12 Nerenin Plaka Kodu?

- Advertisement -

12 plaka kodu Bingöl iline özel plaka kodudur. Doğu Anadolu bölgesinin önemli illerinden olan Bingöl ilçeleri için değişik harf plaka kodları bulunmaktadır. Aşağıda sizinle bunları paylaşacağım.

 • Bingöl Merkez Plaka Harf Grupları:
  12 AC 001 – 12 AN 999
  12 AD 001 – 12 AP 999
  12 D 0001 – 12 D 9999
  12 KM 001 – 12 KM 999
  12 M 0001 – 12 M 9999
  12 S 0001 – 12 S 9999
  12 T 0001 – 12 T 9999
  12 TK 001 – 12 TK 999
  12 SM 001 – 12 SM 999
 • Solhan İlçesi Plaka Harf Grupları:
  12 D 4001 – 12 D 499
  12 EA 001 – 12 EA 999
  12 M 4001 – 12 M 4999
 • Genç İlçesi Plaka Harf Grupları:
  12 DA 001 – 12 DZ 999
  12 KM 3001 – 12 KM 4000
  12 TO 501 – 12 TO 550
Doğu Anadolu Bölgesi’nin Üst Fırat bölümünde yer alan Bingöl; kaleleri, kayak merkezi ve yüzen adası ile çekici bir şehirdir. Şehir merkezi deniz seviyesinden 1.151 m. Manzara dağlık ve engebeli. Bingöl adı, bölgedeki birçok göl, nehir, gözenek ve yaydan gelmektedir.

Bingöl ve çevresi, Urartuyan, Asuryalı, Farsça, Roma, Arap, Selçuklu, Saltukian, Akkoyunlu, Safevi ve Osmanlı dönemlerine tanıklık etmiştir. 1936’da “Capakcur” adı altında bir şehir oldu ve daha sonra adı Bingöl olarak değiştirildi.

- Advertisement -

Bingöl’ün ana cazibesi, doğasının zenginliği ve güzelliğinden geliyor. Masaları, göletleri, doğal gölleri, ormanları, keşif alanları, soğuk suları, termal su kaynakları, mineral kaynakları, farklı güneşlenme tarzı, Yüzen Adası, av turizmi ve kış sporları aktivitelerine uygun doğa tabanlı turizm potansiyeli ilk akla gelen kentin birçok cazibe merkezi arasında.

TARİHİ YAPILAR

Kigi Camii

1401-1402’de Akkoyunlu Fahrettin Kutluk Bey’in oğlu Pir Ali Bey tarafından yaptırılan Kigi Camii’nin tek bir minaresi ve tek bir şerefi vardır (namazı çevreleyen minareyi çevreleyen platform).

Kral Kızı Kalesi

Genc şehir merkezine 2 km uzaklıktadır. Sadece bir tepe üzerinde yer alan kale kalıntıları ve kalıntıları mevcuttur. Kalenin orijinal adı Darahini’dir. Bu cümlenin anlamı Dara’nın çeşmesidir. Genç ilçe eskiden bu kalenin adını almıştır. Kaleye ilişkin kesin bir bilgi yoktur. Pers Kralı Dara’nın uzun yıllar Genç’de yaşadığı ve kızı için kaleyi inşa ettiği söylentisi var. Bugün kale keşif alanı olarak kullanılmaktadır.

Sentarius Kalesi

Urartu dönemine dayanan kale, Bingöl ve çevresini denetlemek için inşa edilmiş üç kaleden biridir. Kale, Murat Nehri vadisinde yer almaktadır.

Küba Kalıntıları

Genç ilçesinin Surekli Köyü-Çaytepe İlçesi yolunun her iki tarafında iki ayrı yapıdan oluşmaktadır. Bu iki yapının yanında kubbe içinde duvar kalıntıları vardır. Kalıntıların Akkoyunlus’a, Uzun Hasan dönemine indiğine inanılmaktadır. Ayrıca, Harabe Köyü Yeraltı Şehri ve Solhan İlçesi Cankurtaran Tepesi oturma alanı da bu bölgeye yakındır.

Zulumtepe Kalıntıları

Bingöl’e 26 km uzaklıktaki harabelerdeki Çavuşlar Köyü Zulumtepe bölgesindeki Bingöl-Muş karayolu üzerinde bulunan Kalenin, Urartu uygarlığına ait olduğu tespit edilmiştir. antik yol geçiş alanı.

DİĞER TURİSTİK VE KÜLTÜREL DEĞERLER

Tarihi eserler açısından çok zengin olmasa da, Bingöl ve çevresi doğal güzellikleri ile ilginç seçenekler sunuyor.

Yüzen ada

Solhan ilçesine bağlı Hazarsah Köyü Aksakal Sahası’nda bulunan Yüzen Ada, doğal bir harikadır. Bu doğal harikası sadece ilginç değil, aynı zamanda çok güzel bir yapıya sahiptir. Yüzen Ada yüzde yüz naturla. Dağlar ve tepelerle üç tarafı çevrili düz bir arazide krater gölüdür. Gölün mevcut büyüklüğü 300 metrekarenin üzerindedir. Gölün ortasında üç hareketli ada var. Adalar göl içindeki bağımsız ağlardır. Biri üzerine girdiğinde tüm taraflarda yavaşça hareket eder. Adada 4-5 bodur ve budak ağacı var. Solhan karayoluna 4,5 metre uzaklıktadır. Yol stabilize, bu yüzden 1,5 km içeri girmeniz gerekiyor.

Bingöl – Yolcati Kayak Merkezi 

Kayak merkezinden Bingöl’e olan mesafe 25 kiilometredir. Kayak tesislerine ulaşım özel araçlarla yapılmaktadır. Kurak iklimin hüküm sürdüğü bölgede, kayak mevsimi Aralık ayında başlar ve Mart ayına kadar sürer. Kayak merkezinde 50 kişi kapasiteli bir Kayak Evi bulunmaktadır. Sağlık ve diğer hizmetler Bingöl şehir merkezi tarafından sağlanmaktadır.

Kayak merkezinde 925 m uzunluğunda, 500 kişi / saat kapasiteli mekanik tesisler ve pistler, bir teleksi tesisi mevcuttur. Pist uzunluğu 1000 metredir ve yeni başlayanlar ve ileri seviye kayakçılar için rutinler vardır. Alt istasyon 1650 m ve alt istasyon 1890 m yüksekliğindedir. Eğim ortalama% 25’tir.

 

İstanköy Termal Turizm Merkezi

 

Kos Termal Turizm Merkezi Bingöl-Karlıova yolundadır. Şehir merkezine 18 km uzaklıktadır. İçme ve banyo kürleri ile 47 derecelik spa suyundan faydalanabilirsiniz. Termal tesiste konaklama imkanı bulunmaktadır.

Bingöl’de insan yapımı tarihi mağaralar da var.

Çiçektepe Villlage Mağarası

Çiçektepe Villlage Mağarası Sivri Dağı’nın eteklerinde, oldukça dik bir arazide. Mağaralarda iki oda, hayvanlar için ayrı bir bölüm, bir yemlik ve bir çocuk beşiği bulunmuştur. Bu mağara, Kigi bölgesinin çok erken günlerden beri bir yerleşim merkezi olarak tercih edildiğinin bir kanıtıdır.

Zag Mağarası

Zag Mağarası, Gökçeli ile Yenidal köyleri arasındaki sarp kayalık bir bölgede yer almaktadır. Tarafı Murat Nehri’ne bakan mağara 200-300 metre yükseklikte olan mağara kayalara oyulmuştur. Mağara 3 katlıdır ve her florun 26 odası vardır. Katlar arasındaki geçiş dairesel bacalar ve odalar arasındaki kapılardan geçişle sağlanmıştır. Mağarada depo olarak kullanıldığı düşünülen kuyular vardır; oturma odaları ve iki oda kadınlar ve kızlar için ayrılmıştır. Bugün sadece 17 oda eski koşullarını koruyor.

Bingöl’de güneş farklı bir tarzda doğuyor

3250 metre yüksekliğindeki Karliova ilçesinde Bingöl Dağları’nın Kale Tepesi’nden güneşin doğuşunu izlemek eşsiz bir deneyim. Bu güzellik 15 Temmuz – 15 Ağustos tarihleri ​​arasında izlenebilir. Güneşin yükselişinin tamamen ve en eğlenceli şekilde yapılabileceği yerlerden biri İsviçre’deki Alp Dağları, diğeri Bingöl Dağları’dır. 25-30 dakikalık bir tırmanıştan sonra dağın zirvesine varabilirsiniz.

- Advertisement -

Burada güneşin doğuşu ilginç bir sergi gibidir. Her şeyden önce, güneş ufukta hafif bir kızarıklık olarak görünür. Sonra korkutucu bir gölgeye dönüşür. Kızarıklık bir köz parçası ve bir kehribar parçasında görünen bir insan yüzünü hatırlatan üç büyük nokta (siyah renkli) olur. Güneş yavaşça gölgede açılmaya başlar. Bu harika doğal manzara renk değişimlerinde devam ediyor.

Bingol’e özgü lezzetlerin tadına mutlaka ulaşmalısınız. Bingöl-Elazığ karayolu üzerindeki Teh Kuruca köyü Bal Kaymak Evleri ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Bu köy, bölgedeki en lezzetli bal ve pıhtılaştırılmış kremayı üretiyor. Bingöl Kayak Evi’ne 4 km uzaklıktaki bu köyde, bu spesiyalite konusunda uzmanlaşmış marketlerden metal sac üzerine pişirilmiş ekmeklerde bal ve pıhtı kreması yemenizi öneririz. Ayrıca bölgede üretilen dut şurubunu da denemelisiniz.

Atapark ve Soğuk Çeşme bölgelerinde yerel yemek yiyebilirsiniz. Bu yerel yemekler arasında en popüler olanı tutmac çorbası, sorina pel, keldos,

Dut şurubu ve Bingol balı satın alınabilir. Ayrıca halı, kilim, heybe, keçe, eldiven ve çorap, hediyelik eşya veya anı olarak satın alabileceğiniz ürünler arasındadır.

- Advertisement -