71 Nerenin Plaka Kodu?

- Advertisement -

71 plaka kodu Kırıkkale ilimize ait özel plaka numarasıdır. 77 numarasıyla başlayan arabaların harf gruplarına özel alt ilçelere ait plaka kodları listesini aşağıdan inceleyebilirsiniz.

  • 71 AC 001 – 71 AZ 999 Merkez
  • 71 DA 001 – 71 DZ 999 Merkez
  • 71 G 9001 – 71 G 9250 Keskin
  • 71 KA 001 – 71 KZ 999 Keskin
  • 71 M 0001 – 71 M 9999 Merkez
  • 71 MA 001 – 71 MA 999 Merkez
  • 71 S 0001 – 71 S 9999 Merkez
  • 71 T 0001 – 71 T 5000 Merkez
  • 71 T 5001 – 71 T 5599 Keskin

Kırıkkale

Kırıkkale, coğrafi konumu, tarihi ve kültürel geçmişi ile İç Anadolu’nun en önemli illerinden biridir. Karayolu veya demiryolu ile ulaşılabilen il 85 km’dir. Ankara – Esenboğa Havalimanı’ndan uzak. Adı, 1925 yılında 12 konutlu bir köy olan Kirikköy adını 3 -4 km olan Kaletepe isminin kısaltılması ve birleştirilmesiyle yapılmıştır. o köyden uzak. 1989 yılında bir il haline gelen Kirikkale’de Kalkolitik, Eski Tunç, Asur Ticaret Kolonileri, Hitit İmparatorluğu, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait konut ve kalıntılar bulunmuştur. Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana ülke ekonomisinde önemli rol oynayan bölge. Kurtuluş Savaşı sırasında kurulan silah tamir fabrikası, bir silah fabrikasına dönüştürüldü. Kırıkkale, ilerleyen yıllarda nüfus artışıyla birlikte hızlı bir gelişme göstermiştir.

- Advertisement -

Kırıkkale ilçeleri: Bahsili, Baliseyh, Çelebi, Delice, Karakeçili, Keskin, Sulakyurt ve Yahşihan.

Şehir merkezindeki Silah Endüstrisi Müzesi ve Etnografya Müzesi görülmeye değer yerlerdir.

Merkez ilçede Hasandede Camii ve 1605 Türbesi’nin yanı sıra diğer ilçelerde de birkaç cami ve türbe bulunmaktadır. Sulakyurt İlçesi’nde Şeyh Sami Türbesi ve Camii, Sarıkız Türbesi, Tokuş Sultan Türbesi, Kocubaba Köyü’ndeki Kocubaba Camii ve 15. yüzyıl Türbesi, Çelebi İlçesi Halil Halil Türbesi ve Delice İlçesi Kucukafsar Türbesi önemli dini yapılardır.

Sulakyurt, Seydin Tepesi ve Gültepe Tümülüsü’ndeki Kalekisla Kalesi ve Mağarası önemli kültürel maddelerdir.

Balıseyh’teki Ballı Camii ve Türbesi, 14. yüzyıla ait bir Selçuklu yapısıdır.

Keskin İlçesi, Çarşı Camii, Hayriye Camii, Eski Barut – Kartuş Fabrikası, Gavur Kalesi, Efendi Köyü – Alibar Tümülüsü, Kibrithane Binası ve Eğitimhane’deki Esatmuminli Harabeleri görülmeye değer yerlerdir. Haydar Sultan Köyü’ne 22 km mesafede bulunan Haydar Sultan Kulliyesi (Camiye bitişik bina kompleksi). İlçeden uzakta ve Cami, Türbe, Hazine, Çeşme ve Kuyu gibi yapıları bir arada bulunan Geç Roma ya da Erken Bizans çağlarında inşa edilmiş bir manastır üzerine inşa edilmiştir.

- Advertisement -

Ayrıca, Kırıkkale’de çok sayıda tümülüs ve korunan arkeolojik alanlar; Hopagantepe (Keskin- Karaagil Köyü), Sarimusali (Keskin- Halildede Köyü), Hoyuktepe (Keskin- Çifteli Köyü), Yascayir Tümülüsü (Keskin- Ceritkoy), Asar Tümülüsü (Merkez- Hacılar), Çatalsogut (Merkez- Hacılar), Tümülüs (Sulakyurt) -Daghalilinceli), Kuzeren Tümülüsü (Merkez- Kuzeren).

Roma dönemine ait Sulakyurt’taki Kozlu Bölgesi Antik Kenti ve 9 – 10 km Ceritkale Köyü yakınlarındaki Ceritkale Kaya Mezarları. Keskin İlçesi’nden uzak, önemli yerlerdir.

Cesnigir Köprüsü ve yakınındaki hanlar 13. yüzyıldan kalma Selçuklu eserleridir. Timur’un Ankara’ya yaptığı askeri seferde kullanılan köprü Mimar Sinan tarafından yeniden inşa edildi. 110 m ile köprü. uzunluğu ve kayalık arazide güçlü temelleri olan 6 m genişliğinde, 18,60 m’lik bir orta açıklığa sahiptir. Suyun artması durumunda akış sağlamak ve köprünün ağırlığını azaltmak için üstte 12, altta 9 delik vardır.

Kapulukaya Baraj Gölü amatör olta balıkçılığı, su sporları ve Kızılırmak Vadisi doğa yürüyüşleri ve bisiklet turları için uygundur.

Yükseklikleri 1200 ila 1600 m arasında değişen birkaç yaz çayırının yanı sıra, doğal parklar ve mesire alanları gerçek doğa ile zaman geçirmek için yerlerdir. Belediyenin Kültür Parkı’nda geniş bir alanda kurulan Türk Evi, Türk Büyükleri ve Türk Dünyası Anıtları gibi asil binalar var.

1995 yılından beri her yıl Karakecili’de Uluslararası Kültür Festivali düzenlenmektedir. Diğer ilçelerde özellikle yaz aylarında çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Kırıkkale, Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen insanların yerel yemekleri ile zenginleştirilmiş bir mutfağa sahiptir. Etle yapılan yiyecekler küllenir, kızartılır ve kaynatılır. Bazlama, alazlama, gözleme, katmer ve kombe burada yapılan ekmek çeşitleridir.

- Advertisement -

Özellikle halı ve heybe yaygın olarak kullanılan el işçiliğidir.

- Advertisement -