74 Nerenin Plaka Kodu?

- Advertisement -

74 Plaka kodu Bartın şehrine atanmış olan arabaların plaka kodudur.  Bartın’ın ilçelerine ait diğer plakaların detaylarını aşağıdan öğrenebilirsiniz.

  • 74 AC 001 – 74 AZ 999 Merkez
  • 74 BA 001 – 74 BZ 999 Merkez
  • 74 M 0001 – 74 M 2500 Merkez
  • 74 MA 001 – 74 MA 999 Merkez
  • 74 T 0001 – 74 T 2500 Merkez

Bartın

Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Bartın, doğal güzellikleri, plajları, tarihi yerleri ve mağaraları ile ilginç bir şehirdir. Kentin arazisinin% 46’sı ormanlarla kaplıdır. Tipik Karadeniz iklimi hakimdir: kışlar yağışlı ve yazlar ılık geçer.

- Advertisement -

Gaskas’ın (Kaskas) bölgenin ilk yerleşimcileri olduğuna inanılmaktadır (M.Ö. 14. yüzyıl). Hitit İmparatorluğu’nun gücünün yükselmesi, Gaskas’ın egemenlik kaybıyla sonuçlandı. Daha sonra bölge Lidyalılar, Persler, Makedonlar, Bithynia Krallığı ve Romalılar tarafından hüküm sürdü. Bölge, MS 395’te Roma İmparatorluğu’nun ikiye bölündüğü doğu Roma İmparatorluğu’nun topraklarına dahil edildi. Türkler 13. yüzyılda Anadolu’ya geldikten sonra Bartın ve çevresi Candaroğulları İlinin egemenliğine girdi. Yıldırım Bayazit, 1395’te Bartın’ı Candaroğulları İlinden aldı, ancak Amasra’daki Ceneviz Kolonisi bölge üzerinde kontrol sahibi olmaya devam etti. Amasra, II. Muhammed döneminde Osmanlılar tarafından kabul edildi.

Bartın sokaklarında yürürken, geleneksel mimarinin iyi korunmuş harika örneklerine rastlarsınız. Bu ahşap evler hala eski günlerdeki kadar canlı.

Bartın ve çevresi, doğal güzellikleri ve tarihi güzellikleri ile ziyaretçilerini büyülüyor. Amasra ve Kurucasile limanları geceleri yatların konaklaması için uygundur. Yeşil dağların denizle buluştuğu Kurucasile, dünyada yapılacak ilk ahşap teknenin denize bırakıldığı yer olarak biliniyor. Bugün en güzel ahşap guletleri yapılan bu bölge, deniz ve mağaralarıyla ünlüdür.

Çakraz’daki Gurcuoluk Mağarası ve Kayadibi’deki Sipahiler Mağarası sahip oldukları sarkıtlar, sarkıtlar, travertenler ve soğan şeklindeki oluşumlarla harika manzaralar sergiliyor. Gurcuoluk CAve, Bartın’a 32 km uzaklıktadır. Mağaranın içindeki sıcaklıklar düşüktür. Dik ve ormanlık yamaçların denize ulaştığı 59 km uzunluğundaki sahil şeridi ve plajları yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekiyor. Özellikle Inkumu Plajı ve Amasra, Çakraz, Kızılkum, Mogada, Güzelcehisar ve Bozköy Plajları bölgedeki diğer plajlardır.

Bartın’daki yaylalar, yeşil ormanları, zengin flora ve faunasıyla harika manzaralar sunan cazibe merkezleridir. Bartın, yeni yarış pistleri arayan doğa keşifçilerine çeşitli fırsatlar sunuyor. Arit Yaylası, Ardıç Yaylası ve Ulu Yaylası, bölgenin en çok tercih edilen yaylaları arasındadır.

Bartın ve çevresi zengin bir oyun ve vahşi hayata sahiptir. Bartın-Kastamonu Kure Dağları Milli Parkı içinde 40 memeli türü ve 129 kuş türü olduğu tespit edilmiştir. Bartın kıyılarında da balık tutmak mümkündür. Bartin ayrıca ışıltılı ve turkuaz renkli suları sayesinde dalış için oldukça uygundur.

- Advertisement -

El yapımı tekstil ürünleri, tel kırılmış kıyafetler ve ahşap baskılı kıyafetler çok ünlüdür. Burada, komşu köylerden kadınların gelip bir şeyler sattıkları pazar yeri çok renkli. Bu pazarda hem taze sebze ve otlar hem de el yapımı eserler satılmaktadır. Amasra bölgesi ahşap işlerinde ve dokuma hediyelik eşyalarda oldukça gelişmiştir. Kıyıda balık ve salata yiyebileceğiniz restoranlardan birine atlamanız önerilir. Kurucasile, en çok dikkat çeken guletçilerin inşa edildiği yer olarak bilinir.

İlçeler

Bartın şehrinin ilçeleri: Amasra, Kurucasile ve Ulus.

Amasra

Bartın’ın kuzeyindeki sarp yamaçlardan Karadeniz’e inerken, önce harika bir manzara ile karşılanırsınız. Turizm, bölgenin önemli gelir kaynaklarından biridir. Uniqeu doğal yapısı ile 300 yıllık tarihi Amasra, hem kış hem de yaz aylarında turistler tarafından sular altında kalmaktadır. Geçmişte önemli Ceneviz limanlarından biri olan şehir görülmeye değer.

Kurucaşile

Bartın’ın kuzey doğusundaki bir ilçedir ve doğal güzellikleri olan koylarıyla çok sevilir. Hiç bitmeyen sahil sırtını yeşil dağlara yaslıyor. Ahşap tekne zanaatkârları hala mesleğini sürdürmektedir. Karaman ile Meydan Köyleri arasında fokların bulunduğu mağaralar var.

Ulus 

Ulus ve Eldes Akarsularının birleştiği vadide, Bartın’ın güney doğusunda yer almaktadır. Ulukaya Köyü yakınındaki şelale ve kanyon görülmeye değer.

Antik çağın partileri olan Bartın, farklı bir sanatsal zevki yansıtan ahşap evleriyle ziyaretçileri etkilemektedir.

 Antik çağların Parthenios’lu Bartın ,  ilkbaharda her yıl çilek festivali düzenleyen ahşap evlerle dolu güzel bir şehirdir. Homer, Bartınlı savaşçıların Truva Savaşı’nda Troya’ya yardım ettiğini kaydediyor  . İmparator Claudius’un saltanatına kadar uzanan 5 metre genişliğindeki bir Roma yolunun kalıntıları hala görülebilir. Bartın’ın en popüler adresi Amasra ise yerli ve yabancı turist kalabalığını çizmeye devam ediyor.

Bartın’ın en güzel ilçelerinden biri olan  Amasra  ,  MÖ altıncı yüzyılda Miletliler tarafından kurulduğu eski zamanlarda Sesamos olarak adlandırıldı  . Doğu girişi iyi bir yüzme üne sahip iki girişten oluşan bir yarımada üzerinde duruyor. Kayalık bir yükselişte, nekropolün Roma döneminden kalma olduğu, şimdi Fatih Camii olan eski bir kilisenin içinde bulunan bir Bizans kalesinin surları. Amasra’nın tüm geçmişine ait kalıntılar Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir ve Çekiciler Caddesi’nden güzel bir el oyması ahşap hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Kıyı boyunca doğuya doğru devam eden kişi Çakraz’a gelir , mükemmel plajları, samimi konaklama ve kaliteli restoranları ile tipik bir balıkçı köyü. Çakraz ve İnebolu arasındaki dolambaçlı yol sarp dağlıklara sahiptir ve muhteşem bir panoramik manzara sunmaktadır.

Çakraz’ın ötesinde ve Amasra’nın 44 km doğusunda  balıkçı teknesi yapımı ile tanınan Kurucaşile bulunmaktadır .

Ayrıca şehir merkezinde Bartın Nehri’nde  keyifli bir gezi için tekne turunun keyfini çıkarabilirsiniz  . Nehrin yakınında bulunan  İnkum  , kumlu plajı, restoranı ve misafir evleri ile bir tatil köyü haline getirildi.

 

- Advertisement -