56 Nerenin Plaka Kodu?

- Advertisement -

56 plaka kodu Siirt ilimize özel olarak belirlenen plaka kodudur. Doğu Anadolu bölgesinin önemli kenti Siirt’e ait ilçeler için çeşitli farklı harf grubu belirlenmiştir. Siirt’in ilçelerine ait otomobil plakalarının tümünü aşağıdaki bulabilirsiniz.

  • 56 AC 001 – 56 AZ 999 Merkez
  • 56 D 0001 – 56 D 999 Merkez
  • 56 DA 001 – 56 DA 999 Merkez
  • 56 KA 001 – 56 KZ 999 Kurtalan
  • 56 M 0001 – 56 M 1000 Merkez
  • 56 M 1001 – 56 M 1500 Kurtalan
  • 56 T 0001 – 56 T 1000 Merkez
  • 56 T 1001 – 56 T 1500 Kurtalan

Siirt

Diyarbakır’ın 186 km doğusunda bulunan Siirt, kuzeyde Bitlis, kuzeydoğuda Van, güneydoğuda Sırnak, güneybatıda Mardin ve batıda Batman ile çevrilidir.

- Advertisement -

Siirt’in geçmişi tarihsel olarak çok eskidir. Tarih boyunca, Semitler, Babiller, Asuriler, Urartus, Romalılar, Bizanslılar, Abbasiler, Selçuklular ve Osmanlılar gibi tarihte derin izler bırakan bir medeniyetler beşiğiydi. Şehir 1919’da bağımsız bir sancak olmuş ve 1923’te bir il haline gelmiştir.

Ekoloji ve iklim koşullarına göre şekillenen camiler ve mezarlar, farklı bölgelerdeki kaleler, kaplıcalar, yaylalar, mağaralar ve “cas evleri” için Siirt’i ziyaret etmeye değer. Kentteki dini mimari desenler arasında Ulu Camii 1129 yılında Selçuklular tarafından yaptırılmıştır. Ahşap oymacılığı için en iyi örneklerden biri olan minberi bugün Ankara Etbografi Müzesi’nde sergilenmektedir. Turkuaz panellerle dekore edilmiş ve dört köşeli bir tabana sabitlenmiş tek şerefeli (minare balkon) minaresi, diğer Anadolu Selçuklu mimari desenleri arasında dikkat çekiyor. Şehrin bir diğer dini eseri 13. yüzyıla tarihlenen Asakir Çarşı Camii’dir. Baykan İlçesi’nin 8 km güneyinde yer alan Veysel Karani ülkesindeki Veysel Karani Türbesi, bölgedeki önemli tarihi yapılardan biridir.

Siirt ilçesindeki bazı kaleler de kentin tarihi yapısını zenginleştirmektedir. Baykan İlçesi’nin 8 km doğusunda bulunan Adakale Köyü yakınlarında, Derzin Kalesi Bizans dönemine aittir ve gözetleme kuleleri hala iyi durumdadır. Beykent Kalesi, Kurtalan ilçesinin 6 km güneyinde bulunan Beykent Köyü’ndedir. Garzan Kalesi aynı zamanda Kurtalan bölgesindeki Garzan Köyü’ndedir.

Bozhoyuk Köyü ile Gökdoğan Köyü arasındaki geniş bir alanda uzanan Erzen Harabeleri önemlidir, çünkü Siirt’teki ilk yerleşim alanlarından biridir.

Cas evleri dikkat çeken Siirt’in mimari yapılarıdır. Ekoloji ve iklim koşullarına göre inşa edilen evler oldukça ilginç özellikler sergiliyor. Şehrin eski bölgelerinde bulunan bu evler çift katlı veya üç katlı olarak yukarı doğru daraltılmış, küçük pencereli, düz çatılı ve “Cas” adı verilen bir madde ile sıvalı olarak inşa edilmiştir. Cas evlerinin kapı ve pencerelerinin çevresinde çok güzel taş oymalar vardır.

Siirt’in kaplıcalarının da görülmeye değer olduğunu belirtmeliyiz. Siirt-Eruh karayolu üzerinde, Botan Çayı’nın kıyısında, Billoris (Saglarca) Kaplıcası bir mağarada. Termal su 35 C derecedir. Kükürtlü hidrojen içerdiğinden, bu termal suyu içmek tehlikeli olabilir, ancak cilt ve romatizma ile ilgili bazı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bölgedeki bir diğer kaplıca, Kıslacık’taki Lif kaplıcalarıdır.

- Advertisement -

Pervari İlçesi’ndeki Cemikarı, Cema ve Herekol ile Sirvan İlçesi’ndeki Bacova Yaylası’ndaki platolar doğa harikasıdır.

Siirt ve çevresi mağaralara saldırıyı çeker. Kentin jeolojik yapısında yaygın kireç oluşumları sonucu çok sayıda mağara oluşmuştur. Bazıları geçmişte bir ev olarak kullanım izleri gösteriyor. Suya çok az dirençli kireçtaşlarının çözünmesiyle ortaya çıkan bu doğal mağaralar (mağaralar) genellikle vadiler boyunca yoğunlaşmıştır. Botan Mağaraları aralarında en ünlü mağaralardır.

Türkiye’nin en derin ve en dik akarsularından biri olan Ulucay, spor aktiviteleri için oldukça uygun bir ortam sağlıyor.

Siirt’te yaşamanın başlıca yolu hayvancılık olduğu için en önemli dokuma malzemeleri yün ve angoradır. Siirt’in battaniyeleri ve şalları çok iyi biliniyor. Kilim dokuma da organize bir şekilde geliştirilmeye çalışılmaktadır. İl merkezine 12 km. Uzaklıktaki Çınarlısu Köyü’nde dokunan “Jirkan Kilims” Siirt’ten alınması gereken ürünler arasında.

Sıcak derin deliklerde pişirilen bir et yemeği olan Buryan Kebabı, Siirt köfte, Bumbar ve Perde Pilavı Siirt’te tadılması gereken yerel yiyecekler arasında.

 

- Advertisement -