11 Nerenin Plaka Kodu?

- Advertisement -

11 plaka kodu Bilecik ilimize özel plaka kodudur. Bilecik ülkemizin yedi bölgesinden biri olan, Marmara bölgesinde yer almaktadır. Bilecik ili için çeşitli harf grupları bulunmaktadır. Aşağıda sizinle bu harf gruplarını paylaşacağız.

 • 11 AC 001 – 11 AZ 999
 • 11 DA 001 – 11 DA 999
 • 11 EA 001 – 11 EZ 999
 • Bozüyük İlçesi Plaka Harf Grupları:
  11 DC 001 – 11 DZ 999
 • Osmaneli İlçesi Plaka Harf Grupları:
  11 SA 001 – 11 SZ 999
 • Gölpazarı İlçesi Plaka Harf Grupları:
  11 RA 001 – 11 RA 999
 • Söğüt İlçesi Plaka Harf Grupları:
  11 TA 001 – 11 TZ 999

Marmara Bölgesi’nin güneydoğusunda yer alan Bilecik, Sakarya Nehri’nin verimli vadisinde kurulmuş olması sayesinde geçmişten günümüze tercih edilen bir yerleşim yeri olmuştur.

 Tarih boyunca Agrilion ve Belekoma olarak adlandırıldı ve MÖ 1950’de Thyns, daha sonra Hititler, Phrygs, Kimmers, Lidyans, Persler, Makedonlar ve Bithynia Krallıkları ve Romalılar ve Bizans bölgede hüküm sürdü. Bu şehrin Osmanlı İmparatorluğu için özel bir anlamı var, çünkü imparatorluk bu şehirde doğdu. Ertuğrul Gazi, Bilecik’teki Söğüt’te Osmanlı İmparatorluğu’nun temelini attı. Bilecik tarihi binalar açısından çok zengin bir şehir. İpek Yolu’nun şehrin dört bir yanından geçtiği göz önüne alındığında,

Turunuzu camilerle şehirde gezerseniz, Şeyh Edebali Türbesi yakınlarındaki Orhan Gazi Camii dikkatinizi çekecektir. Osmanlı mimarisinde camilerde ilk kubbe bu binada inşa edilmiştir. Buna çevresinde Kurşunlu Camii denir. 1665 yılında Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılan cami de kendi adıyla biliniyor. Bu cami karayolu üzerinde, Köprülü Mehmet Paşa Carvansaray’ın yakınında. Hamidiye Camii 1903-1905 yılları arasında II. Abdülhamit tarafından yaptırılmıştır. Sakinler bunu Çifte Minareli Camii olarak adlandırıyor. Söğüt’ün merkezindeki Çelebi Mehmet Camii, 12 kubbesi ile Osmanlı mimarlık sanatının ilginç örneklerinden biridir. Cami 1414-1420 yılları arasında I. Mehmet Çelebi tarafından yaptırılmıştır. Osmanlı cami mimarisinin tipik bir örneğiyle karşılaşıyorsunuz: Kasım Paşa Camii. Bina Mimar Sinan tarafından yaptırılmıştır ve ahşap işleriyle gözünüze çarpar. Şeyh Edebali Türbesi, Ertuğrul Gazi Türbesi, Köprülü Mehemt Paşa Carvansaray, Orhan Gazi Alms evi ve Taşhan olarak bilinen Mihal Bey Halk Evi görülmesi gereken tarihi yapılardır. II.Abdülhamit döneminde İpek Yolu üzerinde inşa edilen Colock Kulesi oldukça ilgi çekicidir. Belekoma Kalesi’ni de unutmamalıyız. Kale, Bizanslılar tarafından Orta Çağ’da Hamsu Deresi kıyısında keskin bir tepenin üzerine inşa edilmiştir. oldukça ilginç. Belekoma Kalesi’ni de unutmamalıyız. Kale, Bizanslılar tarafından Orta Çağ’da Hamsu Deresi kıyısında keskin bir tepenin üzerine inşa edilmiştir. oldukça ilginç. Belekoma Kalesi’ni de unutmamalıyız. Kale, Bizanslılar tarafından Orta Çağ’da Hamsu Deresi kıyısında keskin bir tepenin üzerine inşa edilmiştir.

- Advertisement -

Yolculuğunuza Bilecik ilçeleri çevresinde Bozüyük tarafından başlayabilirsiniz. Cums beri yana yerleşmiştir. Bölgenin etrafındaki yaylalar kamp ve karavan turizmi için oldukça uygundur. Osmaneli, Trakya, Roma ve Bizanslıların günümüze kadar ulaşan kalıntılarıyla çok eski bir yerleşim alanıdır. Pazaryeri toprak ve ahşap ev eşyaları ile dikkatinizi çekecektir. Söğüt, Ertuğrul Gazi’nin türbesini barındıran önemli bir turizm merkezidir. Birçok yerli ve yabancı ziyaretçi, her yıl Eylül ayının 2. Bu törenlerde kına geceleri ve yorukların yaşam biçimleri rol oynar, cirit, Türklerin babalarından miras aldığı bir spor olan egzersiz yapılır. Bu festivallerde Söğüt’e gelirseniz, çok renkli üç gün geçirmiş olacaksınız. Söğüt Etnografya Müzesi görülmeye değer yerler arasında.

Komursu Tableland, Kamcı Tableland, Sofular Tableland, Cicekli Tableland, bölgedeki yayla turizmi açısından ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

Yerel mutfaklarda hamurdan yapılan yiyeceklerin hakim olduğunu söyleyebiliriz. Bölgedeki bazı insanlar hala kendi ekmeğini pişiriyorlar. Pide, bukme, hodalak fırında pişirilen ekmek çeşitleridir. İnhisar ilçesini ziyaret ederseniz, bu ilçenin nar üretiminde önemli bir rol oynadığını unutmayın.

Pazaryeri Kınık Köyü çanak çömlek eşyaları ve Dereköy’de üretilen sigara ağızlıkları bölgeden alınacak hediyelik eşyalar arasındadır.

- Advertisement -