18 Nerenin Plaka Kodu?

- Advertisement -

Sizler için bu yazımızda bahsedecek olduğumuz konu 18 plaka kodunun hangi ilimize ait olduğu konusudur. Yazımızın devamında 18 plaka kodunun hangi ilimize ait olduğunu ve bu ile ait ilçelerinde plaka kodlarının da bulunduğu bir liste vermiş bulunmaktayız. Yazımızın devamını okuyarak bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

  • 18 AC 001 – 18 AZ 999 Merkez
  • 18 DA 001 – 18 DF 999 Merkez
  • 18 KU 001 – 18 KZ 999 Kurşunlu
  • 18 T 0001 – 18 T 9999 Merkez
İç Anadolu Bölgesi’nin güneyinde yer alan İç Anadolu ve Batı Karadeniz Bölgeleri arasındaki geçiş alanında yer alan Çankırı, çoğunlukla sıcak ve kurak yazları, soğuk ve yağışlı kışları olan karasal iklimin hakimiyetindedir. Çankırı altı ay boyunca karla kaplı dağları, alanının üçte birini kaplayan ormanları, kamp, ​​karavan, yürüyüş ve ata binme, bisiklete binme, fotoğraf ve avcılık için uygun yüksek yaylalarla görülmeye değer. Araştırmacılar, Yaş’tan beri bölgede yerleşim olduğunu kanıtladılar. Çankırı sırasıyla Hitit, Frigya, Kimmer, Farsça ve Büyük İskender, Roma, Bizans, Selçuklu, Danimarkalı, Candaroğlu ve Osmanlı egemenliği altındaydı.

İLÇELER

Çankırı ilçeleri Atkaracalar, Bayramören, Çerkeş, Eldivan, Eskipazar, Ilgaz, Kızılırmak, Korgun, Kurşunlu, Orta, Ovacık, Şabanözü ve Yapraklı’dır. Yapraklı ilçe sınırındaki Büyükyayla (Büyük Plato) bir turizm ve doğa cenneti.

 

Müzeler

Çankırı Müzesi

Neolitik, Kalkolitik, Eski Tunç Çağı, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait tarihi eserler sergilenmektedir. Müzede arkeolojik ve etnografik eşyalar bir arada sergileniyor.

Ören Yerleri

Cendere (Salman) Tümülüsü

Bölgedeki anıtsal yapılar, Devrez Deresi’nin güneyinde oldukça yüksek, kayalık bir tepenin doğu yamaçlarındadır. Birkaç insan yapımı mağara, kaya mezarları, bir tapınak ve amacı henüz belirlenemeyen birkaç başka boşluk vardır.

Kayaeli Kaya Mezarları

Roma ve Bizans dönemine ait olduğu düşünülen bu mezarlar, Çankırı’ya 69 km uzaklıktaki Orta Sakaeli Köyü’nde bulunmaktadır.

Çankırı Kalesi

Şehrin kuzey tarafındaki küçük bir tepe üzerine inşa edilen kale, Roma, Bizans, Danismend, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde gücü ile ünlüdür, ancak şimdi sadece birkaç sur kalıntısı kalmıştır.

Cami ve Türbeler

Hacı Murad-i Veli Türbesi

Hacı Murad-i Veli Türbesi: 1100’lerde yaşamış bir Horasani azizi Hacı Murad-i Veli’ye ait mezar, Eldivan İlçesi Seydi Köyü’ndedir.

Emir Karatekin Bey Türbesi

Sadece Çankırı’nın değil, Kastamonu ve Sinop’un da fethinden Emir Karatekin Bey, Selçuklu sultanı Sultan Alparslan’ın Anadolu’nun fethi ile suçladığı komutanlardan birisidir.

Pir-i Sani Türbesi

Cerkes İlçesinde bulunan mezar, 18. yüzyılda Pir-i Sani olarak da bilinen Cerkes’ten Hacı Mustafa için yaptırılmıştır.

Kaya Mescid

Çankırı’da Selçuklu döneminden kalan en önemli anıttır. Anıtın iki bölümünden biri olan anıtın hastane bölümü, 1235 yılında Selçuklu Sultan Keyhusrevoğlu Alaaddin Keykubat I döneminde, Çankırı Atabegi Cemaleddin Ferruh tarafından 1235 yılında yaptırılmıştır. 1242’de hastane bölümüne bir teoloji okulu eklenmiştir. .

- Advertisement -

İki anıtın üzerindeki rakamlar büyük önem taşıyor oyulmuş. Bu rahatlamalardan biri, yüz yüze dolanmış iki ejderha figürüdür. Bugün, bu rakam “Tıp Sembolü” için bir kaynak olarak kullanılmaktadır.

İkinci figür, birincisi gibi bir kabartma yerine bir heykel. Heykelin etrafında bir uzatma ile bir yılan dolaşır. Bu rakam bugün “farmakolojik sembol” olarak kullanılmaktadır. Heykel Çankırı Müzesi’nde görülebilir.

Ulu Cami

Kanuni Sultan Süleyman Camii) Mimar Sinan döneminde inşa edilen anıtlardan biri olan Cami, Sadık Kalfa tarafından Osmanlı Padişah Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle yaptırılmıştır.

Medreseler (İlahiyat Okulları)

Osmanlı döneminde eğitim ve bilim büyük önem taşıyordu ve bu nedenle ülke çapında birçok medrese inşa edildi. Ulu Camii’nin doğu tarafında bulunan Civitcioğlu Medresesi ve Bugday Pazarı Camii’nin bahçesinde bulunan Bugday Pazari Medrese 17. yüzyıldan beri kalan iki anıttır.

Çankırı Evleri

Çankırı’da koruma altına alınan 60 ev bulunmaktadır. Bu evler genellikle iki katlıdır. Bölgenin jeolojik yapısının ve toplumun ekonomik yapısının özelliklerindeki bu değişimler evler üzerinde görülebilir.

Bayramoren Köprüsü

100-150 yaşında olduğuna inanılan Köprü, Melan Stream’de yer almaktadır. İki bölümü vardır ve bacakları kesme taştan yapılmıştır. Köprünün geri kalanı tahtadan yapılmıştır. Yayaların geçmesi için de uygundur.

Bölgenin doğal güzelliklerinin tadını çıkarmak isteyenlerin ilk durağı şüphesiz Ilgaz Dağı olacaktır. Kastamonu-Ilgaz Dağı Milli Parkı, Çankırı ve Kastamonu sınırları içerisinde yer almaktadır. Milli Park’ın önemli bir kaynağı kış sporları fırsatıdır. Trekking, karavan veya çadırla kamp yapma ve diğer bir günlük etkinlikler için başka olanaklar da vardır.

Baldiran vadisindeki alabalık üretim istasyonu ve avcılık havuzları da Milli Park’ta bulunuyor.

Eğer ilgileniyorsanız, dev ağaçlardan biri bu bölgede. Yapraklı-Karaçöz Köyü’ndeki meşe ağacının 800-1000 yaşında olduğuna ve dünyanın en yaşlı meşe ağaçlarından biri olduğuna inanılmaktadır. Çankırı’nın dinlenme alanlarını da görebilir ve görebilirsiniz. Kadın Çayırı (Ladies’Meadow) (Ilgaz), Bülbül Pinarı (Bülbül Deresi) (Eldivan), Orman Fidanlığı (Çerkeşler), Seybeli (Çerkeşler) ve Karoren Küçük Göl (Sabanozu) Dinlenme Alanı bunlardan bazıları olarak sayılabilir.

Yüksek yaylalar, Çankırı’daki önemli doğal güzellikler arasındadır. Grand High Plateau (Yapraklı) ve Kirkpinar High Plauteau (Ilgaz) olağanüstü örneklerdir. Ayrıca, Çankırı’nın yaklaşık 20 km doğusunda bulunan Tuz Mağarası, oldukça dar bir giriş içindeki çeşitli galerilerden oluşan büyük ve ilginç bir mağaradır. Çankırı ve çevresi avlanmak için uygundur. Ormanlarda bol miktarda yaban domuzu vardır ve her mevsim avlanmak için uygundur. Kurt, tilki, tavşan, keklik ve bıldırcın gibi hayvanlar da mevsimlerinde avlanabilir.

- Advertisement -

Eğer şansınız varsa yerel lezzetleri denemelisiniz. Çankırı, etli macun olarak bilinen mantıların ilk sırada yer aldığı büyük bir yerel tat yelpazesine sahiptir. Tarhana çorbası, gözleme (tuzlu gözleme), cizlama, güveç, pihti, harmandasi, uygun yiyecek, cevizle yapıştırın, cec pie, mihlama, keskek, calma, cekme helva, baklava bunlardan bazıları. Çankırı köylerinde yün ve pamuk dokuma yaygındır ve bunlar madderlerle boyanır. Düz dokuma halı türü olan keçe, kilim ve cicim bahsetmeyi hak ediyor. Yağlık, çekmeceler ve işlemeli demetler, angora ve yünlü çoraplar, Türkmen halıları ilçenin en önemli el sanatları.

- Advertisement -