62 Nerenin Plaka Kodu?

- Advertisement -

62 Plaka kodu Tunceli ilimize ait plaka kodu uygulamasıdır. Tunceli şehrimize ait farklı harf grubu plakaları da vardır. Bunlar;

  • 62 A 0001 – 62 A 9999 Merkez
  • 62 AC 001 – 62 AF 999 Merkez
  • 62 AH 001 – 62 AK 999 Pertek
  • 62 M 0001 – 62 M 9999 Merkez
  • 62 T 0001 – 62 T 9999 Merkez

Tunceli

Kuzeyde ve batıda Munzur Dağları ve Karasu Nehri ile Bingöl Dağları ve Peri Çayı, doğuda Doğu Anadolu Bölgesi’nin Üst Fırat bölgesinde yer alan Tunceli’yi, güneyde Keban baraj rezervuarı ile çevreler. İlin arazisi doğuda Bingöl, güneyde Elazığ, batı ve kuzeyde Erzincan ile farklı doğal sınırlarla komşudur. Tunceli’de iklim genellikle yazın sıcak ve kurak, kışın nemli ve soğuktur. Yağış genellikle sonbahar ve ilkbaharda yağmur şeklindedir ve kışın kar yağışı görülür.

Küçük yaşlardan beri Tunceli ilçesinde birçok medeniyet yaşamıştır. Bugün hala iyi durumda olan ortaçağdan kalma Pertek Kalesi ve Munzur Vadisi Milli Parkı görülmesi gereken güzellikler.

- Advertisement -

Şu anda Cemizgezek ilçesinin güneyinde Keban Baraj Gölü’nün altında bulunan Pulur (Sakyol) tümülüsünde 1968 ve 1970 yılları arasında yapılan kazılardan çıkan eserler, yerleşimlerin Kalkolitik Çağ’da (MÖ 5500-3500) yapıldığını göstermektedir. ülke. Pulur’daki tümülüste yapılan kazılarda kalelere, ocaklara, harçlara, çeşitli taşlama takımlarına, hayvan çizimlerine, bronz iğnelere, kazmalara ve bazı metal eşyalara benzeyen evler bulunmuştur.

İLÇELER

Cemisgezek, Hozat, Mazgirt, Nazimiye, Ovacık, Pertek ve Pulumur Tunceli’nin ilçeleridir.

Çemişgezek 

Cemisgezek, Tunceli’nin batısında ve ilden 117 kilometre uzaklıktadır. İlçenin rakımı 953 metredir. Feribotlar Elazığ ile Cemisgezek arasındaki orijinal otoyolun bir kısmının Keban Baraj Gölü altında olması nedeniyle ulaşım sağlamaktadır.

 

Hozat

Hozat kuzeyde Ovacık, doğuda merkez ilçe, güneyde Pertek ve batıda Cemisgezek ile çevrilidir. İlçenin rakımı 1520 metredir İlçe koltuğu Tunceli’ye 96 kilometre uzaklıktadır.

Mazgirt 

Tunceli’ye 40 kilometre ve Elazığ’a 100 kilometre uzaklıktaki Mazgirt İlçesi, Tunceli – Elazığ karayolunun 10 kilometre kuzeyinde bulunuyor.

Nazimiye 

Eskiden “Kızıl Kilise” olarak adlandırılan Nazimiye, ilin en küçük ilçesidir. Tunceli iline 36 km, rakımı 1550 metredir.

Ovacık 

Tunceli’nin kuzeyinde yer alan Ovacık’ın (kelimenin tam anlamıyla küçük düzlük anlamına gelir), dağlar arasındaki 74 kilometrekarelik düzlükten sonra adlandırıldığına inanılıyor. Tunceli’nin en büyük ilçesidir. İlçeye ulaşım, Munzur Deresi boyunca uzanan ve Munzur Vadisi Milli Parkı’nın muhteşem doğal manzaralarıyla dolu kara yolu ile sağlanmaktadır.

Pertek 

Şehir merkezinin güneyinde yer alan Pertek, doğu ve güneydeki Keban Baraj Gölü ile çevrilidir. İlçe ve Hozat’ın orta kısmı kuzeyde ve Cemisgezek batıda çevrilidir.

Pülümür 

Pulumur, Tunceli şehir merkezinin kuzeydoğusunda yer almaktadır. 1650 metre yükseklikte. Şehir merkezine 65 kilometre uzaklıktaki ilçeye, Pulumur Vadisi ve Pulumur Deresi boyunca uzanan ve aynı zamanda Tunceli ve Erzincan ilçelerini birbirine bağlayan karayolu ile ulaşılmaktadır.
- Advertisement -