14 Nerenin Plaka Kodu?

- Advertisement -

14 plaka kodu Bolu ilimize özel plaka kodudur. Batı Karadeniz’de bulunan Bolu ilinin ilçelerine ait özel plaka harfleri bulunmaktadır. Bu harfler aşağıda yazdığım gibidir.

  • 14 AC 001 – 14 AZ 999 Merkez
  • 14 BA 001 – 14 BD 999 Merkez
  • 14 BE 001 – 14 BE 999 Merkez
  • 14 DA 001 – 14 DZ 999 Merkez
  • 14 EA 001 – 14 EZ 999 Merkez
  • 14 KA 001 – 14 KZ 999 Gerede
  • 14 M 0001 – 14 M 3999 Merkez
  • 14 M 5000 – 14 M 5499 Gerede
  • 14 T 0001 – 14 T 2499 Merkez
  • 14 T 3500 – 14 T 3999 Gerede

Bolu, yüksek dağlar, kalın ormanlar, göller ve akarsuların bulunduğu Ankara ve İstanbul arasında şirin bir şehirdir.

Nefes kesen güzel  Yedigöller Milli Parkı  , doğanın Bolu’ya armağanlarından biridir  . Şehir merkezinin 42 km kuzeyinde yer alan Park, adını heyelanların oluşturduğu yedi büyük ve küçük gölden alıyor. Göller ve çevresindeki yeşil alan, şehrin koşuşturmacasından ideal bir kaçış noktasıdır. Doğa severler anıtsal ağaçlar, köpüren şelaleler, yürüyüş parkurları  ve  piknik alanlarının manzarasının keyfini çıkarabilirler  . Doğasının büyüleyici güzelliği, zengin flora ve faunası, parkı fotoğraf severler için bir cennet haline getiriyor.

- Advertisement -

Bir başka popüler ve dinlendirici tatil köyü,   şehir merkezinin 34 km güneybatısında, 1500 metre yükseklikte güzel dağ ortamında yer alan Abant Gölü Tabiat Parkı’dır . Ziyaretçilere doğada mükemmel bir günün tadını çıkarmak için birçok fırsat sunan Abant Gölü, her mevsim büyüleyici. Piknik, kamp, ​​balık tutma, yürüyüş, binicilik  ve  bisiklet  , açık hava eğlence faaliyetlerinden bazılarıdır. Gölün etrafındaki bir yürüyüş, özellikle kış aylarında çevredeki çam ormanlarının bir kar battaniyesi ile kaplandığı ve gölün donmuş olduğu güzel anları yakalamak için harika bir fırsattır. Yaz ayları, park alanının endemik türlerini keşfetmek için ideal zaman, bahar zamanı ise göl üzerindeki sarı ve beyaz lotus çiçeklerinin çiçek açmasını müjdeliyor.

Şehir merkezine 38 km uzaklıktaki  Köroğlu Dağları’nın  pitoresk çam ormanlarının ortasında  Kartalkaya Kayak Merkezi bulunur . Alp kayağı, kayak turu  ve  crosscountry kayak için ideal olan  bu tesis, iyi donanımlıdır ve Aralık ayı sonundan Mart sonuna kadar kayak imkanı sunmaktadır. Tüm oteller ilk yardım tesislerine ve tıbbi eğitim almış personele sahiptir.

Bu doğal güzelliklerin yanı sıra Bolu, Osmanlı Dönemi’ne ait tarihi mekanlara ev sahipliği yapmaktadır. Etkileyici 14. yüzyıl  Ulu Camii  ve modern termal tesisler şehir merkezinde görülebilir. Bolu Arkeoloji ve Etnografya Müzesi  Hitit, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserleri vardır. Tarihsel üzerinde bulunan  İpek Yolu ,  Mudurnu  ve  Göynük  , kentsel koruma alanı ilan edilen her ikisi de ilçeler, iyi centuriesold Osmanlı evleri ve kervansaraylar ile bilinir. 19. yüzyıl Osmanlı Şehri’ne benzeyen Göynük, Cittaslow ağına dahil edildi  şehirler. Mudurnu, Kanuni Sultan Süleyman ve Sultan Yıldırım Bayezid tarafından ilçeye verilen iki tarihi camiye sahiptir.

Bolu’nun 52 km doğusunda,   yaz aylarında trekking, piknik yapma ve kamp yapma, kış aylarında kayak yapma imkanı sunan Gerede –  Esentepe gezi noktası bulunmaktadır. 1000 metrenin üzerindeki bir yükseklikte bulunan yaylalar, yerlilerin ve turistlerin rahatlaması ve yaz sıcağından kaçmaları için favori yerlerdir. Bolu’nun en iyilerinden bazıları  Aladağ ,  Kızık  ve  Sarıalan .

Seben İlçesi’nin Solaklar ,  Muslar  ve  Alpağut  köylerinde  kayadan oyulmuş nefes kesici etkileyici evler   sizi zaman içinde bir yolculuğa çıkaracak.

Bolu’nun  Mengen İlçesi  , iyi aşçılarıyla ünlüdür   ve  Ağustos ayında geleneksel Türk spesiyaliteleri içeren yıllık  Şefler Festivali düzenler . Ülkenin aşçılık okulu, şefleri Türk ve dünya mutfakları sanatında eğitiyor

- Advertisement -