69 Nerenin Plaka Kodu?

- Advertisement -

69 plaka kodu Bayburt ilimize özel olarak belirlenen plaka kodudur. Doğu Karadeniz bölgesinin önemli kenti Bayburt’a ait ilçeler için çeşitli farklı harf grubu belirlenmiştir. Bayburt’un ilçelerine ait otomobil plakalarının tümü aşağıda yer verilmiş. Kentin küçük olması ve araç sayısının az olması nedeniyle  AC, M, T harfiyle başlayan üç farklı plaka grubu bulunmaktadır.

  • 69 AC 001 – 69 AZ 999 Merkez
  • 69 M 0001 – 69 M 9999 Merkez
  • 69 T 0001 – 69 T 9999 Merkez

Bayburt

Bayburt, Çoruh Nehri kıyısında, tarihi Erzurum-Trabzon İpek Yolu üzerinde kurulmuş bir şehirdir. İpek Yolu’nda bir konaklama yeri olan şehir, Marco Polo ve Türk gezgin Evliya Çelebi gibi ünlü gezginlerin uğrak yeri oldu. Kentin tarihi Antik Bronz Çağı’na, MÖ 3000’e kadar uzanıyor. Urartular, Kimmers, İskits, Medes, Persler, Romalılar, Bizans, Emevis, Saltuks, Danismends, Selçuklular, Akkoyunlus, Safavis ve Osmanlılar tarafından bastırıldı. .

- Advertisement -

Antik çarşıları, yaylaları, acelesiz suyu ve kalesi ile Çoruh Nehri ile Bayburt, görülmeye değer bir şehir.

Bayburt ilçeleri Aydıntepe ve Demirozu’dur.

Yerel mutfak farklı lezzetler sunan yemeklerden oluşmaktadır. Genel özelliği, undan yapılan veya un içeren öğünlerin, menüde et, sebze ve zeytinyağı içeren öğünlerin yaygınlığıdır. Bölgedeki yerel yemekler arasında tel helva (erişte ve susam yağı gibi tel ile hazırlanan bir tatlı), tatlı çorba, galacos, ekşi marul, lor dolma sebze ve yalancı dolma (et ve pilav ile doldurulmuş sebze.

Bakır işleri, halı ve Bayburt’ta toga tekstil endüstrisi önemli, üretilen halı motifleri Bayburt’a özgü ve çok özgün, toga tekstili ise bölgeye özgü bir tekstil, yelekler, masa ve yatak giysileri, seccadeler, perdeler gibi personel.

İlçeler

Aydıntepe 

Bayburt şehir merkezinin 24 km batısında yer almaktadır. Gümüşdamla Köyü’ndeki tarihi köprü, şehir merkezindeki medrese kalıntıları ve Orta Camii, Türk İslam Sanatları’nın en güzel eserleri arasındadır.

Demirözü 

Tarihi savaşın yapıldığı Otlukbeli Tepesi bu bölgede. Demirozu’nun merkezinde bulunan bazı yapı kalıntıları, BAyrampasha Köyü yakınlarındaki Evcikler Tepesi Tümülüsü, kasabaya bitişik BAyrampasha Köyü ve Gökçedere İlçesi’ndeki Pulur Tümülüsü, bulunan ilk bronz çağından çanak çömleklerle göze çarpan tümülüslerdir.
- Advertisement -