72 Nerenin Plaka Kodu?

- Advertisement -

72 plaka kodu Batman ilimize özel olarak belirlenen plaka kodudur. Güneydoğu Anadolu bölgesinin önemli kenti Batman’a ait ilçeler için çeşitli farklı harf grubu belirlenmiştir. Batman’ın ilçelerine ait otomobil plakalarının tam listesi aşağıdaki gibidir.

  • 72 AC 001 – 72 AZ 999 Merkez
  • 72 D 0001 – 72 D 999 Merkez
  • 72 D 9501 – 72 D 9999 Kozluk
  • 72 DA 001 – 72 DH 999 Merkez
  • 72 KA 001 – 72 KZ 999 Kozluk
  • 72 M 0001 – 72 M 999 Merkez
  • 72 M 9001 – 72 M 9999 Kozluk
  • 72 T 0001 – 72 T 999 Merkez
  • 72 T 9501 – 72 T 9999 Kozluk
  • 72 S 0001 – 72 S 999 Merkez

Batman

Batman ve antik Hasankeyf kenti, zengin tarihi geçmişi ile tarihi ve doğayı benimser. Dicle’nin batıdan doğuya binlerce mağara arasında geçtiği topraklarda gerçekten bir tarih mucizesi. Batman, Iluh adlı bir köy iken, 1950’de Batman nehri nedeniyle Batman olarak yeniden adlandırıldı. 1957’de Siirt’in bir ilçesi oldu ve 1990’da bir il haline geldi. Batman ve çevresi doğal oluşumlara sahip, en az 4000 mağaraya sahip dünya akranları arasında nadir görülüyor. Bölge iklimi yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçer.

- Advertisement -

Batman’ın ilçeleri Beşiri, Gercus, Hasankeyf, Kozluk ve Sason.

Hasankeyf’in yanı sıra Batman-Diyarbakır yolundaki Batman Nehri üzerindeki ünlü Malabadi Köprüsü görülmeye değer. Renkli taşlar, Artuklu Timurtaş’ın 1147 yılında yaptırdığı tek kemerli köprüyü üretiyor. Mimari olarak konuşulan bazı önemli eserlerden biri. Bir Selçuklu kumbeti (konik çatılı mezar), Veysel Karani mezarı, Selçuklu döneminden kalma camiler de görülmesi önerilen tarihi eserlerdir.

Batman’ın bir petrol şehri olduğu ve ilk bakışta bir sanayi merkezi olduğu düşünülürse, doğal güzellikleri göz ardı edilmemelidir. Avlanmaya düşkün olanlar tavşan, keklik, bıldırcın, tepeli toygar, kaplumbağa köpeği, yaban ördeği, kaz, su samuru, sansar ve porsuk avlayabilirler. Bunların yanı sıra Raman dağında dağ koyunları, Kozluk-Sason ilçelerinde dağ keçileri bulunmaktadır. Av mevsimleri hakkında sorular sorulmalıdır.

Toprak fırınlarında pişirilen bol miktarda yağ, hamur işleri, ekmek içeren et yemekleri çok talep görüyor ve çok lezzetli. Dokuma ürünler, parlak ipek-gümüş örgülü kumaşlar, iğne işi, danteller ve halılar, yün çoraplar ve terlikler de burada satın alınabilecek hediyelik eşyalardır.

Müze benzeri bir şehir olan Batman, Dicle Nehri üzerindeki paha biçilmez ikonik bir hazine olan eski Hasankeyf’e ev sahipliği yapıyor.

Batman  yakınlarındaki Kozluk ilçesinde  bulunan Hallan Çemi Höyüğü’nde yapılan arkeolojik kazılar   , çeşitli süs eşyaları, hayvan heykelleri ve taş aletler ortaya çıkardı ve bu maddeler Batman bölgesindeki ilk yerleşimin yaklaşık 12.000 yıl geriye gittiğini ortaya koydu  . Şehir, Türk ve İslam tarihi ve kültüründe önemli bir rol oynamıştır ve bir dizi Türk ve İslam eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Kent ayrıca sarp tepelerinde Bizans dönemine kadar uzanan birçok kale kalıntısına sahiptir. Bunlar  Kozluk  ilçesinde  Hazo ,  Kandil  ve  Rabat  kalelerini,  Pertükan ,  Bozikan ve  Beksi  kaleleri  Sason  ilçesindedir.

Batman’ın kuzeyinde,  1147 yılında inşa edilen Malabadi Köprüsü , Batman Nehri’ni kaplar  . Zamanla rahatsız edilmeyen huzurlu sular, günümüzün en geniş tek kemerli köprüsünü hala yansıtmaktadır. İki koruma kulesi bir zamanlar köprünün güvenliğini sağladı.

- Advertisement -

Dicle Nehri’nin (Dicle) batı kıyısında uzanan   ve Doğu ile Batı’nın birbirini kucakladığı ilk kavşakta duran Hasankeyf, doğa, tarih ve kültürün muhteşem bir kombinasyonunu sergiliyor. Tarih boyunca Mezopotamya hükümdarları için en önemli yerlerden biri   olurken, kayalık tepelerdeki kireçtaşında ve vadilerde binlerce mağara, bölgenin ilk insanlar tarafından yaşandığını ortaya koymaktadır. Orijinal görünümlerini günümüze kadar koruyan bu mağara konutları, eşsiz bir doğal makyajla şaşırtıcı derecede gizemli yapılardır.

Mezopotamya’nın en yıldız dönemi, Hasankeyf’in  başkent olduğu ve İpek Yolu’nun en önemli merkezlerinden biri olduğu  MS 1101’den sonra Artukid egemenliği altındaydı  . O zamanlar Hısn Keyfa (Kaya Kalesi) olarak biliniyordu   . Bir zamanlar Dicle (Dicle) Nehri’ni kapsayan ve şehrin iki bölümünü kalenin içindeki yıkık sarayla birleştiren köprü, yok olan bir hanedanın hayaletlerini çağrıştırıyor. Turkuaz çinilerle çekici bir şekilde dekore edilmiş 15. yüzyıldan kalma  Zeynel Bey Türbesi Farsça etki göstermektedir.

 

- Advertisement -