’da Karabük, öncelikle Hitit İmparatorluğu döneminde, daha sonra Frigler, Helenistik Krallık ve Roma İmparatorluğu dönemlerinde önemli ölçüde yerleşmiş bir alandı. Hitit Dönemi’nde yoğun bir yerleşime maruz kalan Karabük ilçesi Eflani idi. Ovacık köyünün Kisla (Kislakoyu), Frigler döneminde yerleşmiş bir alandır. Hesem Mill’in kapısındaki bina taşının Frigler dönemine kadar gittiği varsayılmaktadır. Helenistik Krallık döneminde özellikle Eflani yoğun bir şekilde yerleşmiştir. Karabük’ün en önemli tarihi şehirlerinden biri olan Safranbolu, Selçuklu döneminde 1196 yılında II. Kılıç Arslan’ın oğlu Ankara Hükümdarı Muhtarin Mesud tarafından Bizans İmparatorluğu’ndan devralındı. Sonradan,

- Advertisement -

Karabük bir şehir olarak varlığını Cumhuriyete borçludur. Karabük, 1927’de Zonguldak kasabası Safranbolu’ya bağlı bir köyün 13 eviyle bir alt bölge olmuştur. 1 Haziran 1934’te Ankara-Zonguldak Demiryolunun açılması sırasında mevcut istasyonun bulunduğu bölgeye isim verilmesi gerektiğinde Bölgeye 13 konutluk köy adı verildi ve Karabük adının ilk kez Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları haritasında resmi olarak yer almaya başladığı kabul edildi. 1937 yılına kadar 13 evden oluşan bir bölge iken, Karabük, 3 Nisan 1937’de Demir Çelik Fabrikası’nın kurulmasıyla kısa sürede Türkiye ve dünya çapında adını duyurdu.

İlçeler

Karabük ilçeleri Eflani, Eskipazar, Ovacık, Safranbolu ve Yenice’dir.

Safranbolu

Geleneksel Türk toplumunun tüm özelliklerini yansıtan ve doğal bir tekstil içinde tarihsel bir süreç içinde oluşan kültürel mirası koruyan örnek bir şehir olan Safranbolu, UNESCO tarafından “Dünya Mirası Listesi” nde yer aldı.

Koruma alanı olarak belirlenen ve ilan edilen eski merkezde, 1008 tarihi bina resmi olarak tescil edilmiştir. Bu binalar arasında özel bir müze, 25 cami, 5 orman evi, 8 tarihi çeşme, 5 hamam, 3 han, 1 tarihi saat kulesi, 1 güneş saati ve yüzlerce ev ve konak bulunmaktadır. Bunlara ek olarak birçok tümülüs, tarihi köprüler ve kaya mezarları vardır.

Müze şehri Safranbolu, insanlara eski zamanların tarihi ve kültürel atmosferini yaşama fırsatı sunarken, doğal güzellikleri ile ziyaretçileri kendine çekiyor. Ayrıca Yoruk köyü, tarihi tekstilini koruyan önemli bir yerleşim yeridir.

Ağustos ayının ikinci haftasında “Uluyayla Festivalleri”, Safranbolu’da ise her yıl 20 – 24 Eylül tarihleri ​​arasında “Altın Safran Belgesel Film Festivali (Altın Safranbolu Belgesel Festivali)” düzenleniyor.

Yenice

Karabük’e 35 km. Uzaklıktaki Yenice, Selçuklulardan bu yana önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Yenice Ormanları, tropik ormanlar dışında dünyadaki nadir ormanlarda görülen çok sayıda ağaç ve çalı türüne ev sahipliği yapmaktadır. Gerçekten birçoğu yüzyıllık uzunluk ve genişliğe sahip ağaç çeşitleriyle bir ağaç müzesidir. Bu ormanlarda yaşayan hayvanların çeşitliliği, Yenice’ye yaban hayatı açısından değer katmaktadır. Ormanların bazıları “Doğa Koruma Bölgeleri” olarak ilan edildi. Gökpınar mevkiinde 4 hektarlık bir alana yayılan alan resmi olarak 40 çeşit ağaç ve çok sayıda hayvanın bulunduğu bir Arboretum olarak tescil edilmiştir. Yenice Arboretumu (Açık Hava Orman Müzesi), Yenice-Karabük karayolunun 5. km’sine 12 km’lik bir yoldan ulaşılmaktadır. Kasaba sınırları içinde suyu iyileştirici olarak bilinen yaylalar, mağaralar, kanyonlar, yaylar,

Eskipazar

Eskipazar’daki merkeze 36 km. Uzaklıkta ve Karabük’ün güneyinde bulunan Proto-Hititlerden kalma birçok kaya mezarı ve tümülüsü vardır. Bu dönemden kalma ve şehre 3 km uzaklıktaki antik kent, en az dört medeniyete ev sahipliği yapmıştı.

Birçok tapınak ve yazıtın bulunduğu Asar Kalesi, Asar Tepesi’nde kaya tünelleri, Roma döneminden kalma kaya mezarları, ormanları ve soğuk suyu ile ünlü Çetioren Dinlenme Noktası, Bayındır Yayı ve Soğanlı Deresi’nde çıkan tatlı su balıkları ilginç değerlerdir. Eskipazar.

Seçkin tasarımları ve inşaatları için Türkiye’de benzersiz olan büyüleyici Safranbolu şehrinin eski dünya tarzı geleneksel evlerinin içine adım atın.

- Advertisement -

Karabük  , Türkiye’nin önde gelen demir-çelik üretim merkezidir. Karabük’ten çok uzak olmayan, dinlenmek ve rahatlamak için mükemmel bir yer olan büyüleyici Çamlık Doğa Parkı yatıyor  . Tüm alan çam ormanları ile süslüdür ve ziyaretçilere doğanın tadını çıkarabilecekleri güzel bir ortam sunan hoş bir çay bahçesi ve restoran bulunmaktadır.

Daha doğu iç kısımları büyüleyici Safranbolu şehridir . Olağanüstü tasarımları ve yapıları ile Türkiye’de benzersiz olan eski dünya tarzı geleneksel evlerin içine adım atın. Bunlardan en ilginç olanları şunlardır: Kaymakamlar Evi, Aygıroğlu Evi ve restore edilmiş ve şimdi otel olarak kullanılan Asmazlar Havuzlu Konak. Mektepçiler Evi de Hacı Memişler Evi gibi dikkat çekicidir. Paşa Evi de restore edilerek hoş bir kafe ve pansiyona dönüştürülmüştür. Tepedeki kale şehrin manzarasını sunmaktadır. Cinci Hanı ve Hamamı (17. yüzyıl Türk hamamı), İzzet Mehmet Paşa Camii ve Kütüphanesi (18. yüzyıl) ve 17. yüzyıl Köprülü Camii’ni mutlaka görün. Ayrıca görülmeye değer Dağdelen Camii (18. yüzyıl) ve Kaçak Lütfiye Camii (19. yüzyıl). UNESCO Safranbolu’yu uluslararası bir kültürel alan ve dünya mirası olarak kabul etti.

Safranbolu Şehri

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’ndeki Karabük’te bulunan Safranbolu, günümüze kadar ulaşmış tipik bir Osmanlı şehridir ve dönemlerini gösteren binaların ve sokakların mimari formlarıyla. 17. yüzyılda zirvesinde bulunan Safranbolu’nun mimarisi, Osmanlı İmparatorluğu’nun tamamında kentsel gelişimi etkiledi. Şehir, 13. yüzyıldan 20. yüzyılın başlarında demiryolunun gelişine kadar ana doğu-batı ticaret yolunda önemli bir karavan istasyonuydu. 1322 yılında inşa edilen Eski Cami, Eski Hamam ve Süleyman Paşa Medresesi, kentteki Osmanlı mimarisinin en önemli örnekleridir.

Safranbolu aslen adını   19. yüzyılda bölgeyi saran safran tarlalarından almaktadır. Bugün, 20 km uzaklıktaki Davutobası köyünde, safran ticaretinin devam ettiği safran tarlaları bol miktarda bulunmaktadır. Ayrılmadan önce,  esnafları iş yerinde izleyebileceğiniz ve malları için onlarla pazarlık yapabileceğiniz Arasta’yı kaçırmamaya  dikkat edin. Safranbolu,  Türkiye’nin en büyük mağaralarından biri olan Bulak Mağarası ile de tanınıyor  .

Karabük’ün yaklaşık 36 km güneyinde  , Hadrianopolis antik kentinin ortaya çıktığı  Eskipazar vardır  . Halen devam eden kazılar Roma döneminden kalma çarpıcı mozaikler ortaya çıkarmıştır. Eskipazar aynı zamanda eski Ömer Beyler Konağı’na da ev sahipliği yapar. Bu restore edilmiş konak, süslü tavanları ile ünlüdür.

Doğanın Karabük’e armağanlarından   biri Yenice ilçesindeki Yenice Ormanları’dır . Zengin bir biyolojik çeşitlilik ile Yenice Ormanları, anıtsal ağaçları için doğal olarak korunan bir alan olarak belirlenmiştir. Şeker Kanyonu  Yenice Ormanları’nın içinde her mevsim maceraperestler ve yürüyüşçüler için mükemmel bir seçimdir. Eflani ve Ovacık ilçeleri doğal güzellikleri ve küçük gölleriyle şehir hayatından kaçmak için ideal yerler

 

- Advertisement -