23 Nerenin Plaka Kodu?

- Advertisement -
  • 23 AC 001 – 23 AZ 999 Merkez
  • 23 DA 001 – 23 DZ 999 Merkez
  • 23 EA 001 – 23 EZ 999 Merkez
  • 23 FA 001 – 23 FZ 999 Merkez
  • 23 K 0001 – 23 K 9999 Kovancılar
  • 23 KA 001 – 23 KC 999 Karakoçan
  • 23 M 0001 – 23 M 9999 Merkez
  • 23 P 0001 – 23 P 9999 Palu
  • 23 T 0001 – 23 T 9999 Merkez
  • 23 TC 001 – 23 TC 999 Maden
Çeşitli uygarlıkların yerleşim bölgesi olan Elazığ’ın tarihi Harput’un tarihi olarak incelenmektedir. Elazığ şehri, M.Ö. 3000 yıllarında kurulması beklenen Harput şehrinin ovalarında bir devamı olarak gelişmiştir.

Bölge tarihinde bilinen en eski sakinler Hurrians’dı. Daha sonra Hititler, İdrarcılar, Romalılar, Bizans, Sasani, Azeri Türkleri ve Araplar dönüşümlü olarak bölgeye hükmetti. Manzikert Savaşı’ndan sonra Türklerin hükümdarlığına giren Harput’ta, Çubukoğulları, Artukoğulları, Selçuklular, Dulkadiroğulları ve Akkoyunlular hüküm sürmüşlerdi. 1515 yılında Grim Sultan Sultan Selim tarafından Osmanlı İmparatorluğu’na entegre edildi. Şehir 1937’de Atatürk tarafından tahıl ambarı, bereket ve bolluk anlamına gelen “El’azik”; Elazığ, zaman içerisinde Türk öküzüne ve telaffuz kolaylığına uygunluğu nedeniyle kullanılmaya başlandı.

Elazığ, Doğu Anadolu Bölgesi’nin güneybatısında ve Fırat Havzası’nda yer almaktadır. Merkez ilçe ile birlikte 11 ilçe, 537 köy ve 709 saha yerleşim alanından oluşmaktadır.

İLÇELER

Elazığ ilçeleri Agin, Akcakaya, Aricak, Baskil, Karakoçan, Keban, Kovancılar, Maden, Palu ve Sivrice’dir.

Ağın

İlçenin tarihi bu bölgeye yerleşmiş olan Hurrinans’a dayanmaktadır. Fırat’ın kollarından biri olan Karasu, Keban çevresindeki Murat Nehri ile birleşir ve gerçek Fırat Nehri’ni oluşturur. İlçe, Romalılardan gelen kaya mezarları ve kavrulmuş nohut ile ünlüdür.

Alacakaya

Doğal güzellikleri olan ilçede görülmeye değer bir şelale ve Golalan adında küçük bir göl vardır. İlçede Murat Inn adında tarihi bir yapı vardır.

Arıcak

Şehrin en yüksek dağı, 2517 metre yüksekliğindeki Hacı Ali Dağı bu ilçedir. Dicle Nehri’nin yayıldığı Mirvan Çayı ilçe merkezinden akıyor. Ayrıca ilçenin Erimli ilçesinde güzelliğiyle nefes kesen bir şelale var.

Baskil

İlçe dağlık bir bölgededir. İlçedeki kazılarda, bölgenin Roma ve Bizans döneminde yerleşim alanı olduğu tespit edilmiştir.

Karakoçan

Peri Brook ilçe içinden akar. Her yıl binlerce insan zengin doğal güzellikleri olan ilçede Peri Brook’un kenarındaki Golan Kaplıcalarını ziyaret ediyor.

Keban

İlçede Keban Barajı’nın yapımı için yapılan kazılarda, X. yüzyıla ait bir yerleşim alanı olduğu anlaşılmıştır. IV. Murat, Bağdat seferine giderken bölge tarafından durdurulmuş ve Denizli köyüne yakın bir kervansaray yaptırmıştır. İlçede, ülkemizin en büyük barajlarından biri olan Keban Barajı ile Yusuf Ziya Paşa tarafından yaptırılan ve kendisine çağrılan bir cami ve çocuklarına ait tarihi bir türbe bulunmaktadır.

Palu

İlçenin tarihi oldukça eskidir. Bölgede Antik Çağ ve Orta Çağ’a ait eserler var. Palu yakınlarındaki Simsat Kalesi, belirli dönemlerde oldukça önemli bir kale olmuştu.

Sivrice

Hazar Gölü’nün altındaki Batık Kent’in tarihi kesin olarak anlaşılamamıştır. Sivrice ilçesinin en önemli değeri olan Hazar Gölü nadir bir göldür. Hazar Gölü turizmin yanı sıra balık tutmak için de uygundur.

MÜZELER VE TARİHİ RUİNLER

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Arkeoloji İşleri ve Sikke Salonu, Halı Kilim ve Etnografya Salonu olmak üzere iki salon ve çeşitli eserlerin bulunduğu depo bölümünden oluşmaktadır.

- Advertisement -

Arkeolojik Eserler ve Sikke Salonunda Tülin Tepe, Tepecik Harabe Yeri sırasında bulunan Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Bronz (Protto Huri – Hitit), Demir, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çeşitli eserler sergilenmektedir. , Değirmen Tepesi, Haraba Tümülüsü, Norsun Tepesi, Asvan, Sakyol (Pulur), Agin Kalaycık Tümülüsü, Agin Kalecik Tümülüsü, Pagnik Harabe Yeri, Han İbrahim Şah, Semsiye Tepesi, Yeniköy kazıları ve Karataş Kayaaltı Siginağı, Kullunun’da yapılan yüzey araştırmaları Keban ve Karakaya Barajı projeleri nedeniyle gerçekleştirilen İni, Aktaş ve Yikilgan.

Halı Kilim ve Etnografya Salonunda bölgeye özel el yapımı halılar ve etnografik malzemeler sergilenmektedir.

Harput Müzesi

Müze, bölgesel el sanatları ve etnografik malzemeleri barındırmaktadır. Ayrıca Harput’taki çeşitli tarihi binalara ait bazı yazıtlar müzede koruma altına alınmıştır.

Harput

İdrar döneminden beri sürekli bir yerleşim alanı olan ve ilk izlerini Harput İç Kalesi’nde bulunan Harput, tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Harput her dönemde önemli bir son kale olarak kullanılmış ve Çubukoğulları ile Harput Artukluları’nın başkentidir. 1910’lardan sonra kaldı.

Günümüzde tarihi ihtişamıyla ayakta kalan Harput Kalesi, İdrar döneminin izlerine sahiptir. Kalede taş, tünel, hücre ve su yoluna oyulmuş merdivenler bulunmaktadır. Harput tarihinin en az 4.000.000 yıl vardır, 9. yüzyılda beri bu kalesiyle müstahkem yazı olarak bilinen

Harput ilk hece, “Har” anlamına gelir “taş” (kaya), son hece aracı “kale” “koymak” .

Bize ulaşan çeşitli dönemlere ait birçok yapı vardır ve bunların en önemlileri Meryem Ana Kilisesi, İc (Süt) Kalesi, Ulu Camii, Esediye Camii, Alaçalı Camii, Fatih Ahmet Baba Camii ve Türbesi, Mansur Baba Türbesi, Ahi Musa Camii ve Türbesi, Arap Baba Camii ve Türbesi, Sara Hatun Camii, Meydan Camii, Kurşunlu Camii, Ağa Camii, Ahmet Bey Camii, Kale Hamamı, Hoca Hamamı ve Cemsit Bey Hamamı.

Palu

Palu, Harput gibi Urinian döneminden beri sürekli bir yerleşim alanı olmuştur. Palu Kalesi’nde bulunan Pinin yazıtının yanında, günümüze ulaşan en önemli yapılar Menap: Alaçalı Camii, Cemsid Bey Camii ve Türbesi, Merkez Camii, Ulu Camii, Küçük Camii ve Anonim Hamam Osmanlı dönemi ve Orta Çağ Kilisesi ile Artuklu bir yapı olan Eski Palu Köprüsü.

Pertek

Çeşitli dönemlerde yerleşim alanı olan Eski Pertek, bugün Keban Baraj Gölü altında kalmıştır. Sadece bir ada gibi görülen Pertek Kalesi var.

- Advertisement -

Baraj gölü altında kilise, saray, cami, mezar, hamam, sadaka ve ağırlık evi gibi yapılar bulunmaktadır. Bu yapılar, Pertek’in Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde özel bir önem kazandığını göstermektedir.

CAMİLER, KİLİSELER, BANYOLAR

Ulu Camii

Harput’ta MS 1156-1157 yılında Artuklu Hükümdar Fahrettin Karaaslan tarafından yaptırılan cami, Anadolu’nun en eski ve en önemli yapıları arasındadır. Cami dikdörtgen planlıdır, dışarıya kapalı bir yapıya sahiptir. Minaresi kavisli ve tuğlaları süsleme elemanları olarak kullanıldığından ilginçtir.

Kurşunlu Camii

Harput’ta Osmanlı dönemi camilerinin en güzel örneğidir. 1738 – 1739 yılları arasında inşa edilmiştir. Cami kare planlı, büyük bir kubbe ile örtülüdür. Son cemaat yerinde üç kubbe vardır. Kubbeler kurşunla kaplıdır. Minaresi kesme taştan inşa edilmiştir.

Sara Hatun Camii

Cami, 15. yüzyılda Akkoyunlu Hükümdar Bahadır Han’ın annesi Sara Hatun tarafından yaptırılmıştır. Minberi, taş işçiliğinin en güzel örnekleri arasındadır. Bir külliye olarak inşa edilmiş olmasına rağmen, bugün sadece cami bölümü kalmıştır. Cami kare planlıdır; merkezi dört kalın sütun üzerinde duran bir kubbe ile örtülüdür ve kenarları tonozla örtülmüştür. Minaresi iki renkli kesme taştan inşa edilmiştir.

Meryem Ana Kilisesi

Harput Kalesi’nin sol tarafında yer almaktadır. Yapım tarihi MS 179’dur. Bu kilise Kızıl Kilise, Suryani Kilisesi ve Yakubi Kilisesi olarak da bilinir.

Bu yapıların dışında tarihi eserler arasında Alaçalı Camii, Ağa Camii, Merkez Camii, Arap Baba Camii ve Türbesi, Fetih Ahmet Baba Türbesi, Mansur BabaTomb.

Hoca Hasan Hamamı

Günümüze ulaşmayı başaran klasik Osmanlı hamamlarından biridir. İki giriş kapısı vardır. Batı kapısı basit olmasına rağmen doğu kapısının kubbeli olması ilginçtir. Giyinme yeri kare planlı ve kubbe ile örtülüdür. Hamam, dört kubbeden, merkezi büyük bir kubbeye ve bir kubbeli halvetten (küçük, sıcak yerler) oluşur.

Cimsit Bey Hamamı

Sara Hatun Camii’nin yanında bulunan klasik bir Osmanlı yapısıdır. Giyinme yeri kare planlı ve kubbe ile örtülüdür. İki kapısı vardır. Bu yapı, 16. yüzyılın ilk yarısında Grim Grim Sultan Selim’in Sipahi Valilerinden biri olan Cimsit Bey tarafından yaptırılmıştır. Bugün onarılmış ve hizmete açılmıştır.

DİĞER KÜLTÜREL VE ​​TURİZM DEĞERLERİ

Elazığ, tarihi eserlerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de övülmeyi hak ediyor. Mağaraları, gölleri, barajları, kaplıcaları ve dağlarıyla her turizm etkinliğine izin verir.

Buzluk Mağarası

Harput’ta, 12 km. uzak Elazığ. Keban Baraj Gölü manzaralıdır.

Yaz aylarında mağarada doğal olarak buz tabakaları, dikitler ve sarkıtlar oluşurken, kışın buz sıcak hava ile değiştirilir. Buzluk Mağarası’nın tarihinin, kuruluş tarihinin Ürinerlere kadar uzanan Harput tarihinden daha önce olduğu bilinmektedir.

 

Spas

Karakoçan – Golan Spa

Golan Spa, 18 km. Karakocan ilçesinden, Peri Çayı’nın güney sahilinde yer almaktadır. İçme ve banyo için kullanılır.

Harput – Dabakhane Suyu

Üç mermer havzası vardır. Havzaların içindeki su sürekli yenilenir. Suyun sıcaklığı 50 derecedir; su renksiz, kokusuz, berrak ve içme suyudur.

Göller

Hazar Gölü

Hazar Baba ile Astar Dağları arasında 22 km. Bulunan tektonik bir göldür. uzak Elazığ. Özgün plajları ile su sporları ve balıkçılığın bulunduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin önemli bir gölüdür. Plajlardan ikisi Avrupa Çevre Eğitim Derneği’nden Mavi Bayrak almıştı.

Göl, mavi ve yeşilin her tonunu yansıtır ve günün her saatinde farklı bir manzaraya sahiptir. Uzunluğu 22 km .; genişliği 5-6 km’dir. Gölün suyu berrak, sodyum karbonat ve tuz içermiyor.

Göl çevresindeki yaklaşık 25 kamu kurum ve kuruluşunun eğitim ve dinlenme tesislerinin yanı sıra; Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanan oteller, moteller, pansiyonlar, restoranlar ve günlük piknik alanları ile özel kuruluşlar tarafından işletilen balıkçılık evleri bulunmaktadır. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında Hazar Gölü kıyılarındaki açık kamp alanlarının çadırlarında oturanların sayısı artıyor ve tatillerini burada geçiren insanlar çeşitli hizmetler alıyor.

Gölün etrafındaki nüfus yoğunluğu yaz aylarında artar. 1990 yılında yapılan araştırmalarda gölde batık bir şehir keşfedildi ve bu göle gizemin farklı bir yönünü ekledi. Batık şehrin Hazar Gölü’nün Kilise Adası çevresinde başlaması ve Sivrice ilçesine uzanması kararlaştırıldı.

Keban Baraj Gölü

Türkiye’nin en büyük yapay gölüdür. Murat Vadisi boyunca uzanan baraj gölünün uzunluğu 125 km’dir. Genişliği çeşitli yerlerde değişir. Elektrik üretiminin yanı sıra balıkçılık ve balık üretimi faaliyetleri Keban Baraj Gölü’nde yürütülmektedir. Türkiye’nin enerji konusundaki ilk yatırımlarından biridir. İnşaatı 1965 yılında başladı

- Advertisement -

. Keban Baraj Gölü kıyılarında insanların dinlenebileceği çok sayıda piknik alanı ve balık evi bulunmaktadır. Keban Baraj Gölü’nün inşası sırasında kurulan Çember Şelalesi olarak bilinen şelalenin çevresi, artık doğal bir park ve tatil bölgesi. Keban Baraj Gölü kıyısında kamp yapma imkanı var.

Özellikle gölün iskelelerinde, feribotla üç bölgeye ve Elazığ-Bingöl karayolu üzerindeki sahil boyunca gidilebilecek çok sayıda balık restoranı var.

Cip Baraj Gölü

Cip Barajı 10 km. Elazığ’ın batısında, Murat Nehri ile birleşen Cip Deresi üzerindedir. Barajın inşasıyla oluşan göl suyu ile 800 hektarlık bir alan sulanmaktadır. Gölün çevresi tatil yeri olarak kullanılmaktadır. Cip Barajı beldesinde kamp yapma imkanı var.

Kamp – karavan için mevcut diğer yerler arasında; Sivrice ilçesi, Güney köyü, Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı Tur-Pol Turistik Tesisleri bünyesinde Hacıbey’de 300 araçlık kamp yeri, 200 çadır, 50 karavan, 20 araçlık kamp yeri Elazığ Belediyesi’ne ait 200 çadır kapasiteli 100 araç kapasiteli Gezin Belediyesi ve kamp alanına ait Plajköy Casino ve Dinlenme Tesisleri bünyesinde çok sayıda çadır bulunmaktadır.

Avcılık Turizmi

Av sezonunda Elazığ’da Avcılık Kulübü tarafından düzenlenen avlanma partileri vardır. Keklik, tavşan, bıldırcın ve tilki gibi hayvanlar avlanabilirken, Fırat Nehri ve Keban Baraj Gölü’nde balık da yakalanabilir.

Kayak Merkezi

Elazığ – Sivrice Hazarbaba

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde bulunan Hazarbaba Dağı’ndaki Kayak Tesisi 1999 yılında faaliyete geçmiştir.

Hazarbaba Kayak Merkezi 6 km uzaklıktadır. uzaklıkta olan Sivrice ilçesine 25 km. uzak Elazığ. Yüksekliği 2347 m olan Hazarbaba Dağı’nda kar kalınlığı yaklaşık 100-200 cm’dir. normal kış koşullarında. Kayak sezonu Aralık ayında başlar ve Mart ayına kadar devam eder. Bölgede karasal iklim hakimdir.

Hazarbaba Kayak Merkezi’nde Ski Lodge ve Kafeterya olmak üzere iki bina bulunmaktadır. Tesisler ve raylar, T-bar tesisi 2000 yılında 1700 metreye yükseltildi; pist amatör ve profesyonel kayakçılar için rahat bir kayak fırsatı sağlamak amacıyla geliştirildi.

Elazığ-Harput yöresel mutfağı büyük bir çeşitlilik göstermektedir. Şehre özel ve şehrin adıyla anılan çok çeşitli yiyecekler var. Kellecos, isgene, Harput köfte, tas ekmegi (sert ekmek), peynir ekmek (peynirli ekmek), fodula, gomme, ufalama, sogurtme, iskin, pirpirim, hesude, gaygana, pestilli yumurta, dolangel, kalbur hurmasi ve dilber dudagi bazıları Elazığ’a özgü yiyecek ve çöl örneklerinin

Yerel üzüm ve ceviz, dut unu, orcik şekeri, ceden kahvesi, yerel üzümlerden üretilen lezzetli Buzbag şarabı, el sanatları işleri, nakışlar, yerel halılar, kilimler, bakır el sanatları ve renkli mendillerle yapılan Orcik ve pestil, görülmesi ve hatta satın alınması gereken bölge.

- Advertisement -