75 Nerenin Plaka Kodu?

- Advertisement -

75 plaka kodu Ardahan ilimize özel olarak belirlenen plaka kodudur. Doğu Anadolu bölgesinde bulunan Ardahan’ın ait ilçeler için çeşitli farklı harf grubu bulunmaktadır. İşte Ardahan’ın ilçelerine ait araçların plakalarının aralıkları aşağıdaki listedeki gibidir.

  • 75 AC 001 – 75 AZ 999 Merkez
  • 75 M 0001 – 75 M 9999 Merkez
  • 75 T 0001 – 75 T 9999 Merkez

Ardahan

Ardahan, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki sınır illerinden biridir. Ardahan’da sert karasal iklimin etkileri altında kışlar uzun ve karlı, yazlar kısa ve serindir.

- Advertisement -

Ardahan Kalesi’nde yapılan çalışmalar, ilçedeki Eski Tunç Çağı’na ait izleri kanıtlamıştır. Eskiden Artan deniyordu. Ardahan Kalesi, Osmanlı topraklarını Kafkasya saldırılarına karşı korudu. 1878’de San Stefano Antlaşması’na göre, Rusya’ya verilen bölge 1918’de Brest-Litovsk Antlaşması ile yeniden ele geçirildi. Daha sonra 26 Nisan 1919’da Gürcüler tarafından işgal edildi ve 23 Şubat 1921’de Türk topraklarına eklendi. Ardahan ili, 27 Mayıs 1992’de çıkarılan kanunla Türkiye Cumhuriyeti’nin 75. vilayeti oldu.

Ardahan (merkez), Cildir, Damal, Göle, Hanak ve Posof’un ilçeleri. Kent boyunca Urartu kaleleri özellikli kaleler, gayrimüslim vatandaşlar tarafından inşa edilen şapeller gibi kiliseler, tarihi camiler, Ardahan ve çevresine özgü mimari özelliklere sahip evler, hamamlar, çeşmeler, heykeller ve birkaç izden oluşan figürler vardır. dönemleri.

Atatürk Silhoutte Halk

arasında en fazla ilgiyi çeken doğal güzellik, Damal Dağı (Dağlar) ‘ı yansıtan Atatürk silhoutte’ dir. Her yıl 20 Haziran – 20 Temmuz tarihleri ​​arasında Damal ilçesi Yukarı Gündüz köyünde Karadağ’ın kenarlarındaki bu ilginç doğal olay büyük ilgi görüyor.

il sınırındaki Damal Dağları’nda (dağlar) Atatürk’ün siluetiyle ünlüdür. Her yıl 20 Haziran – 20 Temmuz tarihleri ​​arasında Atatürk’ün silueti birkaç dakika sonra 18:05’de ortaya çıkıyor. O zaman Damal festivali Atatürk’ü siluetinin gölgesinde takip ederek Ardahan’da toplandı.

Mahallenin mutfağı, yeni zevklere açık insanlar için mükemmeldir. Ardahan, ülke çapında kaşar peyniri ve bal ile ünlüdür. Elma dolmasi, evelik asi, pisi, bozbas, kuymak, ekmek asi ve helva semtlerde en popüler yemeklerdir.

- Advertisement -

Halı ve gümüş işçiliği el sanatları semtte bulunabilir. Mahalle motiflerine sahip gümüş kemerler, kapaklar ve takılar ilginç hediyelik eşyalar arasındadır.

- Advertisement -